World Allround Speed Skating Championships Overview

Men
YearLocationWinner2nd3rd 
Men
 YearLocationWinnerSecondThird 
    2017 Hamar    Sven Kramer    Patrick Roest    Jan Blokhuijsen  
    2016 Berlin    Sven Kramer    Sverre Lunde Pedersen    Jan Blokhuijsen  
    2015 Calgary    Sven Kramer    Denis Yuskov    Sverre Lunde Pedersen  
    2014 Heerenveen    Koen Verweij    Jan Blokhuijsen    Denis Yuskov  
    2013 Hamar    Sven Kramer    Håvard Bøkko    Bart Swings  
    2012 Moscow    Sven Kramer    Jan Blokhuijsen    Koen Verweij  
    2011 Calgary    Ivan Skobrev    Håvard Bøkko    Jan Blokhuijsen  
    2010 Heerenveen    Sven Kramer    Jonathan Kuck    Håvard Bøkko  
    2009 Hamar    Sven Kramer    Håvard Bøkko    Enrico Fabris  
    2008 Berlin    Sven Kramer    Håvard Bøkko    Shani Davis  
    2007 Heerenveen    Sven Kramer    Enrico Fabris    Carl Verheijen  
    2006 Calgary    Shani Davis    Enrico Fabris    Sven Kramer  
    2005 Moscow    Shani Davis    Chad Hedrick    Sven Kramer  
    2004 Hamar    Chad Hedrick    Shani Davis    Carl Verheijen  
    2003 Gothenburg    Gianni Romme    Rintje Ritsma    Ids Postma  
    2002 Heerenveen    Jochem Uytdehaage    Dmitri Shepel    Derek Parra  
    2001 Budapest    Rintje Ritsma    Ids Postma    Bart Veldkamp  
    2000 Milwaukee, WI    Gianni Romme    Ids Postma    Rintje Ritsma  
    1999 Hamar    Rintje Ritsma    Vadim Sayutin    Eskil Ervik  
    1998 Heerenveen    Ids Postma    Rintje Ritsma    Roberto Sighel  
    1997 Nagano    Ids Postma    Keiji Shirahata    Frank Dittrich  
    1996 Inzell    Rintje Ritsma    Ids Postma    Keiji Shirahata  
    1995 Baselga di Piné    Rintje Ritsma    Keiji Shirahata    Roberto Sighel  
    1994 Gothenburg    Johann Olav Koss    Ids Postma    Rintje Ritsma  
    1993 Hamar    Falko Zandstra    Johann Olav Koss    Rintje Ritsma  
    1992 Calgary    Roberto Sighel    Falko Zandstra    Johann Olav Koss  
    1991 Heerenveen    Johann Olav Koss    Roberto Sighel    Bart Veldkamp  
    1990 Innsbruck    Johann Olav Koss    Ben van der Burg    Bart Veldkamp  
    1989 Oslo    Leo Visser    Gerard Kemkers    Geir Karlstad  
    1988 Alma Ata    Eric Flaim    Leo Visser    Dave Silk  
    1987 Heerenveen    Nikolai Guliayev    Oleg Bozhev    Michael Hadschieff  
    1986 Inzell    Hein Vergeer    Oleg Bozhev    Viktor Shasherin  
    1985 Hamar    Hein Vergeer    Oleg Bozhev    Hilbert van der Duim  
    1984 Gothenburg    Oleg Bozhev    Andreas Ehrig    Hilbert van der Duim  
    1983 Oslo    Rolf Falk-Larssen    Tomas Gustafson    Aleksandr Baranov  
    1982 Assen    Hilbert van der Duim    Dmitri Botshkarov    Rolf Falk-Larssen  
    1981 Oslo    Amund Sjøbrend    Kay Arne Stenshjemmet    Jan Egil Storholt  
    1980 Heerenveen    Hilbert van der Duim    Eric Heiden    Tom Erik Oxholm  
    1979 Oslo    Eric Heiden    Jan Egil Storholt    Kay Arne Stenshjemmet  
    1978 Gothenburg    Eric Heiden    Jan Egil Storholt    Sergei Martchuk  
    1977 Heerenveen    Eric Heiden    Jan Egil Storholt    Sten Stensen  
    1976 Heerenveen    Piet Kleine    Sten Stensen    Hans van Helden  
    1975 Oslo    Harm Kuipers    Vladimir Ivanov    Yuri Kondakov  
    1974 Inzell    Sten Stensen    Harm Kuipers    Göran Claeson  
    1973 Deventer    Göran Claeson    Sten Stensen    Piet Kleine  
