World Single Distances Speed Skating Championships Overview

Men
YearEventLocationWinner2nd3rd 
Men
 YearEventLocationWinnerSecondThird 
    2017 500m Gangneung    Jan Smeekens    Nico Ihle    Ruslan Murashov  
    2017 1000m Gangneung    Kjeld Nuis    Vincent De Hatre    Kai Verbij  
    2017 1500m Gangneung    Kjeld Nuis    Denis Yuskov    Sven Kramer  
    2017 5000m Gangneung    Sven Kramer    Jorrit Bergsma    Peter Michael  
    2017 10000m Gangneung    Sven Kramer    Jorrit Bergsma    Patrick Beckert  
    2017 Team Pursuit 8 Laps Gangneung    Netherlands    New Zealand    Norway  
    2017 Mass Start 16 Laps Gangneung    Joey Mantia    Alexis Contin    Olivier Jean  
    2016 1000m Kolomna    Pavel Kulizhnikov    Denis Yuskov    Kjeld Nuis  
    2016 1500m Kolomna    Denis Yuskov    Kjeld Nuis    Thomas Krol  
    2016 5000m Kolomna    Sven Kramer    Jorrit Bergsma    Sverre Lunde Pedersen  
    2016 10000m Kolomna    Sven Kramer    Ted-Jan Bloemen    Erik Jan Kooiman  
    2016 Team Pursuit 8 Laps Kolomna    Netherlands    Norway    Canada  
    2016 2 x 500m Kolomna    Pavel Kulizhnikov    Ruslan Murashov    Alex Boisvert-Lacroix  
    2016 Mass Start 16 Laps Kolomna    Lee Seung-Hoon    Arjan Stroetinga    Alexis Contin  
    2015 1000m Heerenveen    Shani Davis    Pavel Kulizhnikov    Kjeld Nuis  
    2015 1500m Heerenveen    Denis Yuskov    Denny Morrison    Koen Verweij  
    2015 5000m Heerenveen    Sven Kramer    Jorrit Bergsma    Douwe de Vries  
    2015 10000m Heerenveen    Jorrit Bergsma    Erik Jan Kooiman    Patrick Beckert  
    2015 Team Pursuit 8 Laps Heerenveen    Netherlands    Canada    Korea  
    2015 2 x 500m Heerenveen    Pavel Kulizhnikov    Michel Mulder    Laurent Dubreuil  
    2015 Mass Start 16 Laps Heerenveen    Arjan Stroetinga    Fabio Francolini    Alexis Contin  
    2013 1000m Sochi    Denis Kuzin    Tae-Bum Mo    Shani Davis  
    2013 1500m Sochi    Denis Yuskov    Shani Davis    Ivan Skobrev  
    2013 5000m Sochi    Sven Kramer    Jorrit Bergsma    Ivan Skobrev  
    2013 10000m Sochi    Jorrit Bergsma    Sven Kramer    Bob de Jong  
    2013 Team Pursuit 8 Laps Sochi    Netherlands    Korea    Poland  
    2013 2 x 500m Sochi    Tae-Bum Mo    Joji Kato    Jan Smeekens  
    2012 1000m Heerenveen    Stefan Groothuis    Kjeld Nuis    Shani Davis  
    2012 1500m Heerenveen    Denny Morrison    Ivan Skobrev    Hvard Bkko  
    2012 5000m Heerenveen    Sven Kramer    Bob de Jong    Jonathan Kuck  
    2012 10000m Heerenveen    Bob de Jong    Jorrit Bergsma    Jonathan Kuck  
    2012 Team Pursuit 8 Laps Heerenveen    Netherlands    United States    Russia  
    2012 2 x 500m Heerenveen    Tae-Bum Mo    Michel Mulder    Pekka Koskela  
    2011 1000m Inzell    Shani Davis    Kjeld Nuis    Stefan Groothuis  
    2011 1500m Inzell    Hvard Bkko    Shani Davis    Lucas Makowsky  
    2011 5000m Inzell    Bob de Jong    Lee Seung-Hoon    Ivan Skobrev  
    2011 10000m Inzell    Bob de Jong    Bob de Vries    Ivan Skobrev  
    2011 Team Pursuit 8 Laps Inzell    United States    Canada    Netherlands  
    2011 2 x 500m Inzell    Lee Kyou-Hyuk    Joji Kato    Jan Smeekens  
    2009 1000m Richmond    Trevor Marsicano    Denny Morrison    Shani Davis  
    2009 1500m Richmond    Shani Davis    Trevor Marsicano    Denny Morrison  
