Distance Classification | Rank | Name | Members | Result | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Distance Classification | |||||||
Rnk | Name | Members | Result | ||||
1 Final A | Canada | Pascal Dion Jordan Pierre-Gilles William Dandjinou Steven Dubois Félix Roussel |
6:47.719 | ||||
2 Final A | Republic of Korea | Hwang Dae Heon Jang Sungwoo Kim Gun Woo Park Ji Won Lee Jeongmin |
6:47.987 | +0.268 | |||
3 Final A | Japan | Dan Iwasa Shogo Miyata Kazuki Yoshinaga Yui Matsubayashi |
6:55.512 | +7.793 | |||
4 Final A | China | Liu Shaolin Li Wenlong Sun Long Liu Shaoang Song Jiahua |
7:01.352 | +13.633 | |||
5 Final B | Italy | Mattia Antonioli Pietro Sighel Luca Spechenhauser Thomas Nadalini Davide Oss Chemper Lorenzo Previtali |
6:48.812 | +1.093 | |||
6 Final B | United States | Andrew Heo Wesley Park Marcus Howard Clayton De Clemente Seung-Min Kwon |
7:02.923 | +15.204 | |||
7 Final B | Belgium | Rino Vanhooren Stijn Desmet Ward Pétré Adriaan Dewagtere Warre Van Damme |
6:48.865 | +1.146 | |||
8 Quarterfinal | Hungary | Balázs Bontovics Bence Nógrádi Dániel Tiborcz Peter Jaszapati |
6:56.790 | +9.071 | |||
9 Quarterfinal | Great Britain | Jonathan Moody Niall Treacy Peter Riches Theo Collins |
7:02.883 | +15.164 | |||
10 Quarterfinal | Poland | Diané Sellier Lukasz Kuczynski Michal Niewinski Félix Pigeon |
7:04.816 | +17.097 | |||
11 Quarterfinal | Bulgaria | Ivan Donchev Maxim Maximov Assen Gyurov Stefan-Alexander Kumurdjiev |
7:07.603 | +19.884 | |||
12 Quarterfinal | France | Quentin Fercoq Sébastien Lepape Etienne Bastier Tristan Navarro |
6:57.983 | +10.264 | |||
13 Quarterfinal | Ukraine | Oleh Handei Danylo Fedorenko Tymofii Khokhelko Rostyslav Leontenko |
7:11.256 | +23.537 | |||
14 Quarterfinal | Türkiye | Furkan Akar Metehan Atan Muhammed Bozdag Murat Tahtaci |
7:21.690 | +33.971 | |||
15 Quarterfinal | Netherlands | Jens van 't Wout Friso Emons Teun Boer Kay Huisman |
7:28.190 | +40.471 | |||
16 Quarterfinal | Germany | Yanghun Ben Jung Robin Bendig Jonas Hammermüller Clemens Pfropper |
7:28.867 | +41.148 | |||
17 Semifinal | Kazakhstan | Denis Nikisha Adil Galiakhmetov Yerkebulan Shamukhanov Mersaid Zhaxybayev |
YC | ||||
Final A | Rank | Name | Members | Result | |||
Final A | |||||||
Rnk | Name | Members | Result | ||||
1 | Canada | Steven Dubois Pascal Dion Jordan Pierre-Gilles William Dandjinou |
6:55.656 | ||||
2 | Republic of Korea | Park Ji Won Jang Sungwoo Hwang Dae Heon Kim Gun Woo |
6:55.895 | +0.239 | |||
3 | Japan | Dan Iwasa Shogo Miyata Kazuki Yoshinaga Yui Matsubayashi |
6:58.854 | +3.198 | |||
4 | China | Liu Shaoang Song Jiahua Liu Shaolin Sun Long |
7:11.301 | +15.645 | |||
Final B | Rank | Name | Members | Result | |||
Final B | |||||||
Rnk | Name | Members | Result | ||||
1 | Italy | Luca Spechenhauser Thomas Nadalini Davide Oss Chemper Lorenzo Previtali |
7:15.440 | ||||
2 | United States | Clayton De Clemente Andrew Heo Wesley Park Marcus Howard |
