World Junior Championships Overview

Men
YearEventLocationWinner2nd3rd 
Men
 YearEventLocationWinnerSecondThird 
    2018 500m Salt Lake City, UT     Chung Jae-Woong     Torai Ishikawa     Kouki Kubo  
    2018 1000m Salt Lake City, UT     Kouki Kubo     Allan Dahl Johansson     Chung Jae-Woong  
    2018 1500m Salt Lake City, UT     Allan Dahl Johansson     David La Rue     Kim Min-Seok  
    2018 5000m Salt Lake City, UT     Chung Jae-Won     Allan Dahl Johansson     Egor Shkolin  
    2018 Allround Salt Lake City, UT     Allan Dahl Johansson     Tyson Langelaar     Francesco Betti  
    2018 Team Pursuit 8 Laps Salt Lake City, UT     Korea     Japan     Russia  
    2018 Team Sprint Salt Lake City, UT     Korea     Germany     Russia  
    2018 Mass Start 10 Laps Salt Lake City, UT     David La Rue     Ethan Cepuran     Kim Min-Seok  
    2017 Allround Helsinki     Chris Huizinga     Allan Dahl Johansson     Tyson Langelaar  
    2017 Team Pursuit 8 Laps Helsinki     Japan     Netherlands     Norway  
    2017 Team Sprint Helsinki     Netherlands     Canada     Germany  
    2017 Mass Start 10 Laps Helsinki     Chris Huizinga     Oh Hyun-Min     Graeme Fish  
    2016 Allround Changchun     Benjamin Donnelly     Kim Min-Seok     Marcel Bosker  
    2015 500m Warsaw     Jun-Ho Kim     Yang Fan     Patrick Roest  
    2015 1000m Warsaw     Yang Fan     Patrick Roest     Stanislav Palkin  
    2015 1500m Warsaw     Patrick Roest     Kim Min-Seok     Emery Lehman  
    2015 5000m Warsaw     Nils van der Poel     Patrick Roest     Emery Lehman  
    2015 Allround Warsaw     Patrick Roest     Kim Min-Seok     Marcel Bosker  
    2015 Team Pursuit 8 Laps Warsaw     Netherlands     Korea     Japan  
    2015 Team Sprint Warsaw     Korea     Norway     Russia  
    2015 Mass Start 10 Laps Warsaw     Oh Hyun-Min     Marcel Bosker     Zhou Bin  
    2014 1000m Bjugn     Kai Verbij     Armin Hager     Taro Kondo  
    2014 1500m Bjugn     Yang Fan     Kai Verbij     Patrick Roest  
    2014 5000m Bjugn     Nils van der Poel     Patrick Roest     Emery Lehman  
    2014 Allround Bjugn     Patrick Roest     Willem Hoolwerf     Emery Lehman  
    2014 Team Pursuit 8 Laps Bjugn     Korea     Japan     China  
    2014 2 x 500m Bjugn     Kai Verbij     Takuya Goto     Dai Dai Ntab  
    2013 500m Collalbo     Tsubasa Hasegawa     Joon Hong Im     Jun-Ho Kim  
    2013 1000m Collalbo     Joon Hong Im     Kai Verbij     Lennart Velema  
    2013 1500m Collalbo     Jeong-Su Seo     Junya Miwa     Simen Spieler Nilsen  
    2013 5000m Collalbo     Emery Lehman     Andrea Giovannini     Simen Spieler Nilsen  
    2013 Allround Collalbo     Jeong-Su Seo     Simen Spieler Nilsen     Andrea Giovannini  
    2013 Team Pursuit 8 Laps Collalbo     Italy     Korea     Japan  
    2012 500m Obihiro     Laurent Dubreuil     Tsubasa Hasegawa     Kim Woo-Jin  
    2012 1000m Obihiro     Hĺvard Lorentzen     Tommi Pulli     Laurent Dubreuil  
    2012 1500m Obihiro     Sverre Lunde Pedersen     Thomas Krol     Hĺvard Lorentzen  