    1972 Oslo    Ard Schenk    Roar Grønvold    Jan Bols  
    1971 Gothenburg    Ard Schenk    Göran Claeson    Kees Verkerk  
    1970 Oslo    Ard Schenk    Magne Thomassen    Kees Verkerk  
    1969 Deventer    Dag Fornæss    Göran Claeson    Kees Verkerk  
    1968 Gothenburg    Fred Anton Maier    Magne Thomassen    Ard Schenk  
    1967 Oslo    Kees Verkerk    Ard Schenk    Fred Anton Maier  
    1966 Gothenburg    Kees Verkerk    Ard Schenk    Jonny Nilsson  
    1965 Oslo    Per Ivar Moe    Jouko Launonen    Ard Schenk  
    1964 Helsinki    Knut Johannesen    Viktor Kosichkin    Rudie Liebrechts  
    1963 Karuizawa    Jonny Nilsson    Knut Johannesen    Nils Aaness  
    1962 Moscow    Viktor Kosichkin    Henk van der Grift    Ivar Nilsson  
    1961 Gothenburg    Henk van der Grift    Viktor Kosichkin    Rudie Liebrechts  
    1960 Davos    Boris Stenin    Andre Kouprianoff    Helmut Kuhnert  
    1959 Oslo    Juhani Järvinen    Toivo Salonen    Robert Merkulov  
    1958 Helsinki    Oleg Gontscharenko    Vladimir Shilikovski    Roald Aas  
    1957 Östersund    Knut Johannesen    Boris Shilkov    Boris Zybin  
    1956 Oslo    Oleg Gontscharenko    Robert Merkulov    Yevgeny Grishin  
    1955 Moscow    Sigvard Ericsson    Oleg Gontscharenko    Boris Shilkov  
    1954 Sapporo    Boris Shilkov    Oleg Gontscharenko    Yevgeny Grishin  
    1953 Helsinki    Oleg Gontscharenko    Boris Shilkov    Wim van der Voort  
    1952 Hamar    Hjalmar Andersen    Lassi Parkkinen    Ivar Martinsen  
    1951 Davos    Hjalmar Andersen    Johnny Cronshey    Kornél Pajor  
    1950 Eskilstuna    Hjalmar Andersen    Odd Lundberg    John Werket  
    1949 Oslo    Kornél Pajor    Kees Broekman    Odd Lundberg  
    1948 Helsinki    Odd Lundberg    John Werket    Henry Wahl  
    1947 Oslo    Lassi Parkkinen    Sverre Farstad    Åke Seyffarth  
    1939 Helsinki    Birger Wassenius    Alfons Berzins    Charles Mathiesen  
    1938 Davos    Ivar Ballangrud    Karl Wazulek    Charles Mathiesen  
    1937 Oslo    Michael Staksrud    Birger Wassenius    Max Stiepl  
    1936 Davos    Ivar Ballangrud    Birger Wassenius    Edward Schroeder  
    1935 Oslo    Michael Staksrud    Ivar Ballangrud    Hans Engnestangen  
    1934 Helsinki    Bernt Evensen    Birger Wassenius    Ivar Ballangrud  
    1933 Trondheim    Hans Engnestangen    Michael Staksrud    Ivar Ballangrud  
    1932 Lake Placid, NY    Ivar Ballangrud    Michael Staksrud    Bernt Evensen  
    1931 Helsinki    Clas Thunberg    Bernt Evensen    Ivar Ballangrud  
    1930 Oslo    Michael Staksrud    Ivar Ballangrud    Dolf van der Scheer  
    1929 Oslo    Clas Thunberg    Ivar Ballangrud    Michael Staksrud  
    1928 Davos    Clas Thunberg    Ivar Ballangrud    Bernt Evensen  
    1927 Tampere    Bernt Evensen    Clas Thunberg    Armand Carlsen  
    1926 Trondhjem    Ivar Ballangrud    Roald Larsen    Bernt Evensen  
    1925 Oslo    Clas Thunberg    Uno Pietilä    Roald Larsen  
    1924 Helsinki    Roald Larsen    Uno Pietilä    Julius Skutnabb  
    1923 Stockholm    Clas Thunberg    Harald Strøm    Jakob Melnikov  
    1922 Kristiania    Harald Strøm    Roald Larsen    Clas Thunberg  
    1914 Kristiania    Oscar Mathisen    Wasili Ippolitov    Wäiniö Wickström  
