World Junior Championships Overview

Men
YearEventLocationWinner2nd3rd 
Men
 YearEventLocationWinnerSecondThird 
    2017 Team Pursuit 8 Laps Helsinki    Japan    Netherlands    Norway  
    2017 Team Sprint Helsinki    Netherlands    Canada    Germany  
    2017 Mass Start 10 Laps Helsinki    Chris Huizinga    Oh Hyun-Min    Graeme Fish  
    2015 500m Warsaw    Jun-Ho Kim    Yang Fan    Patrick Roest  
    2015 1000m Warsaw    Yang Fan    Patrick Roest    Stanislav Palkin  
    2015 1500m Warsaw    Patrick Roest    Kim Min-Seok    Emery Lehman  
    2015 5000m Warsaw    Nils van der Poel    Patrick Roest    Emery Lehman  
    2015 Allround Warsaw    Patrick Roest    Kim Min-Seok    Marcel Bosker  
    2015 Team Pursuit 8 Laps Warsaw    Netherlands    Korea    Japan  
    2015 Team Sprint Warsaw    Korea    Norway    Russia  
    2015 Mass Start 10 Laps Warsaw    Oh Hyun-Min    Marcel Bosker    Zhou Bin  
    2014 1000m Bjugn    Kai Verbij    Armin Hager    Taro Kondo  
    2014 1500m Bjugn    Yang Fan    Kai Verbij    Patrick Roest  
    2014 5000m Bjugn    Nils van der Poel    Patrick Roest    Emery Lehman  
    2014 Allround Bjugn    Patrick Roest    Willem Hoolwerf    Emery Lehman  
    2014 Team Pursuit 8 Laps Bjugn    Korea    Japan    China  
    2014 2 x 500m Bjugn    Kai Verbij    Takuya Goto    Dai Dai Ntab  
    2013 500m Collalbo    Tsubasa Hasegawa    Joon Hong Im    Jun-Ho Kim  
    2013 1000m Collalbo    Joon Hong Im    Kai Verbij    Lennart Velema  
    2013 1500m Collalbo    Jeong-Su Seo    Junya Miwa    Simen Spieler Nilsen  
    2013 5000m Collalbo    Emery Lehman    Andrea Giovannini    Simen Spieler Nilsen  
    2013 Allround Collalbo    Jeong-Su Seo    Simen Spieler Nilsen    Andrea Giovannini  
    2013 Team Pursuit 8 Laps Collalbo    Italy    Korea    Japan  
    2012 500m Obihiro    Laurent Dubreuil    Tsubasa Hasegawa    Kim Woo-Jin  
    2012 1000m Obihiro    Hĺvard Lorentzen    Tommi Pulli    Laurent Dubreuil  
    2012 1500m Obihiro    Sverre Lunde Pedersen    Thomas Krol    Hĺvard Lorentzen  
    2012 5000m Obihiro    Sverre Lunde Pedersen    Simen Spieler Nilsen    Kim Cheol Min  
    2012 Allround Obihiro    Sverre Lunde Pedersen    Thomas Krol    Simen Spieler Nilsen  
    2012 Team Pursuit 8 Laps Obihiro    Norway    Korea    Netherlands  
    2011 500m Seinäjoki    Kim Seong-Kyu    Laurent Dubreuil    Tsubasa Hasegawa  
    2011 1000m Seinäjoki    Kim Seong-Kyu    Tommi Pulli    Maurice Vriend  
    2011 1500m Seinäjoki    Sverre Lunde Pedersen    Li Bailin    Hĺvard Lorentzen  
    2011 5000m Seinäjoki    Sverre Lunde Pedersen    Kristian Reistad Fredriksen    Simen Spieler Nilsen  
    2011 Allround Seinäjoki    Sverre Lunde Pedersen    Simen Spieler Nilsen    Kristian Reistad Fredriksen  
    2011 Team Pursuit 8 Laps Seinäjoki    Netherlands    Norway    Japan  
    2010 500m Moscow    Artur Nogal    Richard MacLennan    Aleksey Bondarchuk  
    2010 1000m Moscow    Brian Hansen    Richard MacLennan    Laurent Dubreuil  
    2010 Allround Moscow    Koen Verweij    Brian Hansen    Antoine Gelinas-Beaulieu  
    2010 Team Pursuit 8 Laps Moscow    Norway    Korea    Netherlands  
    2009 500m Zakopane    Mitchell Whitmore    Richard MacLennan    Guillaume Blais Dufour  
