European Championships Overview

Men
YearLocationWinner2nd3rd 
Men
 YearLocationWinnerSecondThird 
    2017 Heerenveen     Sven Kramer     Jan Blokhuijsen     Bart Swings  
    2016 Minsk     Sven Kramer     Bart Swings     Jan Blokhuijsen  
    2015 Chelyabinsk     Sven Kramer     Koen Verweij     Denis Yuskov  
    2014 Hamar     Jan Blokhuijsen     Koen Verweij     Hĺvard Břkko  
    2013 Heerenveen     Sven Kramer     Jan Blokhuijsen     Hĺvard Břkko  
    2012 Budapest     Sven Kramer     Jan Blokhuijsen     Hĺvard Břkko  
    2011 Collalbo     Ivan Skobrev     Jan Blokhuijsen     Koen Verweij  
    2010 Hamar     Sven Kramer     Enrico Fabris     Ivan Skobrev  
    2009 Heerenveen     Sven Kramer     Hĺvard Břkko     Wouter Olde Heuvel  
    2008 Kolomna     Sven Kramer     Hĺvard Břkko     Enrico Fabris  
    2007 Collalbo     Sven Kramer     Enrico Fabris     Carl Verheijen  
    2006 Hamar     Enrico Fabris     Eskil Ervik     Hĺvard Břkko  
    2005 Heerenveen     Jochem Uytdehaage     Sven Kramer     Carl Verheijen  
    2004 Heerenveen     Mark Tuitert     Carl Verheijen     Jochem Uytdehaage  
    2003 Heerenveen     Gianni Romme     Rintje Ritsma     Mark Tuitert  
    2002 Erfurt     Jochem Uytdehaage     Carl Verheijen     Dmitri Shepel  
    2001 Baselga di Piné     Dmitri Shepel     Bart Veldkamp     Ids Postma  
    2000 Hamar     Rintje Ritsma     Eskil Ervik     Ids Postma  
    1999 Heerenveen     Rintje Ritsma     Roberto Sighel     Dmitri Shepel  
    1998 Helsinki     Rintje Ritsma     Roberto Sighel     Vadim Sayutin  
    1997 Heerenveen     Ids Postma     Rintje Ritsma     Falko Zandstra  
    1996 Heerenveen     Rintje Ritsma     Ids Postma     Martin Hersman  
    1995 Heerenveen     Rintje Ritsma     Falko Zandstra     Roberto Sighel  
    1994 Hamar     Rintje Ritsma     Johann Olav Koss     Falko Zandstra  
    1993 Heerenveen     Falko Zandstra     Johann Olav Koss     Rintje Ritsma  
    1992 Heerenveen     Falko Zandstra     Johann Olav Koss     Rintje Ritsma  
    1991 Sarajevo     Johann Olav Koss     Leo Visser     Bart Veldkamp  
    1990 Heerenveen     Bart Veldkamp     Tomas Gustafson     Leo Visser  
    1989 Gothenburg     Leo Visser     Gerard Kemkers     Geir Karlstad  
    1988 The Hague     Tomas Gustafson     Leo Visser     Gerard Kemkers  
    1987 Trondheim     Nikolai Guliayev     Michael Hadschieff     Hein Vergeer  
    1986 Oslo     Hein Vergeer     Aleksandr Mozin     Tomas Gustafson  
    1985 Eskilstuna     Hein Vergeer     Frits Schalij     Oleg Bozhev  
    1984 Larvik     Hilbert van der Duim     Rolf Falk-Larssen     Frits Schalij  
    1983 The Hague     Hilbert van der Duim     Yep Kramer     Bjřrn Nyland  
    1982 Oslo     Tomas Gustafson     Rolf Falk-Larssen     Hilbert van der Duim  
    1981 Deventer     Amund Sjřbrend     Hilbert van der Duim     Kay Arne Stenshjemmet  
    1980 Trondheim     Kay Arne Stenshjemmet     Jan Egil Storholt     Tom Erik Oxholm  
    1979 Deventer     Jan Egil Storholt     Kay Arne Stenshjemmet     Sergei Martchuk  
    1978 Oslo     Sergei Martchuk     Sten Stensen     Jan Egil Storholt  
    1977 Larvik     Jan Egil Storholt     Kay Arne Stenshjemmet     Amund Sjřbrend  
    1976 Oslo     Kay Arne Stenshjemmet     Sten Stensen     Jan Egil Storholt  
    1975 Heerenveen     Sten Stensen     Harm Kuipers     Piet Kleine  
    1974 Eskilstuna     Göran Claeson     Amund Sjřbrend     Hans van Helden  
    1973 Grenoble     Göran Claeson     Hans van Helden     Harm Kuipers  
    1972 Davos     Ard Schenk     Roar Grřnvold     Jan Bols  
    1971 Heerenveen     Dag Fornćss     Ard Schenk     Kees Verkerk  
    1970 Innsbruck     Ard Schenk     Dag Fornćss     Göran Claeson  
    1969 Inzell     Dag Fornćss     Kees Verkerk     Göran Claeson  
