Olympic Games Overview

Men
YearEventLocationWinner2nd3rd 
Men
 YearEventLocationWinnerSecondThird 
    2018 500m Pyeongchang     Hĺvard Lorentzen     Cha Min-Kyu     Gao Tingyu  
    2018 1000m Pyeongchang     Kjeld Nuis     Hĺvard Lorentzen     Kim Tae-Yun  
    2018 1500m Pyeongchang     Kjeld Nuis     Patrick Roest     Kim Min-Seok  
    2018 5000m Pyeongchang     Sven Kramer     Ted-Jan Bloemen     Sverre Lunde Pedersen  
    2018 10000m Pyeongchang     Ted-Jan Bloemen     Jorrit Bergsma     Nicola Tumolero  
    2018 Team Pursuit 8 Laps Pyeongchang     Norway     Korea     Netherlands  
    2018 Mass Start 16 Laps Pyeongchang     Lee Seung-Hoon     Bart Swings     Koen Verweij  
    2014 1000m Sochi     Stefan Groothuis     Denny Morrison     Michel Mulder  
    2014 1500m Sochi     Zbigniew Bródka     Koen Verweij     Denny Morrison  
    2014 5000m Sochi     Sven Kramer     Jan Blokhuijsen     Jorrit Bergsma  
    2014 10000m Sochi     Jorrit Bergsma     Sven Kramer     Bob de Jong  
    2014 Team Pursuit 8 Laps Sochi     Netherlands     Korea     Poland  
    2014 2 x 500m Sochi     Michel Mulder     Jan Smeekens     Ronald Mulder  
    2010 1000m Vancouver     Shani Davis     Tae-Bum Mo     Chad Hedrick  
    2010 1500m Vancouver     Mark Tuitert     Shani Davis     Hĺvard Břkko  
    2010 5000m Vancouver     Sven Kramer     Lee Seung-Hoon     Ivan Skobrev  
    2010 10000m Vancouver     Lee Seung-Hoon     Ivan Skobrev     Bob de Jong  
    2010 Team Pursuit 8 Laps Vancouver              
    2010 2 x 500m Vancouver     Tae-Bum Mo     Keiichiro Nagashima     Joji Kato  
    2006 1000m Torino     Shani Davis     Joey Cheek     Erben Wennemars  
    2006 1500m Torino     Enrico Fabris     Shani Davis     Chad Hedrick  
    2006 5000m Torino     Chad Hedrick     Sven Kramer     Enrico Fabris  
    2006 10000m Torino     Bob de Jong     Chad Hedrick     Carl Verheijen  
    2006 Team Pursuit 8 Laps Torino              
    2006 2 x 500m Torino     Joey Cheek     Dmitry Dorofeyev     Lee Kang-Seok  
    2002 1000m Salt Lake City, UT     Gerard van Velde     Jan Bos     Joey Cheek  
    2002 1500m Salt Lake City, UT     Derek Parra     Jochem Uytdehaage     Ĺdne Sřndrĺl  
    2002 5000m Salt Lake City, UT     Jochem Uytdehaage     Derek Parra     Jens Boden  
    2002 10000m Salt Lake City, UT     Jochem Uytdehaage     Gianni Romme     Lasse Sćtre  
    2002 2 x 500m Salt Lake City, UT     Casey FitzRandolph     Hiroyasu Shimizu     Kip Carpenter  
    1998 1000m Nagano     Ids Postma     Jan Bos     Hiroyasu Shimizu  
    1998 1500m Nagano     Ĺdne Sřndrĺl     Ids Postma     Rintje Ritsma  
    1998 5000m Nagano     Gianni Romme     Rintje Ritsma     Bart Veldkamp  
    1998 10000m Nagano     Gianni Romme     Bob de Jong     Rintje Ritsma  
    1998 2 x 500m Nagano     Hiroyasu Shimizu     Jeremy Wotherspoon     Kevin Overland  
    1994 500m Hamar     Aleksandr Golubev     Sergey Klevchenya     Manabu Horii  
    1994 1000m Hamar     Dan Jansen     Igor Zhelezovski     Sergey Klevchenya  
    1994 1500m Hamar     Johann Olav Koss     Rintje Ritsma     Falko Zandstra  
    1994 5000m Hamar     Johann Olav Koss     Kjell Storelid     Rintje Ritsma  