    2009 1000m Zakopane    Jan Daldossi    Jonathan Kuck    Roman Krech  
    2009 Allround Zakopane    Koen Verweij    Jonathan Kuck    Brian Hansen  
    2009 Team Pursuit 8 Laps Zakopane    Netherlands    Germany    United States  
    2008 Allround Changchun    Jan Blokhuijsen    Koen Verweij    Berden de Vries  
    2008 Team Pursuit 8 Laps Changchun    Netherlands    Italy    United States  
    2007 Allround Innsbruck    Sjoerd de Vries    Tim Roelofsen    Trevor Marsicano  
    2006 Allround Erfurt    Hĺvard Břkko    Wouter Olde Heuvel    Shingo Hashibama  
    2005 Allround Seinäjoki    Sven Kramer    Wouter Olde Heuvel    Hĺvard Břkko  
    2004 Allround Roseville, MN    Justin Warsylewicz    Sven Kramer    Yeo Sang-Yeop  
    2003 Allround Kushiro    Remco Olde Heuvel    Robert Lehmann    Lee Seung-Hwan  
    2002 Allround Collalbo    Beorn Nijenhuis    Ivan Skobrev    Remco Olde Heuvel  
    2001 Allround Groningen    Shingo Doi    Mun Joon    Yeo Sang-Yeop  
    2000 Allround Seinäjoki    Johan Röjler    Takaharu Nakajima    Jan Friesinger  
    1999 Allround Geithus    Mark Tuitert    Yuri Solinger    Choi Jae-Bong  
    1998 Allround Roseville, MN    Dmitri Shepel    Mark Tuitert    Bjarne Rykkje  
    1997 Allround Butte, MT    Jelmer Beulenkamp    André Vreugdenhil    Gijs Buitelaar  
    1996 Allround Calgary    Bob de Jong    Mark Knoll    Mitsuru Watanabe  
    1995 Allround Seinäjoki    Bob de Jong    Mark Knoll    Yusuke Imai  
    1994 Allround Berlin    Jan Bos    Marco Kramer    Shinya Tanaka  
    1993 Allround Baselga di Piné    Brian Smith    Ids Postma    Keiji Shirahata  
    1992 Allround Warsaw    Jeroen Straathof    Hiroyuki Noake    Jakko Jan Leeuwangh  
    1991 Allround Calgary    Falko Zandstra    Sergej Barysjev    Keiji Shirahata  
    1990 Allround Obihiro    Falko Zandstra    Ĺdne Sřndrĺl    Arjan Schreuder  
    1989 Allround Kiev    Andrei Anufriyenko    Rintje Ritsma    Naoki Kotake  
    1988 Allround Seoul    Michael Spielmann    Cor-Jan Smulders    Naoki Kotake  
    1987 Allround Strömsund    Masahiko Omura    Naoki Kotake    Michael Spielmann  
    1986 Allround Sainte-Foy    Bronislav Snetkov    Ildar Garayev    Takuya Nakamura  
    1985 Allround Rřros    Valeri Guk    Ildar Garayev    Bronislav Snetkov  
    1984 Allround Assen    Valeri Guk    Aleksandr Klimov    Bronislav Snetkov  
    1983 Allround Sarajevo    Andrei Bobrov    Viacheslav Vidov    Hansjörg Baltes  
    1982 Allround Innsbruck    Geir Karlstad    Igor Zhelezovski    Jean Pichett  
    1981 Allround Elverum    Bjřrn Nyland    Jean Pichett    Jorg Mademann  
    1980 Allround Assen    Tomas Gustafson    Craig Kressler    Sergei Berezin  
    1979 Allround Grenoble    Tomas Gustafson    Andreas Ehrig    Craig Kressler  
    1978 Allround Montreal    Eric Heiden    Vitali Zazerskij    Tom Erik Oxholm  
    1977 Allround Inzell    Eric Heiden    Jan Junell    Hilbert van der Duim  
    1976 Allround Madonna di Campiglio    Lee Young-Ha    Eric Heiden    Jan Alex de Vries  
    1975 Allround Strömsund    Masayuki Kawahara    Jan Alex de Vries    Joop Pasman  
    1974 Allround Cortina d'Ampezzo    Manfred Winter    Jan Alex de Vries    Jan Mietus  
    1973 Allround Assen    Jan Heida    Nikolai Kuzmenko    Kay Arne Stenshjemmet  