7:15.974 | +0.534 | |||
3 | Belgium | Stijn Desmet Rino Vanhooren Adriaan Dewagtere Warre Van Damme |
7:21.129 | +5.689 | |||
Semifinal - Heat 2 | Rank | Name | Members | Result | |||
Semifinal - Heat 2 | |||||||
Rnk | Name | Members | Result | ||||
1 | China | 7:07.366 Q | |||||
2 | Japan | 7:07.641 Q | +0.275 | ||||
3 | United States | 7:10.057 Q | +2.691 | ||||
Kazakhstan | YC | ||||||
Semifinal - Heat 1 | Rank | Name | Members | Result | |||
Semifinal - Heat 1 | |||||||
Rnk | Name | Members | Result | ||||
1 | Canada | 6:47.719 Q | |||||
2 | Republic of Korea | 6:47.987 Q | +0.268 | ||||
3 | Italy | 6:48.812 Q | +1.093 | ||||
4 | Belgium | 6:48.865 Q | +1.146 | ||||
Quarterfinal - Heat 4 | Rank | Name | Members | Result | |||
Quarterfinal - Heat 4 | |||||||
Rnk | Name | Members | Result | ||||
1 | Japan | Dan Iwasa Shogo Miyata Kazuki Yoshinaga Yui Matsubayashi |
6:55.512 Q | ||||
2 | Kazakhstan | Denis Nikisha Adil Galiakhmetov Yerkebulan Shamukhanov Mersaid Zhaxybayev |
6:55.551 Q | +0.039 | |||
3 | Great Britain | Jonathan Moody Niall Treacy Peter Riches Theo Collins |
7:02.883 | +7.371 | |||
4 | Ukraine | Oleh Handei Danylo Fedorenko Tymofii Khokhelko Rostyslav Leontenko |
7:11.256 | +15.744 | |||
Quarterfinal - Heat 3 | Rank | Name | Members | Result | |||
Quarterfinal - Heat 3 | |||||||
Rnk | Name | Members | Result | ||||
1 | Republic of Korea | Hwang Dae Heon Jang Sungwoo Kim Gun Woo Lee Jeongmin |
6:54.679 Q | ||||
2 | Belgium | Stijn Desmet Ward Pétré Rino Vanhooren Adriaan Dewagtere |
6:54.982 Q | +0.303 | |||
3 | Hungary | Balázs Bontovics Bence Nógrádi Dániel Tiborcz Peter Jaszapati |
6:56.790 | +2.111 | |||
4 | France | Quentin Fercoq Sébastien Lepape Etienne Bastier Tristan Navarro |
6:57.983 | +3.304 | |||
Quarterfinal - Heat 2 | Rank | Name | Members | Result | |||
Quarterfinal - Heat 2 | |||||||
Rnk | Name | Members | Result | ||||
1 | China | Liu Shaolin Li Wenlong Song Jiahua Sun Long |
7:01.352 Q | ||||
2 | United States | Andrew Heo Wesley Park Marcus Howard Seung-Min Kwon |
7:02.923 Q | +1.571 | |||
3 | Bulgaria | Ivan Donchev Maxim Maximov Assen Gyurov Stefan-Alexander Kumurdjiev |
7:07.603 | +6.251 | |||
4 | Netherlands | Jens van 't Wout Friso Emons Teun Boer Kay Huisman |
7:28.190 | +26.838 | |||
Quarterfinal - Heat 1 | Rank | Name | Members | Result | |||
Quarterfinal - Heat 1 | |||||||
Rnk | Name | Members | Result | ||||
1 | Italy | Mattia Antonioli Pietro Sighel Luca Spechenhauser Thomas Nadalini |
7:04.390 Q | ||||
2 | Canada | Pascal Dion Jordan Pierre-Gilles Félix Roussel William Dandjinou |
7:04.560 Q | +0.170 | |||
3 | Poland | Diané Sellier Lukasz Kuczynski Michal Niewinski Félix Pigeon |
7:04.816 | +0.426 | |||
4 | Türkiye | Furkan Akar Metehan Atan Muhammed Bozdag Murat Tahtaci |
7:21.690 | +17.300 | |||
5 | Germany | Robin Bendig Yanghun Ben Jung Jonas Hammermüller Clemens Pfropper |
7:28.867 | +24.477 |