    1968 Oslo     Fred Anton Maier     Eduard Matusevich     Magne Thomassen  
    1967 Lahti     Kees Verkerk     Valeri Kaplan     Eduard Matusevich  
    1966 Deventer     Ard Schenk     Kees Verkerk     Valeri Kaplan  
    1965 Gothenburg     Eduard Matusevich     Per Ivar Moe     Viktor Kosichkin  
    1964 Oslo     Ants Antson     Yuri Yumasyev     Per Ivar Moe  
    1963 Gothenburg     Nils Aaness     Knut Johannesen     Per Ivar Moe  
    1962 Oslo     Robert Merkulov     Andre Kouprianoff     Boris Stenin  
    1961 Helsinki     Viktor Kosichkin     Henk van der Grift     Andre Kouprianoff  
    1960 Oslo     Knut Johannesen     Boris Stenin     Roald Aas  
    1959 Gothenburg     Knut Johannesen     Juhani Järvinen     Toivo Salonen  
    1958 Eskilstuna     Oleg Gontscharenko     Vladimir Shilikovski     Knut Johannesen  
    1957 Oslo     Oleg Gontscharenko     Knut Johannesen     Roald Aas  
    1956 Helsinki     Yevgeny Grishin     Knut Johannesen     Sigvard Ericsson  
    1955 Falun     Sigvard Ericsson     Oleg Gontscharenko     Dmitri Sakunenko  
    1954 Davos     Boris Shilkov     Hjalmar Andersen     Sigvard Ericsson  
    1953 Hamar     Kees Broekman     Wim van der Voort     Ivar Martinsen  
    1952 Östersund     Hjalmar Andersen     Kees Broekman     Kornél Pajor  
    1951 Oslo     Hjalmar Andersen     Wim van der Voort     Henry Wahl  
    1950 Helsinki     Hjalmar Andersen     Reidar Liaklev     Sverre Haugli/1925  
    1949 Davos     Sverre Farstad     Hjalmar Andersen     Kornél Pajor  
    1948 Hamar     Reidar Liaklev     Göthe Hedlund     Odd Lundberg  
    1947 Stockholm     Ĺke Seyffarth     Göthe Hedlund     Sverre Farstad  
    1939 Riga     Alfons Berzins     Charles Mathiesen     Age Johansen  
    1938 Oslo     Charles Mathiesen     Harry Haraldsen     Ivar Ballangrud  
    1937 Davos     Michael Staksrud     Hans Engnestangen     Birger Wassenius  
    1936 Oslo     Ivar Ballangrud     Charles Mathiesen     Harry Haraldsen  
    1935 Helsinki     Karl Wazulek     Bernt Evensen     Birger Wassenius  
    1934 Hamar     Michael Staksrud     Max Stiepl     Karl Wazulek  
    1933 Viipuri     Ivar Ballangrud     Birger Wassenius     Kalle Paananen  
    1932 Davos     Clas Thunberg     Ossi Blomqvist     Rudolf Riedl  
    1931 Stockholm     Clas Thunberg     Ossi Blomqvist     Dolf van der Scheer  
    1930 Trondheim     Ivar Ballangrud     Michael Staksrud     Thorstein Stenbek  
    1929 Davos     Ivar Ballangrud     Clas Thunberg     Roald Larsen  
    1928 Oslo     Clas Thunberg     Bernt Evensen     Roald Larsen  
    1927 Stockholm     Bernt Evensen     Clas Thunberg     Ivar Ballangrud  
    1926 Chamonix     Julius Skutnabb     Otto Polacsek     Uno Pietilä  
    1925 St. Moritz     Otto Polacsek     Roald Larsen     Oskar Olsen  
    1924 Kristiania     Roald Larsen     Clas Thunberg     Oskar Olsen  
    1923 Hamar     Harald Strřm     Clas Thunberg     Roald Larsen  
    1922 Helsinki     Clas Thunberg     Ole Olsen     Asser Wallenius  
    1914 Berlin     Oscar Mathisen     Wasili Ippolitov     Bjarne Frang  
    1913 St. Petersburg     Wasili Ippolitov     Oscar Mathisen     Nikita Naidenov  
    1912 Stockholm     Oscar Mathisen     Martin Sćtherhaug     Gunnar Strömsten  
    1911 Hamar     Nikolai Strunnikov     Thomas Bohrer     Otto Andersson  
    1910 Viipuri     Nikolai Strunnikov     Magnus Johansen     Oscar Mathisen  
    1909 Budapest     Oscar Mathisen     Thomas Bohrer     Moje Öholm  
    1908 Klagenfurt     Moje Öholm     Oscar Mathisen     Thomas Bohrer  
    1907 Davos     Moje Öholm      
    1906 Davos     Rudolf Gundersen      
    1905 Stockholm     Johan Wikander      
    1904 Davos     Rudolf Gundersen      
    1903 Kristiania      
    1902 Davos     Johan Schwartz      
    1901 Trondhjem     Rudolf Gundersen      
