European Championships Overview

Men
YearLocationWinner2nd3rd 
Men
 YearLocationWinnerSecondThird 
    2017 Heerenveen    Sven Kramer    Jan Blokhuijsen    Bart Swings  
    2016 Minsk    Sven Kramer    Bart Swings    Jan Blokhuijsen  
    2015 Chelyabinsk    Sven Kramer    Koen Verweij    Denis Yuskov  
    2014 Hamar    Jan Blokhuijsen    Koen Verweij    Hĺvard Břkko  
    2013 Heerenveen    Sven Kramer    Jan Blokhuijsen    Hĺvard Břkko  
    2012 Budapest    Sven Kramer    Jan Blokhuijsen    Hĺvard Břkko  
    2011 Collalbo    Ivan Skobrev    Jan Blokhuijsen    Koen Verweij  
    2010 Hamar    Sven Kramer    Enrico Fabris    Ivan Skobrev  
    2009 Heerenveen    Sven Kramer    Hĺvard Břkko    Wouter Olde Heuvel  
    2008 Kolomna    Sven Kramer    Hĺvard Břkko    Enrico Fabris  
    2007 Collalbo    Sven Kramer    Enrico Fabris    Carl Verheijen  
    2006 Hamar    Enrico Fabris    Eskil Ervik    Hĺvard Břkko  
    2005 Heerenveen    Jochem Uytdehaage    Sven Kramer    Carl Verheijen  
    2004 Heerenveen    Mark Tuitert    Carl Verheijen    Jochem Uytdehaage  
    2003 Heerenveen    Gianni Romme    Rintje Ritsma    Mark Tuitert  
    2002 Erfurt    Jochem Uytdehaage    Carl Verheijen    Dmitri Shepel  
    2001 Baselga di Piné    Dmitri Shepel    Bart Veldkamp    Ids Postma  
    2000 Hamar    Rintje Ritsma    Eskil Ervik    Ids Postma  
    1999 Heerenveen    Rintje Ritsma    Roberto Sighel    Dmitri Shepel  
    1998 Helsinki    Rintje Ritsma    Roberto Sighel    Vadim Sayutin  
    1997 Heerenveen    Ids Postma    Rintje Ritsma    Falko Zandstra  
    1996 Heerenveen    Rintje Ritsma    Ids Postma    Martin Hersman  
    1995 Heerenveen    Rintje Ritsma    Falko Zandstra    Roberto Sighel  
    1994 Hamar    Rintje Ritsma    Johann Olav Koss    Falko Zandstra  
    1993 Heerenveen    Falko Zandstra    Johann Olav Koss    Rintje Ritsma  
    1992 Heerenveen    Falko Zandstra    Johann Olav Koss    Rintje Ritsma  
    1991 Sarajevo    Johann Olav Koss    Leo Visser    Bart Veldkamp  
    1990 Heerenveen    Bart Veldkamp    Tomas Gustafson    Leo Visser  
    1989 Gothenburg    Leo Visser    Gerard Kemkers    Geir Karlstad  
    1988 The Hague    Tomas Gustafson    Leo Visser    Gerard Kemkers  
    1987 Trondheim    Nikolai Guliayev    Michael Hadschieff    Hein Vergeer  
    1986 Oslo    Hein Vergeer    Aleksandr Mozin    Tomas Gustafson  
    1985 Eskilstuna    Hein Vergeer    Frits Schalij    Oleg Bozhev  
    1984 Larvik    Hilbert van der Duim    Rolf Falk-Larssen    Frits Schalij  
    1983 The Hague    Hilbert van der Duim    Yep Kramer    Bjřrn Nyland  
    1982 Oslo    Tomas Gustafson    Rolf Falk-Larssen    Hilbert van der Duim  
    1981 Deventer    Amund Sjřbrend    Hilbert van der Duim    Kay Arne Stenshjemmet  
    1980 Trondheim    Kay Arne Stenshjemmet    Jan Egil Storholt    Tom Erik Oxholm  
    1979 Deventer    Jan Egil Storholt    Kay Arne Stenshjemmet    Sergei Martchuk  
    1978 Oslo    Sergei Martchuk    Sten Stensen    Jan Egil Storholt  
    1977 Larvik    Jan Egil Storholt    Kay Arne Stenshjemmet    Amund Sjřbrend  
    1976 Oslo    Kay Arne Stenshjemmet    Sten Stensen    Jan Egil Storholt  
    1975 Heerenveen    Sten Stensen    Harm Kuipers    Piet Kleine  
    1974 Eskilstuna    Göran Claeson    Amund Sjřbrend    Hans van Helden  
    1973 Grenoble    Göran Claeson    Hans van Helden    Harm Kuipers  
    1972 Davos    Ard Schenk    Roar Grřnvold    Jan Bols  
    1971 Heerenveen    Dag Fornćss    Ard Schenk    Kees Verkerk  
    1970 Innsbruck    Ard Schenk    Dag Fornćss    Göran Claeson  
    1969 Inzell    Dag Fornćss    Kees Verkerk    Göran Claeson  
    1968 Oslo    Fred Anton Maier    Eduard Matusevich    Magne Thomassen  