    1972 Allround Lisleby    Yuri Kondakov    Nikolai Kuzmenko    Terje Andersen  
Ladies
YearEventLocationWinner2nd3rd 
Ladies
 YearEventLocationWinnerSecondThird 
    2017 Team Pursuit 6 Laps Helsinki    Netherlands    Japan    Italy  
    2017 Team Sprint Helsinki    China    Italy    Korea  
    2017 Mass Start 10 Laps Helsinki    Elisa Dul    Sanne in 't Hof    Béatrice Lamarche  
    2015 500m Warsaw    Vanessa Bittner    Darya Kachanova    Sun Nan  
    2015 1000m Warsaw    Vanessa Bittner    Sanneke de Neeling    Yelizaveta Kazelina  
    2015 1500m Warsaw    Melissa Wijfje    Sanneke de Neeling    Park Ji-Woo  
    2015 3000m Warsaw    Melissa Wijfje    Sanneke de Neeling    Yelizaveta Kazelina  
    2015 Allround Warsaw    Melissa Wijfje    Sanneke de Neeling    Yelizaveta Kazelina  
    2015 Team Pursuit 6 Laps Warsaw    Netherlands    Korea    Japan  
    2015 Team Sprint Warsaw    Korea    China    Russia  
    2015 Mass Start 10 Laps Warsaw    Vanessa Bittner    Park Cho-Won    Melissa Wijfje  
    2014 1000m Bjugn    Antoinette de Jong    Melissa Wijfje    Sanneke de Neeling  
    2014 1500m Bjugn    Melissa Wijfje    Antoinette de Jong    Yelizaveta Kazelina  
    2014 3000m Bjugn    Antoinette de Jong    Melissa Wijfje    Jade van der Molen  
    2014 Allround Bjugn    Antoinette de Jong    Melissa Wijfje    Yelizaveta Kazelina  
    2014 Team Pursuit 6 Laps Bjugn    Netherlands    Korea    Japan  
    2014 2 x 500m Bjugn    Vanessa Bittner    Antoinette de Jong    Bente van den Berge  
    2013 500m Collalbo    Hyun-Yung Kim    Vanessa Bittner    Kako Yamane  
    2013 1000m Collalbo    Vanessa Bittner    Miho Takagi    Antoinette de Jong  
    2013 1500m Collalbo    Miho Takagi    Kaitlyn McGregor    Antoinette de Jong  
    2013 3000m Collalbo    Antoinette de Jong    Miho Takagi    Kaitlyn McGregor  
    2013 Allround Collalbo    Miho Takagi    Antoinette de Jong    Kaitlyn McGregor  
    2013 Team Pursuit 6 Laps Collalbo    Japan    Korea    Netherlands  
    2012 500m Obihiro    Karolína Erbanová    Hyun-Yung Kim    Miho Takagi  
    2012 1000m Obihiro    Miho Takagi    Karolína Erbanová    Kate Hanly  
    2012 1500m Obihiro    Karolína Erbanová    Kim Bo-Reum    Pien Keulstra  
    2012 3000m Obihiro    Park Do-Yeong    Kim Bo-Reum    Pien Keulstra  
    2012 Allround Obihiro    Miho Takagi    Karolína Erbanová    Kim Bo-Reum  
    2012 Team Pursuit 6 Laps Obihiro    Korea    Japan    Russia  
    2011 500m Seinäjoki    Karolína Erbanová    Yekaterina Aydova    Kim Hyeon-Yeong  
    2011 1000m Seinäjoki    Karolína Erbanová    Hege Břkko    Kali Christ  
    2011 1500m Seinäjoki    Karolína Erbanová    Pien Keulstra    Hege Břkko  
    2011 3000m Seinäjoki    Park Do-Yeong    Kim Bo-Reum    Pien Keulstra  
    2011 Allround Seinäjoki    Karolína Erbanová    Pien Keulstra    Lotte van Beek  
    2011 Team Pursuit 6 Laps Seinäjoki    Korea    Japan    Canada  
    2010 500m Moscow    Yekaterina Aydova    Lotte van Beek    Janine Smit  
    2010 1000m Moscow    Lotte van Beek    Hege Břkko    Karolína Erbanová  
    2010 Allround Moscow    Lotte van Beek    Hege Břkko    Karolína Erbanová  
    2010 Team Pursuit 6 Laps Moscow    Netherlands    Japan    Korea  
