World Single Distances Speed Skating Championships Overview

Men
YearEventLocationWinner2nd3rd 
Men
 YearEventLocationWinnerSecondThird 
    2017 500m Gangneung     Jan Smeekens     Nico Ihle     Ruslan Murashov  
    2017 1000m Gangneung     Kjeld Nuis     Vincent De Hatre     Kai Verbij  
    2017 1500m Gangneung     Kjeld Nuis     Denis Yuskov     Sven Kramer  
    2017 5000m Gangneung     Sven Kramer     Jorrit Bergsma     Peter Michael  
    2017 10000m Gangneung     Sven Kramer     Jorrit Bergsma     Patrick Beckert  
    2017 Team Pursuit 8 Laps Gangneung     Netherlands     New Zealand     Norway  
    2017 Mass Start 16 Laps Gangneung     Joey Mantia     Alexis Contin     Olivier Jean  
    2016 1000m Kolomna     Pavel Kulizhnikov     Denis Yuskov     Kjeld Nuis  
    2016 1500m Kolomna     Denis Yuskov     Kjeld Nuis     Thomas Krol  
    2016 5000m Kolomna     Sven Kramer     Jorrit Bergsma     Sverre Lunde Pedersen  
    2016 10000m Kolomna     Sven Kramer     Ted-Jan Bloemen     Erik Jan Kooiman  
    2016 Team Pursuit 8 Laps Kolomna     Netherlands     Norway     Canada  
    2016 2 x 500m Kolomna     Pavel Kulizhnikov     Ruslan Murashov     Alex Boisvert-Lacroix  
    2016 Mass Start 16 Laps Kolomna     Lee Seung-Hoon     Arjan Stroetinga     Alexis Contin  
    2015 1000m Heerenveen     Shani Davis     Pavel Kulizhnikov     Kjeld Nuis  
    2015 1500m Heerenveen     Denis Yuskov     Denny Morrison     Koen Verweij  
    2015 5000m Heerenveen     Sven Kramer     Jorrit Bergsma     Douwe de Vries  
    2015 10000m Heerenveen     Jorrit Bergsma     Erik Jan Kooiman     Patrick Beckert  
    2015 Team Pursuit 8 Laps Heerenveen     Netherlands     Canada     Korea  
    2015 2 x 500m Heerenveen     Pavel Kulizhnikov     Michel Mulder     Laurent Dubreuil  
    2015 Mass Start 16 Laps Heerenveen     Arjan Stroetinga     Fabio Francolini     Alexis Contin  
    2013 1000m Sochi     Denis Kuzin     Tae-Bum Mo     Shani Davis  
    2013 1500m Sochi     Denis Yuskov     Shani Davis     Ivan Skobrev  
    2013 5000m Sochi     Sven Kramer     Jorrit Bergsma     Ivan Skobrev  
    2013 10000m Sochi     Jorrit Bergsma     Sven Kramer     Bob de Jong  
    2013 Team Pursuit 8 Laps Sochi     Netherlands     Korea     Poland  
    2013 2 x 500m Sochi     Tae-Bum Mo     Joji Kato     Jan Smeekens  
    2012 1000m Heerenveen     Stefan Groothuis     Kjeld Nuis     Shani Davis  
    2012 1500m Heerenveen     Denny Morrison     Ivan Skobrev     Hvard Bkko  
    2012 5000m Heerenveen     Sven Kramer     Bob de Jong     Jonathan Kuck  
    2012 10000m Heerenveen     Bob de Jong     Jorrit Bergsma     Jonathan Kuck  
    2012 Team Pursuit 8 Laps Heerenveen     Netherlands     United States     Russia  
    2012 2 x 500m Heerenveen     Tae-Bum Mo     Michel Mulder     Pekka Koskela  
    2011 1000m Inzell     Shani Davis     Kjeld Nuis     Stefan Groothuis  
    2011 1500m Inzell     Hvard Bkko     Shani Davis     Lucas Makowsky  
    2011 5000m Inzell     Bob de Jong     Lee Seung-Hoon     Ivan Skobrev  
    2011 10000m Inzell     Bob de Jong     Bob de Vries     Ivan Skobrev  
    2011 Team Pursuit 8 Laps Inzell     United States     Canada     Netherlands  
    2011 2 x 500m Inzell     Lee Kyou-Hyuk     Joji Kato     Jan Smeekens  
    2009 1000m Richmond     Trevor Marsicano     Denny Morrison     Shani Davis  
