Distance Classification | Rank | Name | Members | Result | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Distance Classification | |||||||
Rnk | Name | Members | Result | ||||
1 Final A | China | Lin Xiaojun Liu Shaolin Li Wenlong Liu Shaoang Sun Long |
7:02.084 | ||||
2 Final A | Republic of Korea | Park Ji Won Seo Yi Ra Hwang Dae Heon Kim Gun Woo Lee Jeongmin |
6:53.906 | +-8.178 | |||
3 Final A | Poland | Lukasz Kuczynski Diané Sellier Michal Niewinski Félix Pigeon |
6:53.871 | +-8.213 | |||
4 Final A | Netherlands | Itzhak de Laat Jens van 't Wout Friso Emons Kay Huisman Teun Boer |
6:53.785 | +-8.299 | |||
5 Final B | Japan | Keita Watanabe Kazuki Yoshinaga Shogo Miyata Hiroki Yokoyama Kosei Hayashi |
7:02.427 | +0.343 | |||
6 Final B | Kazakhstan | Nurtilek Kazhgali Yerkebulan Shamukhanov Mersaid Zhaxybayev Denis Nikisha Adil Galiakhmetov |
6:54.940 | +-7.144 | |||
7 Final B | Belgium | Stijn Desmet Ward Pétré Warre Van Damme Adriaan Dewagtere Enzo Proost |
6:54.731 | +-7.353 | |||
8 Quarterfinal | United States | Andrew Heo Jonathan So Wesley Park Marcus Howard |
7:03.174 | +1.090 | |||
9 Quarterfinal | Italy | Andrea Cassinelli Pietro Sighel Luca Spechenhauser Thomas Nadalini |
6:54.567 | +-7.517 | |||
10 Quarterfinal | Great Britain | Niall Treacy Peter Riches Theo Collins Kyle Ross-Waddell |
6:56.401 | +-5.683 | |||
11 Quarterfinal | Hungary | Balázs Bontovics Dániel Tiborcz Márk Csizmadia Peter Jaszapati |
7:05.400 | +3.316 | |||
12 Semifinal | Canada | Pascal Dion Steven Dubois Jordan Pierre-Gilles William Dandjinou |
YC | ||||
Final A | Rank | Name | Members | Result | |||
Final A | |||||||
Rnk | Name | Members | Result | ||||
1 | China | Liu Shaolin Lin Xiaojun Sun Long Liu Shaoang |
7:18.468 | ||||
2 | Republic of Korea | Seo Yi Ra Hwang Dae Heon Lee Jeongmin Kim Gun Woo |
7:18.641 | +0.173 | |||
3 | Poland | Lukasz Kuczynski Diané Sellier Michal Niewinski Félix Pigeon |
7:19.103 | +0.635 | |||
4 | Netherlands | Itzhak de Laat Friso Emons Jens van 't Wout Teun Boer |
7:24.649 | +6.181 | |||
Final B | Rank | Name | Members | Result | |||
Final B | |||||||
Rnk | Name | Members | Result | ||||
1 | Japan | Keita Watanabe Kazuki Yoshinaga Shogo Miyata Kosei Hayashi |
7:21.761 | ||||
2 | Kazakhstan | Denis Nikisha Mersaid Zhaxybayev Nurtilek Kazhgali Yerkebulan Shamukhanov |
7:21.939 | +0.178 | |||
3 | Belgium | Ward Pétré Adriaan Dewagtere Warre Van Damme Enzo Proost |
7:33.912 | +12.151 | |||
Semifinal - Heat 2 | Rank | Name | Members | Result | |||
Semifinal - Heat 2 | |||||||
Rnk | Name | Members | Result | ||||
1 | Netherlands | 6:59.293 Q | |||||
2 | Poland | 6:59.377 Q | +0.084 | ||||
3 | Kazakhstan | 7:08.575 Q | +9.282 | ||||
4 | Belgium | 7:11.813 Q | +12.520 | ||||
Semifinal - Heat 1 | Rank | Name | Members | Result | |||
Semifinal - Heat 1 | |||||||
Rnk | Name | Members | Result | ||||
1 | China | 7:28.002 Q | |||||
2 | Republic of Korea | 7:33.416 Q | +5.414 | ||||
3 | Japan | 7:36.200 Q | +8.198 | ||||
Canada | YC | ||||||
Quarterfinal - Heat 3 | Rank | Name | Members | Result | |||
Quarterfinal - Heat 3 | |||||||
Rnk | Name | Members | Result | ||||
1 | Canada | Steven Dubois Pascal Dion Jordan Pierre-Gilles William Dandjinou |
6:54.005 Q | ||||
2 | Belgium | Stijn Desmet Ward Pétré Warre Van Damme Adriaan Dewagtere |
6:54.731 Q | +0.726 | |||
3 | Kazakhstan | Mersaid Zhaxybayev Denis Nikisha Nurtilek Kazhgali Yerkebulan Shamukhanov |
6:54.940 q | +0.935 | |||
4 | Great Britain | Niall Treacy Peter Riches Theo Collins Kyle Ross-Waddell |
6:56.401 | +2.396 | |||
Quarterfinal - Heat 2 | Rank | Name | Members | Result | |||
Quarterfinal - Heat 2 | |||||||
Rnk | Name | Members | Result | ||||
1 | Netherlands | Friso Emons Kay Huisman Jens van 't Wout Teun Boer |
6:53.785 Q | ||||
2 | Poland | Diané Sellier Lukasz Kuczynski Michal Niewinski Félix Pigeon |
6:53.871 Q | +0.086 | |||
3 | Republic of Korea | Seo Yi Ra Park Ji Won Hwang Dae Heon Lee Jeongmin |
6:53.906 q | +0.121 | |||
4 | Italy | Andrea Cassinelli Pietro Sighel Luca Spechenhauser Thomas Nadalini |
6:54.567 | +0.782 | |||
Quarterfinal - Heat 1 | Rank | Name | Members | Result | |||
Quarterfinal - Heat 1 | |||||||
Rnk | Name | Members | Result | ||||
1 | China | Liu Shaolin Lin Xiaojun Li Wenlong Sun Long |
7:02.084 Q | ||||
2 | Japan | Keita Watanabe Kazuki Yoshinaga Shogo Miyata Kosei Hayashi |
7:02.427 Q | +0.343 | |||
3 | United States | Andrew Heo Jonathan So Wesley Park Marcus Howard |
7:03.174 | +1.090 | |||
4 | Hungary | Balázs Bontovics Dániel Tiborcz Márk Csizmadia Peter Jaszapati |
7:05.400 | +3.316 |