World Sprint Speed Skating Championships Overview

Men
YearLocationWinner2nd3rd 
Men
 YearLocationWinnerSecondThird 
    2017 Calgary    Kai Verbij    Håvard Lorentzen    Kjeld Nuis  
    2016 Seoul    Pavel Kulizhnikov    Kjeld Nuis    Kai Verbij  
    2015 Astana    Pavel Kulizhnikov    Hein Otterspeer    Aleksey Yesin  
    2014 Nagano    Michel Mulder    Shani Davis    Daniel Greig  
    2013 Salt Lake City, UT    Michel Mulder    Pekka Koskela    Hein Otterspeer  
    2012 Calgary    Stefan Groothuis    Lee Kyou-Hyuk    Tae-Bum Mo  
    2011 Heerenveen    Lee Kyou-Hyuk    Tae-Bum Mo    Shani Davis  
    2010 Obihiro    Lee Kyou-Hyuk    Lee Kang-Seok    Keiichiro Nagashima  
    2009 Moscow    Shani Davis    Keiichiro Nagashima    Simon Kuipers  
    2008 Heerenveen    Lee Kyou-Hyuk    Jeremy Wotherspoon    Mun Joon  
    2007 Hamar    Lee Kyou-Hyuk    Pekka Koskela    Shani Davis  
    2006 Heerenveen    Joey Cheek    Dmitry Dorofeyev    Jan Bos  
    2005 Salt Lake City, UT    Erben Wennemars    Jeremy Wotherspoon    Joey Cheek  
    2004 Nagano    Erben Wennemars    Jeremy Wotherspoon    Mike Ireland  
    2003 Calgary    Jeremy Wotherspoon    Gerard van Velde    Erben Wennemars  
    2002 Hamar    Jeremy Wotherspoon    Casey FitzRandolph    Mike Ireland  
    2001 Inzell    Mike Ireland    Hiroyasu Shimizu    Jeremy Wotherspoon  
    2000 Seoul    Jeremy Wotherspoon    Mike Ireland    Hiroyasu Shimizu  
    1999 Calgary    Jeremy Wotherspoon    Jan Bos    Hiroyasu Shimizu  
    1998 Berlin    Jan Bos    Jeremy Wotherspoon    Erben Wennemars  
    1997 Hamar    Sergey Klevchenya    Roger Strøm    Casey FitzRandolph  
    1996 Heerenveen    Sergey Klevchenya    Hiroyasu Shimizu    Manabu Horii  
    1995 Milwaukee, WI    Yoon-Man Kim    Hiroyasu Shimizu    Yasunori Miyabe  
    1994 Calgary    Dan Jansen    Sergey Klevchenya    Junichi Inoue  
    1993 Ikaho    Igor Zhelezovski    Yasunori Miyabe    Hiroyasu Shimizu  
    1992 Oslo    Igor Zhelezovski    Dan Jansen    Toshiyuki Kuroiwa  
    1991 Inzell    Igor Zhelezovski    Uwe-Jens Mey    Toshiyuki Kuroiwa  
    1990 Tromsø    Bae Ki-Tae    Andrej Bakhvalov    Igor Zhelezovski  
    1989 Heerenveen    Igor Zhelezovski    Uwe-Jens Mey    Andrej Bakhvalov  
    1988 West Allis, WI    Dan Jansen    Uwe-Jens Mey    Eric Flaim  
    1987 Sainte-Foy    Akira Kuroiwa    Nick Thometz    Yukihiro Mitani  
    1986 Karuizawa    Igor Zhelezovski    Dan Jansen    Akira Kuroiwa  
    1985 Heerenveen    Igor Zhelezovski    Gaétan Boucher    Dan Jansen  
    1984 Trondheim    Gaétan Boucher    Sergei Khlebnikov    Kai Arne Engelstad  
    1983 Helsinki    Akira Kuroiwa    Pavel Pegov    Hilbert van der Duim  
    1982 Alkmaar    Sergei Khlebnikov    Gaétan Boucher    Frode Rønning  
    1981 Grenoble    Frode Rønning    Sergei Khlebnikov    Anatoli Medennikov  
    1980 West Allis, WI    Eric Heiden    Gaétan Boucher    Tom Plant  
    1979 Inzell    Eric Heiden    Gaétan Boucher    Frode Rønning  
    1978 Lake Placid, NY    Eric Heiden    Frode Rønning    Johan Granath  
    1977 Alkmaar    Eric Heiden    Peter Mueller    Yevgeny Kulikov  
    1976 West Berlin    Johan Granath    Daniel Immerfall    Peter Mueller  
    1975 Gothenburg    Aleksandr Safronov    Yevgeny Kulikov    Valeri Muratov  
    1974 Innsbruck    Per Bjørang    Masaki Suzuki    Eppie Bleeker  
    1973 Oslo    Valeri Muratov    Jos Valentijn    Eppie Bleeker  
    1972 Eskilstuna    Leo Linkovesi    Valeri Muratov    Ard Schenk  
    1971 Inzell    Erhard Keller    Ove König    Ard Schenk  
    1970 West Allis, WI    Valeri Muratov    Keiichi Suzuki    Magne Thomassen  
Ladies