    1994 10000m Hamar     Johann Olav Koss     Kjell Storelid     Bart Veldkamp  
    1992 500m Albertville     Uwe-Jens Mey     Toshiyuki Kuroiwa     Junichi Inoue  
    1992 1000m Albertville     Olaf Zinke     Kim Yoon-Man     Yukinori Miyabe  
    1992 1500m Albertville     Johann Olav Koss     Ĺdne Sřndrĺl     Leo Visser  
    1992 5000m Albertville     Geir Karlstad     Falko Zandstra     Leo Visser  
    1992 10000m Albertville     Bart Veldkamp     Johann Olav Koss     Geir Karlstad  
    1988 500m Calgary     Uwe-Jens Mey     Jan Ykema     Akira Kuroiwa  
    1988 1000m Calgary     Nikolai Guliayev     Uwe-Jens Mey     Igor Zhelezovski  
    1988 1500m Calgary     André Hoffmann     Eric Flaim     Michael Hadschieff  
    1988 5000m Calgary     Tomas Gustafson     Leo Visser     Gerard Kemkers  
    1988 10000m Calgary     Tomas Gustafson     Michael Hadschieff     Leo Visser  
    1984 500m Sarajevo     Sergei Fokichev     Yoshihiro Kitazawa     Gaétan Boucher  
    1984 1000m Sarajevo     Gaétan Boucher     Sergei Khlebnikov     Kai Arne Engelstad  
    1984 1500m Sarajevo     Gaétan Boucher     Sergei Khlebnikov     Oleg Bozhev  
    1984 5000m Sarajevo     Tomas Gustafson     Igor Malkov     René Schöfisch  
    1984 10000m Sarajevo     Igor Malkov     Tomas Gustafson     René Schöfisch  
    1980 500m Lake Placid, NY     Eric Heiden     Yevgeny Kulikov     Lieuwe de Boer  
    1980 1000m Lake Placid, NY     Eric Heiden     Gaétan Boucher Frode Rřnning, Vladimir Lobanov  
    1980 1500m Lake Placid, NY     Eric Heiden     Kay Arne Stenshjemmet     Terje Andersen  
    1980 5000m Lake Placid, NY     Eric Heiden     Kay Arne Stenshjemmet     Tom Erik Oxholm  
    1980 10000m Lake Placid, NY     Eric Heiden     Piet Kleine     Tom Erik Oxholm  
    1976 500m Innsbruck     Yevgeny Kulikov     Valeri Muratov     Daniel Immerfall  
    1976 1000m Innsbruck     Peter Mueller     Jřrn Didriksen     Valeri Muratov  
    1976 1500m Innsbruck     Jan Egil Storholt     Yuri Kondakov     Hans van Helden  
    1976 5000m Innsbruck     Sten Stensen     Piet Kleine     Hans van Helden  
    1976 10000m Innsbruck     Piet Kleine     Sten Stensen     Hans van Helden  
    1972 500m Sapporo     Erhard Keller     Hasse Börjes     Valeri Muratov  
    1972 1500m Sapporo     Ard Schenk     Roar Grřnvold     Göran Claeson  
    1972 5000m Sapporo     Ard Schenk     Roar Grřnvold     Sten Stensen  
    1972 10000m Sapporo     Ard Schenk     Kees Verkerk     Sten Stensen  
    1968 500m Grenoble     Erhard Keller Magne Thomassen, Richard McDermott    
    1968 1500m Grenoble     Kees Verkerk Ard Schenk, Ivar Eriksen    
    1968 5000m Grenoble     Fred Anton Maier     Kees Verkerk     Peter Nottet  
    1968 10000m Grenoble     Johnny Höglin     Fred Anton Maier     Örjan Sandler  
    1964 500m Innsbruck     Richard McDermott Alv Gjestvang, Vladimir Orlov, Yevgeny Grishin    
    1964 1500m Innsbruck     Ants Antson     Kees Verkerk     Villy Haugen  
    1964 5000m Innsbruck     Knut Johannesen     Per Ivar Moe     Fred Anton Maier  
    1964 10000m Innsbruck     Jonny Nilsson     Fred Anton Maier     Knut Johannesen  