    1913 Helsinki    Oscar Mathisen    Wasili Ippolitov    Nikita Naidenov  
    1912 Kristiania    Oscar Mathisen    Gunnar Strömsten    Trygve Lundgreen  
    1911 Trondhjem    Nikolai Strunnikov    Martin Sætherhaug    Henning Olsen  
    1910 Helsinki    Nikolai Strunnikov    Oscar Mathisen    Martin Sætherhaug  
    1909 Kristiania    Oscar Mathisen    Oluf Steen    Otto Andersson  
    1908 Davos    Oscar Mathisen    Martin Sætherhaug    Moje Öholm  
    1905 Groningen    Coen de Koning          
    1904 Kristiania    Sigurd Mathisen          
    1901 Stockholm    Franz Fredrik Wathén          
    1900 Kristiania    Edvard Engelsaas          
    1899 Berlin    Peder Østlund          
    1898 Davos    Peder Østlund          
    1897 Montreal    Jack K. McCulloch          
    1896 St. Petersburg    Jaap Eden          
    1895 Hamar    Jaap Eden          
    1893 Amsterdam    Jaap Eden          
Ladies
YearLocationWinner2nd3rd 
Ladies
 YearLocationWinnerSecondThird 
    2017 Hamar    Ireen Wüst    Martina Sáblíková    Miho Takagi  
    2016 Berlin    Martina Sáblíková    Ireen Wüst    Antoinette de Jong  
    2015 Calgary    Martina Sáblíková    Ireen Wüst    Ida Njåtun  
    2014 Heerenveen    Ireen Wüst    Olga Graf    Yvonne Nauta  
    2013 Hamar    Ireen Wüst    Diane Valkenburg    Yekaterina Shikhova  
    2012 Moscow    Ireen Wüst    Martina Sáblíková    Christine Nesbitt  
    2011 Calgary    Ireen Wüst    Christine Nesbitt    Martina Sáblíková  
    2010 Heerenveen    Martina Sáblíková    Kristina Groves    Ireen Wüst  
    2009 Hamar    Martina Sáblíková    Kristina Groves    Ireen Wüst  
    2008 Berlin    Paulien van Deutekom    Ireen Wüst    Kristina Groves  
    2007 Heerenveen    Ireen Wüst    Anni Friesinger    Cindy Klassen  
    2006 Calgary    Cindy Klassen    Claudia Pechstein    Kristina Groves  
    2005 Moscow    Anni Friesinger    Cindy Klassen    Claudia Pechstein  
    2004 Hamar    Renate Groenewold    Claudia Pechstein    Wieteke Cramer  
    2003 Gothenburg    Cindy Klassen    Claudia Pechstein    Daniela Anschütz  
    2002 Heerenveen    Anni Friesinger    Cindy Klassen    Claudia Pechstein  
    2001 Budapest    Anni Friesinger    Claudia Pechstein    Renate Groenewold  
    2000 Milwaukee, WI    Claudia Pechstein    Gunda Niemann-Stirnemann    Maki Tabata  
    1999 Hamar    Gunda Niemann-Stirnemann    Claudia Pechstein    Tonny de Jong  
    1998 Heerenveen    Gunda Niemann-Stirnemann    Claudia Pechstein    Anni Friesinger  
    1997 Nagano    Gunda Niemann-Kleemann    Claudia Pechstein    Tonny de Jong  
    1996 Inzell    Gunda Niemann-Kleemann    Claudia Pechstein    Mie Uehara  
    1995 Savalen    Gunda Niemann-Kleemann    Lyudmila Prokasheva    Annamarie Thomas  
    1994 Butte, MT    Emese Hunyady    Ulrike Adeberg    Mihaela Dascalu  
    1993 Berlin    Gunda Niemann-Kleemann    Emese Hunyady    Heike Warnicke  
    1992 Heerenveen    Gunda Niemann-Kleemann    Emese Hunyady    Seiko Hashimoto  
    1991 Hamar    Gunda Kleemann    Heike Warnicke    Lia van Schie  
    1990 Calgary    Jacqueline Börner    Seiko Hashimoto    Constanze Moser  
    1989 Lake Placid, NY    Constanze Moser    Gunda Kleemann    Yvonne van Gennip  
    1988 Skien    Karin Kania    Yvonne van Gennip    Erwina Rys-Ferens  
    1987 West Allis, WI    Karin Kania    Andrea Ehrig    Yvonne van Gennip  