    1900 Budapest     Peder Řstlund      
    1899 Davos     Peder Řstlund      
    1898 Helsinki     Gustav Estlander      
    1897 Amsterdam     Julius Seyler      
    1896 Hamburg     Julius Seyler      
    1895 Budapest     Alfred Nćss      
    1894 Hamar      
    1893 Berlin     Rudolf Ericsson      
Ladies
YearLocationWinner2nd3rd 
Ladies
 YearLocationWinnerSecondThird 
    2017 Heerenveen     Ireen Wüst     Martina Sáblíková     Antoinette de Jong  
    2016 Minsk     Martina Sáblíková     Ireen Wüst     Antoinette de Jong  
    2015 Chelyabinsk     Ireen Wüst     Martina Sáblíková     Linda de Vries  
    2014 Hamar     Ireen Wüst     Yvonne Nauta     Martina Sáblíková  
    2013 Heerenveen     Ireen Wüst     Linda de Vries     Diane Valkenburg  
    2012 Budapest     Martina Sáblíková     Claudia Pechstein     Ireen Wüst  
    2011 Collalbo     Martina Sáblíková     Ireen Wüst     Marrit Leenstra  
    2010 Hamar     Martina Sáblíková     Ireen Wüst     Daniela Anschütz-Thoms  
    2009 Heerenveen     Claudia Pechstein     Daniela Anschütz-Thoms     Martina Sáblíková  
    2008 Kolomna     Ireen Wüst     Paulien van Deutekom     Martina Sáblíková  
    2007 Collalbo     Martina Sáblíková     Ireen Wüst     Renate Groenewold  
    2006 Hamar     Claudia Pechstein     Renate Groenewold     Ireen Wüst  
    2005 Heerenveen     Anni Friesinger     Daniela Anschütz     Claudia Pechstein  
    2004 Heerenveen     Anni Friesinger     Claudia Pechstein     Renate Groenewold  
    2003 Heerenveen     Anni Friesinger     Claudia Pechstein     Renate Groenewold  
    2002 Erfurt     Anni Friesinger     Claudia Pechstein     Renate Groenewold  
    2001 Baselga di Piné     Gunda Niemann-Stirnemann     Claudia Pechstein     Wieteke Cramer  
    2000 Hamar     Anni Friesinger     Gunda Niemann-Stirnemann     Renate Groenewold  
    1999 Heerenveen     Tonny de Jong     Claudia Pechstein     Annamarie Thomas  
    1998 Helsinki     Claudia Pechstein     Anni Friesinger     Svetlana Bazhanova  
    1997 Heerenveen     Tonny de Jong     Gunda Niemann-Kleemann     Barbara de Loor  
    1996 Heerenveen     Gunda Niemann-Kleemann     Annamarie Thomas     Claudia Pechstein  
    1995 Heerenveen     Gunda Niemann-Kleemann     Annamarie Thomas     Tonny de Jong  
    1994 Hamar     Gunda Niemann-Kleemann     Svetlana Bazhanova     Emese Hunyady  
    1993 Heerenveen     Emese Hunyady     Heike Warnicke     Svetlana Bazhanova  
    1992 Heerenveen     Gunda Niemann-Kleemann     Emese Hunyady     Heike Warnicke  
    1991 Sarajevo     Gunda Kleemann     Heike Warnicke     Yvonne van Gennip  
    1990 Heerenveen     Gunda Kleemann     Jacqueline Börner     Heike Schalling  
    1989 West Berlin     Gunda Kleemann     Constanze Moser     Jacqueline Börner  
    1988 Kongsberg     Andrea Ehrig     Gunda Kleemann     Yvonne van Gennip  
    1987 Groningen     Andrea Ehrig     Yvonne van Gennip     Jacqueline Börner  
    1986 Geithus     Andrea Ehrig     Yvonne van Gennip     Natalia Artamonova  
    1985 Groningen     Andrea Schöne     Yvonne van Gennip     Sabine Brehm  
    1984 Alma Ata     Gabi Schönbrunn     Valentina Lalenkova     Olga Pleshkova  
    1983 Heerenveen     Andrea Schöne     Karin Enke     Natalia Petruseva  
    1982 Heerenveen     Natalia Petruseva     Karin Busch     Natalya Glebova  
    1981 Heerenveen     Natalia Petruseva     Karin Enke     Gabi Schönbrunn  
    1974 Alma Ata     Atje Keulen-Deelstra     Nina Statkevich     Tatyana Shelekhova  
    1973 Brandbu     Atje Keulen-Deelstra     Trijnie Rep     Nina Statkevich  
    1972 Inzell     Atje Keulen-Deelstra     Nina Statkevich     Lyudmila Savrulina  
    1971 Leningrad     Nina Statkevich     Lyudmila Titova     Kapitolina Seregina  
    1970 Heerenveen     Nina Statkevich     Stien Kaiser     Ans Schut