    2012 5000m Obihiro     Sverre Lunde Pedersen     Simen Spieler Nilsen     Kim Cheol Min  
    2012 Allround Obihiro     Sverre Lunde Pedersen     Thomas Krol     Simen Spieler Nilsen  
    2012 Team Pursuit 8 Laps Obihiro     Norway     Korea     Netherlands  
    2011 500m Seinäjoki     Kim Seong-Kyu     Laurent Dubreuil     Tsubasa Hasegawa  
    2011 1000m Seinäjoki     Kim Seong-Kyu     Tommi Pulli     Maurice Vriend  
    2011 1500m Seinäjoki     Sverre Lunde Pedersen     Li Bailin     Hĺvard Lorentzen  
    2011 5000m Seinäjoki     Sverre Lunde Pedersen     Kristian Reistad Fredriksen     Simen Spieler Nilsen  
    2011 Allround Seinäjoki     Sverre Lunde Pedersen     Simen Spieler Nilsen     Kristian Reistad Fredriksen  
    2011 Team Pursuit 8 Laps Seinäjoki     Netherlands     Norway     Japan  
    2010 500m Moscow     Artur Nogal     Richard MacLennan     Aleksey Bondarchuk  
    2010 1000m Moscow     Brian Hansen     Richard MacLennan     Laurent Dubreuil  
    2010 Allround Moscow     Koen Verweij     Brian Hansen     Antoine Gelinas-Beaulieu  
    2010 Team Pursuit 8 Laps Moscow     Norway     Korea     Netherlands  
    2009 500m Zakopane     Mitchell Whitmore     Richard MacLennan     Guillaume Blais Dufour  
    2009 1000m Zakopane     Jan Daldossi     Jonathan Kuck     Roman Krech  
    2009 Allround Zakopane     Koen Verweij     Jonathan Kuck     Brian Hansen  
    2009 Team Pursuit 8 Laps Zakopane     Netherlands     Germany     United States  
    2008 Allround Changchun     Jan Blokhuijsen     Koen Verweij     Berden de Vries  
    2008 Team Pursuit 8 Laps Changchun     Netherlands     Italy     United States  
    2007 Allround Innsbruck     Sjoerd de Vries     Tim Roelofsen     Trevor Marsicano  
    2006 Allround Erfurt     Hĺvard Břkko     Wouter Olde Heuvel     Shingo Hashibama  
    2005 Allround Seinäjoki     Sven Kramer     Wouter Olde Heuvel     Hĺvard Břkko  
    2004 Allround Roseville, MN     Justin Warsylewicz     Sven Kramer     Yeo Sang-Yeop  
    2003 Allround Kushiro     Remco Olde Heuvel     Robert Lehmann     Lee Seung-Hwan  
    2002 Allround Collalbo     Beorn Nijenhuis     Ivan Skobrev     Remco Olde Heuvel  
    2001 Allround Groningen     Shingo Doi     Mun Joon     Yeo Sang-Yeop  
    2000 Allround Seinäjoki     Johan Röjler     Takaharu Nakajima     Jan Friesinger  
    1999 Allround Geithus     Mark Tuitert     Yuri Solinger     Choi Jae-Bong  
    1998 Allround Roseville, MN     Dmitri Shepel     Mark Tuitert     Bjarne Rykkje  
    1997 Allround Butte, MT     Jelmer Beulenkamp     André Vreugdenhil     Gijs Buitelaar  
    1996 Allround Calgary     Bob de Jong     Mark Knoll     Mitsuru Watanabe  
    1995 Allround Seinäjoki     Bob de Jong     Mark Knoll     Yusuke Imai  
    1994 Allround Berlin     Jan Bos     Marco Kramer     Shinya Tanaka  
    1993 Allround Baselga di Piné     Brian Smith     Ids Postma     Keiji Shirahata  
    1992 Allround Warsaw     Jeroen Straathof     Hiroyuki Noake     Jakko Jan Leeuwangh  