    2009 500m Zakopane    Olga Fatkulina    Ahn Jee-Min    Yukana Nishina  
    2009 Allround Zakopane    Roxanne van Hemert    Yvonne Nauta    Katarzyna Wozniak  
    2009 Team Pursuit 6 Laps Zakopane    Netherlands    Japan    Korea  
    2008 Allround Changchun    Marrit Leenstra    Justine L'Heureux    Jorieke van der Geest  
    2008 Team Pursuit 6 Laps Changchun    Netherlands    Germany    China  
    2007 Allround Innsbruck    Noh Seon-Yeong    Laurine van Riessen    Fu Chunyan  
    2006 Allround Erfurt    Kim You-Lim    Martina Sáblíková    Lee Ju-Youn  
    2005 Allround Seinäjoki    Ireen Wüst    Annette Gerritsen    Sang-Hwa Lee  
    2004 Allround Roseville, MN    Eriko Ishino    Ireen Wüst    Shannon Rempel  
    2003 Allround Kushiro    Shannon Rempel    Eriko Ishino    Maria Lamb  
    2002 Allround Collalbo    Elma de Vries    Eriko Ishino    Judith Hesse  
    2001 Allround Groningen    Frédérique Ankoné    Heike Hartmann    Elma de Vries  
    2000 Allround Seinäjoki    Frédérique Ankoné    Wieteke Cramer    Heike Hartmann  
    1999 Allround Geithus    Helen van Goozen    Yuri Obara    Keiko Taguchi  
    1998 Allround Roseville, MN    Aki Tonoike    Catherine Raney    Frijke Schaafsma  
    1997 Allround Butte, MT    Kirstin Holum    Bak Eun-Bi    Kanae Kobayashi  
    1996 Allround Calgary    Anni Friesinger    Renate Groenewold    Aki Tonoike  
    1995 Allround Seinäjoki    Becky Sundstrom    Anni Friesinger    Chris Scheels  
    1994 Allround Berlin    Mie Shimizu    Anni Friesinger    Marianne Timmer  
    1993 Allround Baselga di Piné    Franziska Schenk    Mie Shimizu    Maki Tabata  
    1992 Allround Warsaw    Nami Nemoto    Sabine Völker    Tatyana Trapeznikova  
    1991 Allround Calgary    Anke Baier    Svetlana Bazhanova    Sabine Völker  
    1990 Allround Obihiro    Ulrike Adeberg    Anke Baier    Takako Tetsuda  
    1989 Allround Kiev    Ulrike Adeberg    Anke Baier    Sandra Zwolle  
    1988 Allround Seoul    Emi Tanaka    Claudia Pechstein    Shiho Kusunose  
    1987 Allround Strömsund    Monique Garbrecht    Anja Ulbricht    Sylke Luding  
    1986 Allround Sainte-Foy    Monique Garbrecht    Anja Ulbricht    Ludmila Tuberozova  
    1985 Allround Rřros    Cornelia Dick    Ludmila Tuberozova    Monique Garbrecht  
    1984 Allround Assen    Angela Stahnke    Galina Voilochnikova    Son Hwa-Son  
    1983 Allround Sarajevo    Angela Stahnke    Seiko Hashimoto    Sjouke Hoffmann  
    1982 Allround Innsbruck    Angela Stahnke    Yvonne van Gennip    Seiko Hashimoto  
    1981 Allround Elverum    Sarah Docter    Elke Wirsing    Yvonne van Gennip  
    1980 Allround Assen    Bjřrg Eva Jensen    Sarah Docter    Ria Visser  
    1979 Allround Grenoble    Beth Heiden    Bjřrg Eva Jensen    Ria Visser  
    1978 Allround Montreal    Beth Heiden    Bjřrg Eva Jensen    Ines Bautzmann  
    1977 Allround Inzell    Kim Kostron    Beth Heiden    Bjřrg Eva Jensen  
    1976 Allround Madonna di Campiglio    Elisabeth Appleby    Beth Heiden    Katrin Lorenz  
    1975 Allround Strömsund    Heike Lange    Erwina Rys    Pietie Postma  
    1974 Allround Cortina d'Ampezzo    Erwina Rys    Tatiana Fradina    Tatiana Timoshina  
    1973 Allround Assen    Sylvia Burka    Froukje Jongsma    Kay Lunda