    2009 5000m Richmond    Sven Kramer    Hvard Bkko    Trevor Marsicano  
    2009 10000m Richmond    Sven Kramer    Hvard Bkko    Bob de Jong  
    2009 Team Pursuit 8 Laps Richmond    Netherlands    Sweden    United States  
    2009 2 x 500m Richmond    Lee Kang-Seok    Lee Kyou-Hyuk    Yu Fengtong  
    2008 1000m Nagano    Shani Davis    Yevgeny Lalenkov    Denny Morrison  
    2008 1500m Nagano    Denny Morrison    Ex Aequo      
    2008 5000m Nagano    Sven Kramer    Enrico Fabris    Wouter Olde Heuvel  
    2008 10000m Nagano    Sven Kramer    Enrico Fabris    Bob de Jong  
    2008 Team Pursuit 8 Laps Nagano    Netherlands    Italy    Germany  
    2008 2 x 500m Nagano    Jeremy Wotherspoon    Lee Kyou-Hyuk    Joji Kato  
    2007 500m Salt Lake City, UT    Lee Kang-Seok    Yuya Oikawa    Tucker Fredricks  
    2007 1000m Salt Lake City, UT    Shani Davis    Denny Morrison    Lee Kyou-Hyuk  
    2007 1500m Salt Lake City, UT    Shani Davis    Erben Wennemars    Denny Morrison  
    2007 5000m Salt Lake City, UT    Sven Kramer    Enrico Fabris    Carl Verheijen  
    2007 10000m Salt Lake City, UT    Sven Kramer    Carl Verheijen    Brigt Rykkje  
    2007 Team Pursuit 8 Laps Salt Lake City, UT    Netherlands    Canada    Russia  
    2005 500m Inzell    Joji Kato    Hiroyasu Shimizu    Jeremy Wotherspoon  
    2005 1000m Inzell    Even Wetten    Jan Bos    Pekka Koskela  
    2005 1500m Inzell    Rune Stordal    Mark Tuitert    Even Wetten  
    2005 5000m Inzell    Chad Hedrick    Bob de Jong    Carl Verheijen  
    2005 10000m Inzell    Bob de Jong    Carl Verheijen    Chad Hedrick  
    2005 Team Pursuit 8 Laps Inzell    Netherlands    Italy    Norway  
    2004 500m Seoul    Jeremy Wotherspoon    Dmitry Lobkov    Mike Ireland  
    2004 1000m Seoul    Erben Wennemars    Jeremy Wotherspoon    Masaaki Kobayashi  
    2004 1500m Seoul    Shani Davis    Mark Tuitert    Erben Wennemars  
    2004 5000m Seoul    Chad Hedrick    Carl Verheijen    Gianni Romme  
    2004 10000m Seoul    Carl Verheijen    Bob de Jong    Chad Hedrick  
    2003 500m Berlin    Jeremy Wotherspoon    Hiroyasu Shimizu    Erben Wennemars  
    2003 1000m Berlin    Erben Wennemars    Gerard van Velde    Joey Cheek  
    2003 1500m Berlin    Erben Wennemars    Ralf van der Rijst    Joey Cheek  
    2003 5000m Berlin    Jochem Uytdehaage    Bob de Jong    Carl Verheijen  
    2003 10000m Berlin    Bob de Jong    Carl Verheijen    Lasse Stre  
    2001 500m Salt Lake City, UT    Hiroyasu Shimizu    Jeremy Wotherspoon    Casey FitzRandolph  
    2001 1000m Salt Lake City, UT    Jeremy Wotherspoon    dne Sndrl    Sergey Klevchenya  
    2001 1500m Salt Lake City, UT    dne Sndrl    Derek Parra    Erben Wennemars  
    2001 5000m Salt Lake City, UT    Bob de Jong    Carl Verheijen    Gianni Romme  
    2001 10000m Salt Lake City, UT    Carl Verheijen    Bob de Jong    Vadim Sayutin  
    2000 500m Nagano    Hiroyasu Shimizu    Mike Ireland    Jeremy Wotherspoon  
    2000 1000m Nagano    dne Sndrl    Jan Bos    Mike Ireland  
    2000 1500m Nagano    Ids Postma    dne Sndrl    Jan Bos  
    2000 5000m Nagano    Gianni Romme    Bob de Jong    Keiji Shirahata  
    2000 10000m Nagano    Gianni Romme    Bob de Jong    Frank Dittrich  
    1999 500m Heerenveen    Hiroyasu Shimizu    Erben Wennemars    Jakko Jan Leeuwangh  