    1991 Allround Calgary     Falko Zandstra     Sergej Barysjev     Keiji Shirahata  
    1990 Allround Obihiro     Falko Zandstra     Ĺdne Sřndrĺl     Arjan Schreuder  
    1989 Allround Kiev     Andrei Anufriyenko     Rintje Ritsma     Naoki Kotake  
    1988 Allround Seoul     Michael Spielmann     Cor-Jan Smulders     Naoki Kotake  
    1987 Allround Strömsund     Masahiko Omura     Naoki Kotake     Michael Spielmann  
    1986 Allround Sainte-Foy     Bronislav Snetkov     Ildar Garayev     Takuya Nakamura  
    1985 Allround Rřros     Valeri Guk     Ildar Garayev     Bronislav Snetkov  
    1984 Allround Assen     Valeri Guk     Aleksandr Klimov     Bronislav Snetkov  
    1983 Allround Sarajevo     Andrei Bobrov     Viacheslav Vidov     Hansjörg Baltes  
    1982 Allround Innsbruck     Geir Karlstad     Igor Zhelezovski     Jean Pichett  
    1981 Allround Elverum     Bjřrn Nyland     Jean Pichett     Jorg Mademann  
    1980 Allround Assen     Tomas Gustafson     Craig Kressler     Sergei Berezin  
    1979 Allround Grenoble     Tomas Gustafson     Andreas Ehrig     Craig Kressler  
    1978 Allround Montreal     Eric Heiden     Vitali Zazerskij     Tom Erik Oxholm  
    1977 Allround Inzell     Eric Heiden     Jan Junell     Hilbert van der Duim  
    1976 Allround Madonna di Campiglio     Lee Young-Ha     Eric Heiden     Jan Alex de Vries  
    1975 Allround Strömsund     Masayuki Kawahara     Jan Alex de Vries     Joop Pasman  
    1974 Allround Cortina d'Ampezzo     Manfred Winter     Jan Alex de Vries     Jan Mietus  
    1973 Allround Assen     Jan Heida     Nikolai Kuzmenko     Kay Arne Stenshjemmet  
    1972 Allround Lisleby     Yuri Kondakov     Nikolai Kuzmenko     Terje Andersen  
Ladies
YearEventLocationWinner2nd3rd 
Ladies
 YearEventLocationWinnerSecondThird 
    2018 500m Salt Lake City, UT     Karumi Inagawa     Jutta Leerdam     Michelle de Jong  
    2018 1000m Salt Lake City, UT     Joy Beune     Jutta Leerdam     Elisa Dul  
    2018 1500m Salt Lake City, UT     Joy Beune     Jutta Leerdam     Elisa Dul  
    2018 3000m Salt Lake City, UT     Joy Beune     Jutta Leerdam     Lemi Williamson  
    2018 Allround Salt Lake City, UT     Joy Beune     Jutta Leerdam     Elisa Dul  
    2018 Team Pursuit 6 Laps Salt Lake City, UT     Netherlands     Japan     Korea  
    2018 Team Sprint Salt Lake City, UT     Netherlands     Korea     Poland  
    2018 Mass Start 10 Laps Salt Lake City, UT     Béatrice Lamarche     Karolina Bosiek     Laura Peveri  
    2017 Team Pursuit 6 Laps Helsinki     Netherlands     Japan     Italy  
    2017 Team Sprint Helsinki     China     Italy     Korea  
    2017 Mass Start 10 Laps Helsinki     Elisa Dul     Sanne in 't Hof     Béatrice Lamarche  
    2015 500m Warsaw     Vanessa Bittner     Darya Kachanova     Sun Nan  
    2015 1000m Warsaw     Vanessa Bittner     Sanneke de Neeling     Yelizaveta Kazelina  
    2015 1500m Warsaw     Melissa Wijfje     Sanneke de Neeling     Park Ji-Woo  