    1960 500m Squaw Valley, CA     Yevgeny Grishin     William Disney     Rafael Grach  
    1960 1500m Squaw Valley, CA Roald Aas, Yevgeny Grishin       Boris Stenin  
    1960 5000m Squaw Valley, CA     Viktor Kosichkin     Knut Johannesen     Jan Pesman  
    1960 10000m Squaw Valley, CA     Knut Johannesen     Viktor Kosichkin     Kjell Bäckman  
    1956 500m Cortina d'Ampezzo     Yevgeny Grishin     Rafael Grach     Alv Gjestvang  
    1956 1500m Cortina d'Ampezzo Yevgeny Grishin, Yuri Mikhailov       Toivo Salonen  
    1956 5000m Cortina d'Ampezzo     Boris Shilkov     Sigvard Ericsson     Oleg Gontscharenko  
    1956 10000m Cortina d'Ampezzo     Sigvard Ericsson     Knut Johannesen     Oleg Gontscharenko  
    1952 500m Oslo     Kenneth Henry     Donald McDermott Arne Johansen, Gordon Audley  
    1952 1500m Oslo     Hjalmar Andersen     Wim van der Voort     Roald Aas  
    1952 5000m Oslo     Hjalmar Andersen     Kees Broekman     Sverre Haugli/1925  
    1952 10000m Oslo     Hjalmar Andersen     Kees Broekman     Carl-Erik Asplund  
    1948 500m St. Moritz     Finn Helgesen Kenneth Bartholomew, Robert Fitzgerald, Thomas Byberg    
    1948 1500m St. Moritz     Sverre Farstad     Ĺke Seyffarth     Odd Lundberg  
    1948 5000m St. Moritz     Reidar Liaklev     Odd Lundberg     Göthe Hedlund  
    1948 10000m St. Moritz     Ĺke Seyffarth     Lassi Parkkinen     Pentti Lammio  
    1936 500m Garmisch-Partenkirchen     Ivar Ballangrud     Georg Krog     Leo Freisinger  
    1936 1500m Garmisch-Partenkirchen     Charles Mathiesen     Ivar Ballangrud     Birger Wassenius  
    1936 5000m Garmisch-Partenkirchen     Ivar Ballangrud     Birger Wassenius     Antero Ojala  
    1936 10000m Garmisch-Partenkirchen     Ivar Ballangrud     Birger Wassenius     Max Stiepl  
    1932 500m Lake Placid, NY     Jack Shea     Bernt Evensen     Alexander Hurd  
    1932 1500m Lake Placid, NY     Jack Shea     Alexander Hurd     William Logan  
    1932 5000m Lake Placid, NY     Irving Jaffee     Eddie Murphy     William Logan  
    1932 10000m Lake Placid, NY     Irving Jaffee     Ivar Ballangrud     Frank Stack  
    1928 500m St. Moritz Bernt Evensen, Clas Thunberg       Jaakko Friman  
    1928 1500m St. Moritz     Clas Thunberg     Bernt Evensen     Ivar Ballangrud  
    1928 5000m St. Moritz     Ivar Ballangrud     Julius Skutnabb     Bernt Evensen  
    1924 500m Chamonix     Charles Jewtraw     Oskar Olsen Clas Thunberg, Roald Larsen  
    1924 1500m Chamonix     Clas Thunberg     Roald Larsen     Sigurd Moen  
    1924 5000m Chamonix     Clas Thunberg     Julius Skutnabb     Roald Larsen  
    1924 10000m Chamonix     Julius Skutnabb     Clas Thunberg     Roald Larsen  
    1924 Allround Chamonix     Clas Thunberg     Roald Larsen     Julius Skutnabb  
Ladies
YearEventLocationWinner2nd3rd 
Ladies
 YearEventLocationWinnerSecondThird 
    2018 500m Pyeongchang     Nao Kodaira     Sang-Hwa Lee     Karolína Erbanová  
    2018 1000m Pyeongchang     Jorien ter Mors     Nao Kodaira     Miho Takagi  
    2018 1500m Pyeongchang     Ireen Wüst     Miho Takagi     Marrit Leenstra  