    1999 1000m Heerenveen    Jan Bos    Hiroyasu Shimizu    Jakko Jan Leeuwangh  
    1999 1500m Heerenveen    Ids Postma    dne Sndrl    Rintje Ritsma  
    1999 5000m Heerenveen    Gianni Romme    Bart Veldkamp    Bob de Jong  
    1999 10000m Heerenveen    Bob de Jong    Gianni Romme    Frank Dittrich  
    1998 500m Calgary    Hiroyasu Shimizu    Sylvain Bouchard    Jeremy Wotherspoon  
    1998 1000m Calgary    Sylvain Bouchard    Jeremy Wotherspoon    Hiroyasu Shimizu  
    1998 1500m Calgary    dne Sndrl    Ids Postma    Roberto Sighel  
    1998 5000m Calgary    Gianni Romme    Rintje Ritsma    Bart Veldkamp  
    1998 10000m Calgary    Gianni Romme    Bob de Jong    Frank Dittrich  
    1997 500m Warsaw    Manabu Horii    Roger Strm    Hiroyasu Shimizu  
    1997 1000m Warsaw    dne Sndrl    Jan Bos    Martin Hersman  
    1997 1500m Warsaw    Rintje Ritsma    dne Sndrl    Neil Marshall  
    1997 5000m Warsaw    Rintje Ritsma    Gianni Romme    Frank Dittrich  
    1997 10000m Warsaw    Gianni Romme    Rintje Ritsma    Bob de Jong  
    1996 500m Hamar    Hiroyasu Shimizu    Sergey Klevchenya    Roger Strm  
    1996 1000m Hamar    Sergey Klevchenya    dne Sndrl    Jaegal Sung-Yeol  
    1996 1500m Hamar    Jeroen Straathof    dne Sndrl    Martin Hersman  
    1996 5000m Hamar    Ids Postma    Keiji Shirahata    Gianni Romme  
    1996 10000m Hamar    Gianni Romme    Bart Veldkamp    Frank Dittrich  
Ladies
YearEventLocationWinner2nd3rd 
Ladies
 YearEventLocationWinnerSecondThird 
    2017 500m Gangneung    Nao Kodaira    Sang-Hwa Lee    Yu Jing  
    2017 1000m Gangneung    Heather Bergsma    Nao Kodaira    Jorien ter Mors  
    2017 1500m Gangneung    Heather Bergsma    Ireen Wst    Miho Takagi  
    2017 3000m Gangneung    Ireen Wst    Martina Sblkov    Antoinette de Jong  
    2017 5000m Gangneung    Martina Sblkov    Claudia Pechstein    Ivanie Blondin  
    2017 Team Pursuit 6 Laps Gangneung    Netherlands    Japan    Russia  
    2017 Mass Start 16 Laps Gangneung    Kim Bo-Reum    Nana Takagi    Heather Bergsma  
    2016 1000m Kolomna    Jorien ter Mors    Heather Richardson-Bergsma    Brittany Bowe  
    2016 1500m Kolomna    Jorien ter Mors    Heather Richardson-Bergsma    Brittany Bowe  
    2016 3000m Kolomna    Martina Sblkov    Ireen Wst    Antoinette de Jong  
    2016 5000m Kolomna    Martina Sblkov    Carien Kleibeuker    Irene Schouten  
    2016 Team Pursuit 6 Laps Kolomna    Netherlands    Japan    Russia  
    2016 2 x 500m Kolomna    Sang-Hwa Lee    Brittany Bowe    Zhang Hong  
    2016 Mass Start 16 Laps Kolomna    Ivanie Blondin    Kim Bo-Reum    Miho Takagi  
    2015 1000m Heerenveen    Brittany Bowe    Heather Richardson    Karolna Erbanov  
    2015 1500m Heerenveen    Brittany Bowe    Ireen Wst    Heather Richardson  
    2015 3000m Heerenveen    Martina Sblkov    Ireen Wst    Marije Joling  
    2015 5000m Heerenveen    Martina Sblkov    Carlijn Achtereekte    Claudia Pechstein  
    2015 Team Pursuit 6 Laps Heerenveen    Japan    Netherlands    Russia  
    2015 2 x 500m Heerenveen    Heather Richardson    Brittany Bowe    Nao Kodaira  
    2015 Mass Start 16 Laps Heerenveen    Irene Schouten    Ivanie Blondin    Mariska Huisman  
    2013 500m Sochi    Sang-Hwa Lee    Beixing Wang    Olga Fatkulina  