    2015 3000m Warsaw     Melissa Wijfje     Sanneke de Neeling     Yelizaveta Kazelina  
    2015 Allround Warsaw     Melissa Wijfje     Sanneke de Neeling     Yelizaveta Kazelina  
    2015 Team Pursuit 6 Laps Warsaw     Netherlands     Korea     Japan  
    2015 Team Sprint Warsaw     Korea     China     Russia  
    2015 Mass Start 10 Laps Warsaw     Vanessa Bittner     Park Cho-Won     Melissa Wijfje  
    2014 1000m Bjugn     Antoinette de Jong     Melissa Wijfje     Sanneke de Neeling  
    2014 1500m Bjugn     Melissa Wijfje     Antoinette de Jong     Yelizaveta Kazelina  
    2014 3000m Bjugn     Antoinette de Jong     Melissa Wijfje     Jade van der Molen  
    2014 Allround Bjugn     Antoinette de Jong     Melissa Wijfje     Yelizaveta Kazelina  
    2014 Team Pursuit 6 Laps Bjugn     Netherlands     Korea     Japan  
    2014 2 x 500m Bjugn     Vanessa Bittner     Antoinette de Jong     Bente van den Berge  
    2013 500m Collalbo     Hyun-Yung Kim     Vanessa Bittner     Kako Yamane  
    2013 1000m Collalbo     Vanessa Bittner     Miho Takagi     Antoinette de Jong  
    2013 1500m Collalbo     Miho Takagi     Kaitlyn McGregor     Antoinette de Jong  
    2013 3000m Collalbo     Antoinette de Jong     Miho Takagi     Kaitlyn McGregor  
    2013 Allround Collalbo     Miho Takagi     Antoinette de Jong     Kaitlyn McGregor  
    2013 Team Pursuit 6 Laps Collalbo     Japan     Korea     Netherlands  
    2012 500m Obihiro     Karolína Erbanová     Hyun-Yung Kim     Miho Takagi  
    2012 1000m Obihiro     Miho Takagi     Karolína Erbanová     Kate Hanly  
    2012 1500m Obihiro     Karolína Erbanová     Kim Bo-Reum     Pien Keulstra  
    2012 3000m Obihiro     Park Do-Yeong     Kim Bo-Reum     Pien Keulstra  
    2012 Allround Obihiro     Miho Takagi     Karolína Erbanová     Kim Bo-Reum  
    2012 Team Pursuit 6 Laps Obihiro     Korea     Japan     Russia  
    2011 500m Seinäjoki     Karolína Erbanová     Yekaterina Aydova     Kim Hyeon-Yeong  
    2011 1000m Seinäjoki     Karolína Erbanová     Hege Břkko     Kali Christ  
    2011 1500m Seinäjoki     Karolína Erbanová     Pien Keulstra     Hege Břkko  
    2011 3000m Seinäjoki     Park Do-Yeong     Kim Bo-Reum     Pien Keulstra  
    2011 Allround Seinäjoki     Karolína Erbanová     Pien Keulstra     Lotte van Beek  
    2011 Team Pursuit 6 Laps Seinäjoki     Korea     Japan     Canada  
    2010 500m Moscow     Yekaterina Aydova     Lotte van Beek     Janine Smit  
    2010 1000m Moscow     Lotte van Beek     Hege Břkko     Karolína Erbanová  
    2010 Allround Moscow     Lotte van Beek     Hege Břkko     Karolína Erbanová  
    2010 Team Pursuit 6 Laps Moscow     Netherlands     Japan     Korea  
    2009 500m Zakopane     Olga Fatkulina     Ahn Jee-Min     Yukana Nishina  
    2009 Allround Zakopane     Roxanne van Hemert     Yvonne Nauta     Katarzyna Wozniak  
    2009 Team Pursuit 6 Laps Zakopane     Netherlands     Japan     Korea  
    2008 Allround Changchun     Marrit Leenstra     Justine L'Heureux     Jorieke van der Geest  