YearLocationWinner2nd3rd 
Ladies
 YearLocationWinnerSecondThird 
    2017 Calgary    Nao Kodaira    Heather Bergsma    Jorien ter Mors  
    2016 Seoul    Brittany Bowe    Heather Richardson-Bergsma    Jorien ter Mors  
    2015 Astana    Brittany Bowe    Heather Richardson    Karolína Erbanová  
    2014 Nagano    Yu Jing    Zhang Hong    Heather Richardson  
    2013 Salt Lake City, UT    Heather Richardson    Yu Jing    Sang-Hwa Lee  
    2012 Calgary    Yu Jing    Christine Nesbitt    Zhang Hong  
    2011 Heerenveen    Christine Nesbitt    Annette Gerritsen    Margot Boer  
    2010 Obihiro    Sang-Hwa Lee    Sayuri Yoshii    Jenny Wolf  
    2009 Moscow    Beixing Wang    Jenny Wolf    Yu Jing  
    2008 Heerenveen    Jenny Wolf    Anni Friesinger    Annette Gerritsen  
    2007 Hamar    Anni Friesinger    Ireen Wüst    Cindy Klassen  
    2006 Heerenveen    Svetlana Zhurova    Wang Manli    Chiara Simionato  
    2005 Salt Lake City, UT    Jennifer Rodriguez    Anzhelika Kotyuga    Sabine Völker  
    2004 Nagano    Marianne Timmer    Anni Friesinger    Jennifer Rodriguez  
    2003 Calgary    Monique Garbrecht-Enfeldt    Cindy Klassen    Shihomi Shinya  
    2002 Hamar    Catriona Le May Doan    Andrea Nuyt    Anzhelika Kotyuga  
    2001 Inzell    Monique Garbrecht-Enfeldt    Eriko Sanmiya    Catriona Le May Doan  
    2000 Seoul    Monique Garbrecht    Chris Witty    Marianne Timmer  
    1999 Calgary    Monique Garbrecht    Catriona Le May Doan    Sabine Völker  
    1998 Berlin    Catriona Le May Doan    Sabine Völker    Chris Witty  
    1997 Hamar    Franziska Schenk    Xue Ruihong    Chris Witty  
    1996 Heerenveen    Chris Witty    Edel Therese Høiseth    Franziska Schenk  
    1995 Milwaukee, WI    Bonnie Blair    Oksana Ravilova    Franziska Schenk  
    1994 Calgary    Bonnie Blair    Angela Hauck    Xue Ruihong  
    1993 Ikaho    Ye Qiaobo    Bonnie Blair    Oksana Ravilova  
    1992 Oslo    Ye Qiaobo    Bonnie Blair    Christa Luding  
    1991 Inzell    Monique Garbrecht    Ye Qiaobo    Christine Aaftink  
    1990 Tromsø    Angela Hauck    Bonnie Blair    Christine Aaftink  
    1989 Heerenveen    Bonnie Blair    Christa Luding    Seiko Hashimoto  
    1988 West Allis, WI    Christa Rothenburger    Karin Kania    Bonnie Blair  
    1987 Sainte-Foy    Karin Kania    Bonnie Blair    Christa Rothenburger  
    1986 Karuizawa    Karin Kania    Christa Rothenburger    Bonnie Blair  
    1985 Heerenveen    Christa Rothenburger    Angela Stahnke    Erwina Rys-Ferens  
    1984 Trondheim    Karin Enke    Valentina Lalenkova    Natalya Shive  
    1983 Helsinki    Karin Enke    Natalia Petruseva    Christa Rothenburger  
    1982 Alkmaar    Natalia Petruseva    Karin Busch    Monika Holzner-Pflug  
    1981 Grenoble    Karin Enke    Tatjana Tarasova    Natalia Petruseva  
    1980 West Allis, WI    Karin Enke    Leah Poulos-Mueller    Beth Heiden  
    1979 Inzell    Leah Poulos-Mueller    Beth Heiden    Christa Rothenburger  
    1978 Lake Placid, NY    Lubov Sadchikova    Beth Heiden    Erwina Rys-Ferens  
    1977 Alkmaar    Sylvia Burka    Leah Poulos    Haitske Pijlman  
    1976 West Berlin    Sheila Young    Leah Poulos    Sylvia Burka  
    1975 Gothenburg    Sheila Young    Heike Lange    Cathy Priestner  
    1974 Innsbruck    Leah Poulos    Atje Keulen-Deelstra    Monika Pflug  
    1973 Oslo    Sheila Young    Atje Keulen-Deelstra    Monika Pflug  
    1972 Eskilstuna    Monika Pflug    Dianne Holum    Lyudmila Titova  
    1971 Inzell    Ruth Schleiermacher    Anne Henning    Dianne Holum  
    1970 West Allis, WI    Lyudmila Titova    Nina Statkevich    Atje Keulen-Deelstra