    1967 Lahti    Kees Verkerk    Valeri Kaplan    Eduard Matusevich  
    1966 Deventer    Ard Schenk    Kees Verkerk    Valeri Kaplan  
    1965 Gothenburg    Eduard Matusevich    Per Ivar Moe    Viktor Kosichkin  
    1964 Oslo    Ants Antson    Yuri Yumasyev    Per Ivar Moe  
    1963 Gothenburg    Nils Aaness    Knut Johannesen    Per Ivar Moe  
    1962 Oslo    Robert Merkulov    Andre Kouprianoff    Boris Stenin  
    1961 Helsinki    Viktor Kosichkin    Henk van der Grift    Andre Kouprianoff  
    1960 Oslo    Knut Johannesen    Boris Stenin    Roald Aas  
    1959 Gothenburg    Knut Johannesen    Juhani Järvinen    Toivo Salonen  
    1958 Eskilstuna    Oleg Gontscharenko    Vladimir Shilikovski    Knut Johannesen  
    1957 Oslo    Oleg Gontscharenko    Knut Johannesen    Roald Aas  
    1956 Helsinki    Yevgeny Grishin    Knut Johannesen    Sigvard Ericsson  
    1955 Falun    Sigvard Ericsson    Oleg Gontscharenko    Dmitri Sakunenko  
    1954 Davos    Boris Shilkov    Hjalmar Andersen    Sigvard Ericsson  
    1953 Hamar    Kees Broekman    Wim van der Voort    Ivar Martinsen  
    1952 Östersund    Hjalmar Andersen    Kees Broekman    Kornél Pajor  
    1951 Oslo    Hjalmar Andersen    Wim van der Voort    Henry Wahl  
    1950 Helsinki    Hjalmar Andersen    Reidar Liaklev    Sverre Haugli/1925  
    1949 Davos    Sverre Farstad    Hjalmar Andersen    Kornél Pajor  
    1948 Hamar    Reidar Liaklev    Göthe Hedlund    Odd Lundberg  
    1947 Stockholm    Ĺke Seyffarth    Göthe Hedlund    Sverre Farstad  
    1939 Riga    Alfons Berzins    Charles Mathiesen    Age Johansen  
    1938 Oslo    Charles Mathiesen    Harry Haraldsen    Ivar Ballangrud  
    1937 Davos    Michael Staksrud    Hans Engnestangen    Birger Wassenius  
    1936 Oslo    Ivar Ballangrud    Charles Mathiesen    Harry Haraldsen  
    1935 Helsinki    Karl Wazulek    Bernt Evensen    Birger Wassenius  
    1934 Hamar    Michael Staksrud    Max Stiepl    Karl Wazulek  
    1933 Viipuri    Ivar Ballangrud    Birger Wassenius    Kalle Paananen  
    1932 Davos    Clas Thunberg    Ossi Blomqvist    Rudolf Riedl  
    1931 Stockholm    Clas Thunberg    Ossi Blomqvist    Dolf van der Scheer  
    1930 Trondheim    Ivar Ballangrud    Michael Staksrud    Thorstein Stenbek  
    1929 Davos    Ivar Ballangrud    Clas Thunberg    Roald Larsen  
    1928 Oslo    Clas Thunberg    Bernt Evensen    Roald Larsen  
    1927 Stockholm    Bernt Evensen    Clas Thunberg    Ivar Ballangrud  
    1926 Chamonix    Julius Skutnabb    Otto Polacsek    Uno Pietilä  
    1925 St. Moritz    Otto Polacsek    Roald Larsen    Oskar Olsen  
    1924 Kristiania    Roald Larsen    Clas Thunberg    Oskar Olsen  
    1923 Hamar    Harald Strřm    Clas Thunberg    Roald Larsen  
    1922 Helsinki    Clas Thunberg    Ole Olsen    Asser Wallenius  
    1914 Berlin    Oscar Mathisen    Wasili Ippolitov    Bjarne Frang  
    1913 St. Petersburg    Wasili Ippolitov    Oscar Mathisen    Nikita Naidenov  
    1912 Stockholm    Oscar Mathisen    Martin Sćtherhaug    Gunnar Strömsten  
    1911 Hamar    Nikolai Strunnikov    Thomas Bohrer    Otto Andersson  
    1910 Viipuri    Nikolai Strunnikov    Magnus Johansen    Oscar Mathisen  
    1909 Budapest    Oscar Mathisen    Thomas Bohrer    Moje Öholm  
    1908 Klagenfurt    Moje Öholm    Oscar Mathisen    Thomas Bohrer  
    1907 Davos    Moje Öholm          
    1906 Davos    Rudolf Gundersen          
    1905 Stockholm    Johan Wikander          
    1904 Davos    Rudolf Gundersen          
    1903 Kristiania              
    1902 Davos    Johan Schwartz          
    1901 Trondhjem    Rudolf Gundersen          
    1900 Budapest    Peder Řstlund          