    2008 Team Pursuit 6 Laps Changchun     Netherlands     Germany     China  
    2007 Allround Innsbruck     Noh Seon-Yeong     Laurine van Riessen     Fu Chunyan  
    2006 Allround Erfurt     Kim You-Lim     Martina Sáblíková     Lee Ju-Youn  
    2005 Allround Seinäjoki     Ireen Wüst     Annette Gerritsen     Sang-Hwa Lee  
    2004 Allround Roseville, MN     Eriko Ishino     Ireen Wüst     Shannon Rempel  
    2003 Allround Kushiro     Shannon Rempel     Eriko Ishino     Maria Lamb  
    2002 Allround Collalbo     Elma de Vries     Eriko Ishino     Judith Hesse  
    2001 Allround Groningen     Frédérique Ankoné     Heike Hartmann     Elma de Vries  
    2000 Allround Seinäjoki     Frédérique Ankoné     Wieteke Cramer     Heike Hartmann  
    1999 Allround Geithus     Helen van Goozen     Yuri Obara     Keiko Taguchi  
    1998 Allround Roseville, MN     Aki Tonoike     Catherine Raney     Frijke Schaafsma  
    1997 Allround Butte, MT     Kirstin Holum     Bak Eun-Bi     Kanae Kobayashi  
    1996 Allround Calgary     Anni Friesinger     Renate Groenewold     Aki Tonoike  
    1995 Allround Seinäjoki     Becky Sundstrom     Anni Friesinger     Chris Scheels  
    1994 Allround Berlin     Mie Shimizu     Anni Friesinger     Marianne Timmer  
    1993 Allround Baselga di Piné     Franziska Schenk     Mie Shimizu     Maki Tabata  
    1992 Allround Warsaw     Nami Nemoto     Sabine Völker     Tatyana Trapeznikova  
    1991 Allround Calgary     Anke Baier     Svetlana Bazhanova     Sabine Völker  
    1990 Allround Obihiro     Ulrike Adeberg     Anke Baier     Takako Tetsuda  
    1989 Allround Kiev     Ulrike Adeberg     Anke Baier     Sandra Zwolle  
    1988 Allround Seoul     Emi Tanaka     Claudia Pechstein     Shiho Kusunose  
    1987 Allround Strömsund     Monique Garbrecht     Anja Ulbricht     Sylke Luding  
    1986 Allround Sainte-Foy     Monique Garbrecht     Anja Ulbricht     Ludmila Tuberozova  
    1985 Allround Rřros     Cornelia Dick     Ludmila Tuberozova     Monique Garbrecht  
    1984 Allround Assen     Angela Stahnke     Galina Voilochnikova     Son Hwa-Son  
    1983 Allround Sarajevo     Angela Stahnke     Seiko Hashimoto     Sjouke Hoffmann  
    1982 Allround Innsbruck     Angela Stahnke     Yvonne van Gennip     Seiko Hashimoto  
    1981 Allround Elverum     Sarah Docter     Elke Wirsing     Yvonne van Gennip  
    1980 Allround Assen     Bjřrg Eva Jensen     Sarah Docter     Ria Visser  
    1979 Allround Grenoble     Beth Heiden     Bjřrg Eva Jensen     Ria Visser  
    1978 Allround Montreal     Beth Heiden     Bjřrg Eva Jensen     Ines Bautzmann  
    1977 Allround Inzell     Kim Kostron     Beth Heiden     Bjřrg Eva Jensen  
    1976 Allround Madonna di Campiglio     Elisabeth Appleby     Beth Heiden     Katrin Lorenz  
    1975 Allround Strömsund     Heike Lange     Erwina Rys     Pietie Postma  
    1974 Allround Cortina d'Ampezzo     Erwina Rys     Tatiana Fradina     Tatiana Timoshina  
    1973 Allround Assen     Sylvia Burka     Froukje Jongsma     Kay Lunda