    2013 1000m Sochi    Olga Fatkulina    Ireen Wst    Brittany Bowe  
    2013 1500m Sochi    Ireen Wst    Lotte van Beek    Christine Nesbitt  
    2013 3000m Sochi    Ireen Wst    Martina Sblkov    Claudia Pechstein  
    2013 5000m Sochi    Martina Sblkov    Ireen Wst    Claudia Pechstein  
    2013 Team Pursuit 6 Laps Sochi    Netherlands    Poland    Korea  
    2012 1000m Heerenveen    Christine Nesbitt    Yu Jing    Margot Boer  
    2012 1500m Heerenveen    Christine Nesbitt    Ireen Wst    Linda de Vries  
    2012 3000m Heerenveen    Martina Sblkov    Stephanie Beckert    Ireen Wst  
    2012 5000m Heerenveen    Martina Sblkov    Stephanie Beckert    Claudia Pechstein  
    2012 Team Pursuit 6 Laps Heerenveen    Netherlands    Canada    Poland  
    2012 2 x 500m Heerenveen    Sang-Hwa Lee    Yu Jing    Thijsje Oenema  
    2011 1000m Inzell    Christine Nesbitt    Ireen Wst    Heather Richardson  
    2011 1500m Inzell    Ireen Wst    Diane Valkenburg    Jorien Voorhuis  
    2011 3000m Inzell    Ireen Wst    Martina Sblkov    Stephanie Beckert  
    2011 5000m Inzell    Martina Sblkov    Stephanie Beckert    Claudia Pechstein  
    2011 Team Pursuit 6 Laps Inzell    Canada    Netherlands    Germany  
    2011 2 x 500m Inzell    Jenny Wolf    Sang-Hwa Lee    Beixing Wang  
    2009 1000m Richmond    Christine Nesbitt    Anni Friesinger    Margot Boer  
    2009 1500m Richmond    Anni Friesinger    Ireen Wst    Christine Nesbitt  
    2009 3000m Richmond    Renate Groenewold    Martina Sblkov    Kristina Groves  
    2009 5000m Richmond    Martina Sblkov    Clara Hughes    Kristina Groves  
    2009 Team Pursuit 6 Laps Richmond    Canada    Netherlands    Japan  
    2009 2 x 500m Richmond    Jenny Wolf    Beixing Wang    Sang-Hwa Lee  
    2008 1000m Nagano    Anni Friesinger    Kristina Groves    Annette Gerritsen  
    2008 1500m Nagano    Anni Friesinger    Paulien van Deutekom    Kristina Groves  
    2008 3000m Nagano    Kristina Groves    Paulien van Deutekom    Daniela Anschtz-Thoms  
    2008 5000m Nagano    Martina Sblkov    Clara Hughes    Kristina Groves  
    2008 Team Pursuit 6 Laps Nagano    Netherlands    Canada    Germany  
    2008 2 x 500m Nagano    Jenny Wolf    Beixing Wang    Annette Gerritsen  
    2007 500m Salt Lake City, UT    Jenny Wolf    Beixing Wang    Sayuri Osuga  
    2007 1000m Salt Lake City, UT    Ireen Wst    Anni Friesinger    Christine Nesbitt  
    2007 1500m Salt Lake City, UT    Ireen Wst    Cindy Klassen    Kristina Groves  
    2007 3000m Salt Lake City, UT    Martina Sblkov    Renate Groenewold    Cindy Klassen  
    2007 5000m Salt Lake City, UT    Martina Sblkov    Claudia Pechstein    Kristina Groves  
    2007 Team Pursuit 6 Laps Salt Lake City, UT    Canada    Netherlands    Germany  
    2005 500m Inzell    Wang Manli    Beixing Wang    Sang-Hwa Lee  
    2005 1000m Inzell    Barbara de Loor    Anni Friesinger    Marianne Timmer  
    2005 1500m Inzell    Cindy Klassen    Anni Friesinger    Jennifer Rodriguez  
    2005 3000m Inzell    Cindy Klassen    Claudia Pechstein    Kristina Groves  
    2005 5000m Inzell    Anni Friesinger    Claudia Pechstein    Clara Hughes  
    2005 Team Pursuit 6 Laps Inzell    Germany    Canada    Japan  
    2004 500m Seoul    Wang Manli    Anzhelika Kotyuga    Ren Hui  