    1899 Davos    Peder Řstlund          
    1898 Helsinki    Gustav Estlander          
    1897 Amsterdam    Julius Seyler          
    1896 Hamburg    Julius Seyler          
    1895 Budapest    Alfred Nćss          
    1894 Hamar              
    1893 Berlin    Rudolf Ericsson          
Ladies
YearLocationWinner2nd3rd 
Ladies
 YearLocationWinnerSecondThird 
    2017 Heerenveen    Ireen Wüst    Martina Sáblíková    Antoinette de Jong  
    2016 Minsk    Martina Sáblíková    Ireen Wüst    Antoinette de Jong  
    2015 Chelyabinsk    Ireen Wüst    Martina Sáblíková    Linda de Vries  
    2014 Hamar    Ireen Wüst    Yvonne Nauta    Martina Sáblíková  
    2013 Heerenveen    Ireen Wüst    Linda de Vries    Diane Valkenburg  
    2012 Budapest    Martina Sáblíková    Claudia Pechstein    Ireen Wüst  
    2011 Collalbo    Martina Sáblíková    Ireen Wüst    Marrit Leenstra  
    2010 Hamar    Martina Sáblíková    Ireen Wüst    Daniela Anschütz-Thoms  
    2009 Heerenveen    Claudia Pechstein    Daniela Anschütz-Thoms    Martina Sáblíková  
    2008 Kolomna    Ireen Wüst    Paulien van Deutekom    Martina Sáblíková  
    2007 Collalbo    Martina Sáblíková    Ireen Wüst    Renate Groenewold  
    2006 Hamar    Claudia Pechstein    Renate Groenewold    Ireen Wüst  
    2005 Heerenveen    Anni Friesinger    Daniela Anschütz    Claudia Pechstein  
    2004 Heerenveen    Anni Friesinger    Claudia Pechstein    Renate Groenewold  
    2003 Heerenveen    Anni Friesinger    Claudia Pechstein    Renate Groenewold  
    2002 Erfurt    Anni Friesinger    Claudia Pechstein    Renate Groenewold  
    2001 Baselga di Piné    Gunda Niemann-Stirnemann    Claudia Pechstein    Wieteke Cramer  
    2000 Hamar    Anni Friesinger    Gunda Niemann-Stirnemann    Renate Groenewold  
    1999 Heerenveen    Tonny de Jong    Claudia Pechstein    Annamarie Thomas  
    1998 Helsinki    Claudia Pechstein    Anni Friesinger    Svetlana Bazhanova  
    1997 Heerenveen    Tonny de Jong    Gunda Niemann-Kleemann    Barbara de Loor  
    1996 Heerenveen    Gunda Niemann-Kleemann    Annamarie Thomas    Claudia Pechstein  
    1995 Heerenveen    Gunda Niemann-Kleemann    Annamarie Thomas    Tonny de Jong  
    1994 Hamar    Gunda Niemann-Kleemann    Svetlana Bazhanova    Emese Hunyady  
    1993 Heerenveen    Emese Hunyady    Heike Warnicke    Svetlana Bazhanova  
    1992 Heerenveen    Gunda Niemann-Kleemann    Emese Hunyady    Heike Warnicke  
    1991 Sarajevo    Gunda Kleemann    Heike Warnicke    Yvonne van Gennip  
    1990 Heerenveen    Gunda Kleemann    Jacqueline Börner    Heike Schalling  
    1989 West Berlin    Gunda Kleemann    Constanze Moser    Jacqueline Börner  
    1988 Kongsberg    Andrea Ehrig    Gunda Kleemann    Yvonne van Gennip  
    1987 Groningen    Andrea Ehrig    Yvonne van Gennip    Jacqueline Börner  
    1986 Geithus    Andrea Ehrig    Yvonne van Gennip    Natalia Artamonova  
    1985 Groningen    Andrea Schöne    Yvonne van Gennip    Sabine Brehm  
    1984 Alma Ata    Gabi Schönbrunn    Valentina Lalenkova    Olga Pleshkova  
    1983 Heerenveen    Andrea Schöne    Karin Enke    Natalia Petruseva  
    1982 Heerenveen    Natalia Petruseva    Karin Busch    Natalya Glebova  
    1981 Heerenveen    Natalia Petruseva    Karin Enke    Gabi Schönbrunn  
    1974 Alma Ata    Atje Keulen-Deelstra    Nina Statkevich    Tatyana Shelekhova  
    1973 Brandbu    Atje Keulen-Deelstra    Trijnie Rep    Nina Statkevich  
    1972 Inzell    Atje Keulen-Deelstra    Nina Statkevich    Lyudmila Savrulina  
    1971 Leningrad    Nina Statkevich    Lyudmila Titova    Kapitolina Seregina  
    1970 Heerenveen    Nina Statkevich    Stien Kaiser    Ans Schut