Distance Classification | Rank | Name | Members | Result | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Distance Classification | |||||||
Rnk | Name | Members | Result | ||||
1 Final A | Korea | Kwak Yoon-Gy Seo Yi Ra Kim Do Kyoum Lim Hyo-Jun Hwang Dae Heon |
6:44.267 | ||||
2 Final A | Canada | Charles Hamelin Charle Cournoyer Samuel Girard Pascal Dion |
6:44.434 | +0.167 | |||
3 Final A | Japan | Keita Watanabe Ryosuke Sakazume Kazuki Yoshinaga Hiroki Yokoyama |
6:44.587 | +0.320 | |||
4 Final A | Netherlands | Daan Breeuwsma Sjinkie Knegt Itzhak de Laat Adwin Snellink Mark Prinsen |
6:45.651 | +1.384 | |||
5 Final B | China | Chen Dequan Ren Ziwei Xu Hongzhi Yang Shuai |
6:53.999 | +9.732 | |||
6 Final B | United States | John Celski John-Henry Krueger Thomas Insuk Hong Aaron Tran |
6:46.296 | +2.029 | |||
7 Final B | Russia | Victor An Semen Elistratov Denis Ayrapetyan Pavel Sitnikov Alexander Shulginov |
6:45.425 | +1.158 | |||
8 Final B | Hungary | Viktor Knoch Csaba Burjan Sandor Liu Shaolin Alex Varnyś Shaoang Liu |
7:06.517 | +22.250 | |||
Final A | Rank | Name | Members | Result | |||
Final A | |||||||
Rnk | Name | Members | Result | ||||
1 | Korea | Kwak Yoon-Gy Kim Do Kyoum Hwang Dae Heon Lim Hyo-Jun |
6:44.267 | ||||
2 | Canada | Charles Hamelin Charle Cournoyer Samuel Girard Pascal Dion |
6:44.434 | +0.167 | |||
3 | Japan | Ryosuke Sakazume Keita Watanabe Kazuki Yoshinaga Hiroki Yokoyama |
6:44.587 | +0.320 | |||
4 | Netherlands | Daan Breeuwsma Sjinkie Knegt Itzhak de Laat Adwin Snellink |
6:45.651 | +1.384 | |||
Final B | Rank | Name | Members | Result | |||
Final B | |||||||
Rnk | Name | Members | Result | ||||
1 | China | Chen Dequan Xu Hongzhi Ren Ziwei Yang Shuai |
6:58.472 | ||||
2 | United States | John Celski John-Henry Krueger Thomas Insuk Hong Aaron Tran |
6:59.777 | +1.305 | |||
3 | Russia | Semen Elistratov Denis Ayrapetyan Alexander Shulginov Pavel Sitnikov |
6:59.791 | +1.319 | |||
4 | Hungary | Csaba Burjan Sandor Liu Shaolin Shaoang Liu Alex Varnyś |
7:06.517 | +8.045 | |||
Semifinal - Heat 2 | Rank | Name | Members | Result | |||
Semifinal - Heat 2 | |||||||
Rnk | Name | Members | Result | ||||
1 | Canada | Charles Hamelin Charle Cournoyer Samuel Girard Pascal Dion |
6:46.013 Q | ||||
2 | Netherlands | Sjinkie Knegt Daan Breeuwsma Itzhak de Laat Mark Prinsen |
6:46.900 Q | +0.887 | |||
3 | China | Chen Dequan Ren Ziwei Xu Hongzhi Yang Shuai |
6:53.999 Q | +7.986 | |||
4 | Hungary | Viktor Knoch Sandor Liu Shaolin Shaoang Liu Csaba Burjan |
7:14.065 Q | +28.052 | |||
Semifinal - Heat 1 | Rank | Name | Members | Result | |||
Semifinal - Heat 1 | |||||||
Rnk | Name | Members | Result | ||||
1 | Korea | Seo Yi Ra Kim Do Kyoum Hwang Dae Heon Kwak Yoon-Gy |
6:45.066 Q | ||||
2 | Japan | Keita Watanabe Ryosuke Sakazume Kazuki Yoshinaga Hiroki Yokoyama |
6:45.239 Q | +0.173 | |||
3 | Russia | Victor An Semen Elistratov Denis Ayrapetyan Alexander Shulginov |
6:45.425 Q | +0.359 | |||
4 | United States | John Celski John-Henry Krueger Thomas Insuk Hong Aaron Tran |
6:46.296 Q | +1.230 |