    2018 3000m Pyeongchang     Carlijn Achtereekte     Ireen Wüst     Antoinette de Jong  
    2018 5000m Pyeongchang     Esmee Visser     Martina Sáblíková     Natalya Voronina  
    2018 Team Pursuit 6 Laps Pyeongchang     Japan     Netherlands     United States  
    2018 Mass Start 16 Laps Pyeongchang     Nana Takagi     Kim Bo-Reum     Irene Schouten  
    2014 1000m Sochi     Zhang Hong     Ireen Wüst     Margot Boer  
    2014 1500m Sochi     Jorien ter Mors     Ireen Wüst     Lotte van Beek  
    2014 3000m Sochi     Ireen Wüst     Martina Sáblíková     Olga Graf  
    2014 5000m Sochi     Martina Sáblíková     Ireen Wüst     Carien Kleibeuker  
    2014 Team Pursuit 6 Laps Sochi     Netherlands     Poland     Russia  
    2014 2 x 500m Sochi     Sang-Hwa Lee     Olga Fatkulina     Margot Boer  
    2010 1000m Vancouver     Christine Nesbitt     Annette Gerritsen     Laurine van Riessen  
    2010 1500m Vancouver     Ireen Wüst     Kristina Groves     Martina Sáblíková  
    2010 3000m Vancouver     Martina Sáblíková     Stephanie Beckert     Kristina Groves  
    2010 5000m Vancouver     Martina Sáblíková     Stephanie Beckert     Clara Hughes  
    2010 Team Pursuit 6 Laps Vancouver              
    2010 2 x 500m Vancouver     Sang-Hwa Lee     Jenny Wolf     Beixing Wang  
    2006 1000m Torino     Marianne Timmer     Cindy Klassen     Anni Friesinger  
    2006 1500m Torino     Cindy Klassen     Kristina Groves     Ireen Wüst  
    2006 3000m Torino     Ireen Wüst     Renate Groenewold     Cindy Klassen  
    2006 5000m Torino     Clara Hughes     Claudia Pechstein     Cindy Klassen  
    2006 Team Pursuit 6 Laps Torino              
    2006 2 x 500m Torino     Svetlana Zhurova     Wang Manli     Ren Hui  
    2002 1000m Salt Lake City, UT     Chris Witty     Sabine Völker     Jennifer Rodriguez  
    2002 1500m Salt Lake City, UT     Anni Friesinger     Sabine Völker     Jennifer Rodriguez  
    2002 3000m Salt Lake City, UT     Claudia Pechstein     Renate Groenewold     Cindy Klassen  
    2002 5000m Salt Lake City, UT     Claudia Pechstein     Gretha Smit     Clara Hughes  
    2002 2 x 500m Salt Lake City, UT     Catriona Le May Doan     Monique Garbrecht-Enfeldt     Sabine Völker  
    1998 1000m Nagano     Marianne Timmer     Chris Witty     Catriona Le May Doan  
    1998 1500m Nagano     Marianne Timmer     Gunda Niemann-Stirnemann     Chris Witty  
    1998 3000m Nagano     Gunda Niemann-Stirnemann     Claudia Pechstein     Anni Friesinger  
    1998 5000m Nagano     Claudia Pechstein     Gunda Niemann-Stirnemann     Lyudmila Prokasheva  
    1998 2 x 500m Nagano     Catriona Le May Doan     Susan Auch     Tomomi Okazaki  
    1994 500m Hamar     Bonnie Blair     Susan Auch     Franziska Schenk  
    1994 1000m Hamar     Bonnie Blair     Anke Baier     Ye Qiaobo  
    1994 1500m Hamar     Emese Hunyady     Svetlana Fedotkina     Gunda Niemann-Kleemann  
    1994 3000m Hamar     Svetlana Bazhanova     Emese Hunyady     Claudia Pechstein  
    1994 5000m Hamar     Claudia Pechstein     Gunda Niemann-Kleemann     Hiromi Yamamoto  
    1992 500m Albertville     Bonnie Blair     Ye Qiaobo     Christa Luding  