    2004 1000m Seoul    Anni Friesinger    Marianne Timmer    Cindy Klassen  
    2004 1500m Seoul    Anni Friesinger    Cindy Klassen    Jennifer Rodriguez  
    2004 3000m Seoul    Claudia Pechstein    Ex Aequo      
    2004 5000m Seoul    Clara Hughes    Gretha Smit    Claudia Pechstein  
    2003 500m Berlin    Monique Garbrecht-Enfeldt    Wang Manli    Anzhelika Kotyuga  
    2003 1000m Berlin    Anni Friesinger    Jennifer Rodriguez    Cindy Klassen  
    2003 1500m Berlin    Anni Friesinger    Maki Tabata    Jennifer Rodriguez  
    2003 3000m Berlin    Anni Friesinger    Claudia Pechstein    Gretha Smit  
    2003 5000m Berlin    Claudia Pechstein    Clara Hughes    Gretha Smit  
    2001 500m Salt Lake City, UT    Catriona Le May Doan    Monique Garbrecht-Enfeldt    Svetlana Zhurova  
    2001 1000m Salt Lake City, UT    Monique Garbrecht-Enfeldt    Sabine Vlker    Catriona Le May Doan  
    2001 1500m Salt Lake City, UT    Anni Friesinger    Maki Tabata    Cindy Klassen  
    2001 3000m Salt Lake City, UT    Gunda Niemann-Stirnemann    Anni Friesinger    Claudia Pechstein  
    2001 5000m Salt Lake City, UT    Gunda Niemann-Stirnemann    Claudia Pechstein    Maki Tabata  
    2000 500m Nagano    Monique Garbrecht    Svetlana Zhurova    Catriona Le May Doan  
    2000 1000m Nagano    Monique Garbrecht    Marianne Timmer    Chris Witty  
    2000 1500m Nagano    Claudia Pechstein    Anni Friesinger    Emese Hunyady  
    2000 3000m Nagano    Claudia Pechstein    Gunda Niemann-Stirnemann    Maki Tabata  
    2000 5000m Nagano    Gunda Niemann-Stirnemann    Claudia Pechstein    Tonny de Jong  
    1999 500m Heerenveen    Catriona Le May Doan    Svetlana Zhurova    Tomomi Okazaki  
    1999 1000m Heerenveen    Marianne Timmer    Monique Garbrecht    Catriona Le May Doan  
    1999 1500m Heerenveen    Emese Hunyady    Gunda Niemann-Stirnemann    Tonny de Jong  
    1999 3000m Heerenveen    Gunda Niemann-Stirnemann    Ex Aequo      
    1999 5000m Heerenveen    Gunda Niemann-Stirnemann    Claudia Pechstein    Tonny de Jong  
    1998 500m Calgary    Catriona Le May Doan    Svetlana Zhurova    Tomomi Okazaki  
    1998 1000m Calgary    Chris Witty    Catriona Le May Doan    Franziska Schenk  
    1998 1500m Calgary    Anni Friesinger    Gunda Niemann-Stirnemann    Claudia Pechstein  
    1998 3000m Calgary    Gunda Niemann-Stirnemann    Claudia Pechstein    Anni Friesinger  
    1998 5000m Calgary    Gunda Niemann-Stirnemann    Claudia Pechstein    Carla Zijlstra  
    1997 500m Warsaw    Xue Ruihong    Sabine Vlker    Franziska Schenk  
    1997 1000m Warsaw    Marianne Timmer    Sandra Zwolle    Franziska Schenk  
    1997 1500m Warsaw    Gunda Niemann-Kleemann    Anni Friesinger    Marianne Timmer  
    1997 3000m Warsaw    Gunda Niemann-Kleemann    Anni Friesinger    Carla Zijlstra  
    1997 5000m Warsaw    Gunda Niemann-Kleemann    Carla Zijlstra    Claudia Pechstein  
    1996 500m Hamar    Svetlana Zhurova    Kyoko Shimazaki    Tomomi Okazaki  
    1996 1000m Hamar    Annamarie Thomas    Chris Witty    Emese Hunyady  
    1996 1500m Hamar    Annamarie Thomas    Claudia Pechstein    Sandra Zwolle  
    1996 3000m Hamar    Gunda Niemann-Kleemann    Claudia Pechstein    Lyudmila Prokasheva  
    1996 5000m Hamar    Claudia Pechstein    Carla Zijlstra    Elena Belci-Dal Farra