    1986 The Hague    Karin Kania    Andrea Ehrig    Sabine Brehm  
    1985 Sarajevo    Andrea Schöne    Gabi Schönbrunn    Sabine Brehm  
    1984 Deventer    Karin Enke    Andrea Schöne    Gabi Schönbrunn  
    1983 Karl-Marx-Stadt    Andrea Schöne    Karin Enke    Valentina Lalenkova  
    1982 Inzell    Karin Busch    Andrea Schöne    Natalia Petruseva  
    1981 Sainte-Foy    Natalia Petruseva    Karin Enke    Sarah Docter  
    1980 Hamar    Natalia Petruseva    Beth Heiden    Bjørg Eva Jensen  
    1979 The Hague    Beth Heiden    Natalia Petruseva    Sylvia Burka  
    1978 Helsinki    Tatiana Averina    Galina Stepanskaya    Marion Dittmann  
    1977 Keystone, CO    Vera Bryndzei    Galina Stepanskaya    Galina Nikitina  
    1976 Gjøvik    Sylvia Burka    Tatiana Averina    Sheila Young  
    1975 Assen    Karin Kessow    Tatiana Averina    Sheila Young  
    1974 Heerenveen    Atje Keulen-Deelstra    Tatiana Averina    Nina Statkevich  
    1973 Strömsund    Atje Keulen-Deelstra    Tatyana Shelekhova    Trijnie Rep  
    1972 Heerenveen    Atje Keulen-Deelstra    Stien Baas-Kaiser    Dianne Holum  
    1971 Helsinki    Nina Statkevich    Stien Kaiser    Lyudmila Titova  
    1970 West Allis, WI    Atje Keulen-Deelstra    Stien Kaiser    Sigrid Sundby  
    1969 Grenoble    Lasma Kauniste    Stien Kaiser    Ans Schut  
    1968 Helsinki    Stien Kaiser    Ans Schut    Carry Geijssen  
    1967 Deventer    Stien Kaiser    Lasma Kauniste    Dianne Holum  
    1966 Trondheim    Valentina Stenina    Kim Song-Soon    Stien Kaiser  
    1965 Oulu    Inga Voronina    Valentina Stenina    Stien Kaiser  
    1964 Kristinehamn    Lidia Skoblikova    Inga Voronina    Tamara Rylova  
    1963 Karuizawa    Lidia Skoblikova    Inga Voronina    Valentina Stenina  
    1962 Imatra    Inga Artamonova    Lidia Skoblikova    Albina Tuzova  
    1961 Tønsberg    Valentina Stenina    Albina Tuzova    Lidia Skoblikova  
    1960 Östersund    Valentina Stenina    Tamara Rylova    Lidia Skoblikova  
    1959 Sverdlovsk    Tamara Rylova    Valentina Stenina    Lidia Skoblikova  
    1958 Kristinehamn    Inga Artamonova    Tamara Rylova    Sofia Kondakova  
    1957 Imatra    Inga Artamonova    Tamara Rylova    Lidia Selikhova  
    1956 Kvarnsveden    Sofia Kondakova    Rimma Zhukova    Tamara Rylova  
    1955 Kuopio    Rimma Zhukova    Tamara Rylova    Sofia Kondakova  
    1954 Östersund    Lidia Selikhova    Rimma Zhukova    Sofia Kondakova  
    1953 Lillehammer    Khalida Schegoleyeva    Rimma Zhukova    Lidia Selikhova  
    1952 Kokkola    Lidia Selikhova    Maria Anikanova    Randi Thorvaldsen  
    1951 Eskilstuna    Eevi Huttunen    Randi Thorvaldsen    Ranghild Mikkelsen  
    1950 Moscow    Maria Isakova    Zinaida Krotova    Rimma Zhukova  
    1949 Kongsberg    Maria Isakova    Zoya Kholchevnikova    Rimma Zhukova  
    1948 Turku    Maria Isakova    Lidia Selikhova    Zoya Kholchevnikova  
    1947 Drammen    Verné Lesche    Else Kristiansen    Maggi Kvestad  
    1939 Tampere    Verné Lesche    Liisa Salmi    Laura Tamminen  
    1938 Oslo    Laila Schou-Nilsen    Verné Lesche    Synnøve Lie  
    1937 Davos    Laila Schou-Nilsen    Synnøve Lie    Verné Lesche  
    1936 Stockholm    Kit Klein    Verné Lesche    Synnøve Lie