    1992 1000m Albertville     Bonnie Blair     Ye Qiaobo     Monique Garbrecht  
    1992 1500m Albertville     Jacqueline Börner     Gunda Niemann-Kleemann     Seiko Hashimoto  
    1992 3000m Albertville     Gunda Niemann-Kleemann     Heike Warnicke     Emese Hunyady  
    1992 5000m Albertville     Gunda Niemann-Kleemann     Heike Warnicke     Claudia Pechstein  
    1988 500m Calgary     Bonnie Blair     Christa Rothenburger     Karin Kania  
    1988 1000m Calgary     Christa Rothenburger     Karin Kania     Bonnie Blair  
    1988 1500m Calgary     Yvonne van Gennip     Karin Kania     Andrea Ehrig  
    1988 3000m Calgary     Yvonne van Gennip     Andrea Ehrig     Gabi Zange  
    1988 5000m Calgary     Yvonne van Gennip     Andrea Ehrig     Gabi Zange  
    1984 500m Sarajevo     Christa Rothenburger     Karin Enke     Natalya Shive  
    1984 1000m Sarajevo     Karin Enke     Andrea Schöne     Natalia Petruseva  
    1984 1500m Sarajevo     Karin Enke     Andrea Schöne     Natalia Petruseva  
    1984 3000m Sarajevo     Andrea Schöne     Karin Enke     Gabi Schönbrunn  
    1980 500m Lake Placid, NY     Karin Enke     Leah Poulos-Mueller     Natalia Petruseva  
    1980 1000m Lake Placid, NY     Natalia Petruseva     Leah Poulos-Mueller     Sylvia Albrecht  
    1980 1500m Lake Placid, NY     Annie Borckink     Ria Visser     Sabine Becker  
    1980 3000m Lake Placid, NY     Bjřrg Eva Jensen     Sabine Becker     Beth Heiden  
    1976 500m Innsbruck     Sheila Young     Cathy Priestner     Tatiana Averina  
    1976 1000m Innsbruck     Tatiana Averina     Leah Poulos     Sheila Young  
    1976 1500m Innsbruck     Galina Stepanskaya     Sheila Young     Tatiana Averina  
    1976 3000m Innsbruck     Tatiana Averina     Andrea Mitscherlich     Lisbeth Korsmo-Berg  
    1972 500m Sapporo     Anne Henning     Vera Krasnova     Lyudmila Titova  
    1972 1000m Sapporo     Monika Pflug     Atje Keulen-Deelstra     Anne Henning  
    1972 1500m Sapporo     Dianne Holum     Stien Baas-Kaiser     Atje Keulen-Deelstra  
    1972 3000m Sapporo     Stien Baas-Kaiser     Dianne Holum     Atje Keulen-Deelstra  
    1968 500m Grenoble     Lyudmila Titova Dianne Holum, Jeannie Fish, Mary Meyers    
    1968 1000m Grenoble     Carry Geijssen     Lyudmila Titova     Dianne Holum  
    1968 1500m Grenoble     Kaija Mustonen     Carry Geijssen     Stien Kaiser  
    1968 3000m Grenoble     Ans Schut     Kaija Mustonen     Stien Kaiser  
    1964 500m Innsbruck     Lidia Skoblikova     Irina Yegorova     Tatyana Sidorova  
    1964 1000m Innsbruck     Lidia Skoblikova     Irina Yegorova     Kaija Mustonen  
    1964 1500m Innsbruck     Lidia Skoblikova     Kaija Mustonen     Berta Kolokoltseva  
    1964 3000m Innsbruck     Lidia Skoblikova Pil Hwa-Han, Valentina Stenina    
    1960 500m Squaw Valley, CA     Helga Haase     Natalia Donchenko     Jeanne Ashworth  
    1960 1000m Squaw Valley, CA     Klara Guseva     Helga Haase     Tamara Rylova  
    1960 1500m Squaw Valley, CA     Lidia Skoblikova     Elwira Seroczynska     Helena Pilejczyk  
    1960 3000m Squaw Valley, CA     Lidia Skoblikova     Valentina Stenina     Eevi Huttunen