    2009 1500m Richmond     Shani Davis     Trevor Marsicano     Denny Morrison  
    2009 5000m Richmond     Sven Kramer     Hvard Bkko     Trevor Marsicano  
    2009 10000m Richmond     Sven Kramer     Hvard Bkko     Bob de Jong  
    2009 Team Pursuit 8 Laps Richmond     Netherlands     Sweden     United States  
    2009 2 x 500m Richmond     Lee Kang-Seok     Lee Kyou-Hyuk     Yu Fengtong  
    2008 1000m Nagano     Shani Davis     Yevgeny Lalenkov     Denny Morrison  
    2008 1500m Nagano     Denny Morrison Shani Davis, Sven Kramer    
    2008 5000m Nagano     Sven Kramer     Enrico Fabris     Wouter Olde Heuvel  
    2008 10000m Nagano     Sven Kramer     Enrico Fabris     Bob de Jong  
    2008 Team Pursuit 8 Laps Nagano     Netherlands     Italy     Germany  
    2008 2 x 500m Nagano     Jeremy Wotherspoon     Lee Kyou-Hyuk     Joji Kato  
    2007 500m Salt Lake City, UT     Lee Kang-Seok     Yuya Oikawa     Tucker Fredricks  
    2007 1000m Salt Lake City, UT     Shani Davis     Denny Morrison     Lee Kyou-Hyuk  
    2007 1500m Salt Lake City, UT     Shani Davis     Erben Wennemars     Denny Morrison  
    2007 5000m Salt Lake City, UT     Sven Kramer     Enrico Fabris     Carl Verheijen  
    2007 10000m Salt Lake City, UT     Sven Kramer     Carl Verheijen     Brigt Rykkje  
    2007 Team Pursuit 8 Laps Salt Lake City, UT     Netherlands     Canada     Russia  
    2005 500m Inzell     Joji Kato     Hiroyasu Shimizu     Jeremy Wotherspoon  
    2005 1000m Inzell     Even Wetten     Jan Bos Pekka Koskela, Petter Andersen  
    2005 1500m Inzell     Rune Stordal     Mark Tuitert     Even Wetten  
    2005 5000m Inzell     Chad Hedrick     Bob de Jong     Carl Verheijen  
    2005 10000m Inzell     Bob de Jong     Carl Verheijen     Chad Hedrick  
    2005 Team Pursuit 8 Laps Inzell     Netherlands     Italy     Norway  
    2004 500m Seoul     Jeremy Wotherspoon     Dmitry Lobkov     Mike Ireland  
    2004 1000m Seoul     Erben Wennemars     Jeremy Wotherspoon     Masaaki Kobayashi  
    2004 1500m Seoul     Shani Davis     Mark Tuitert     Erben Wennemars  
    2004 5000m Seoul     Chad Hedrick     Carl Verheijen     Gianni Romme  
    2004 10000m Seoul     Carl Verheijen     Bob de Jong     Chad Hedrick  
    2003 500m Berlin     Jeremy Wotherspoon     Hiroyasu Shimizu     Erben Wennemars  
    2003 1000m Berlin     Erben Wennemars     Gerard van Velde     Joey Cheek  
    2003 1500m Berlin     Erben Wennemars     Ralf van der Rijst     Joey Cheek  
    2003 5000m Berlin     Jochem Uytdehaage     Bob de Jong     Carl Verheijen  
    2003 10000m Berlin     Bob de Jong     Carl Verheijen     Lasse Stre  
    2001 500m Salt Lake City, UT     Hiroyasu Shimizu     Jeremy Wotherspoon     Casey FitzRandolph  
    2001 1000m Salt Lake City, UT     Jeremy Wotherspoon     dne Sndrl     Sergey Klevchenya  
    2001 1500m Salt Lake City, UT     dne Sndrl     Derek Parra     Erben Wennemars  
    2001 5000m Salt Lake City, UT     Bob de Jong     Carl Verheijen     Gianni Romme  
    2001 10000m Salt Lake City, UT     Carl Verheijen     Bob de Jong     Vadim Sayutin  
    2000 500m Nagano     Hiroyasu Shimizu     Mike Ireland     Jeremy Wotherspoon  
    2000 1000m Nagano     dne Sndrl     Jan Bos     Mike Ireland  
    2000 1500m Nagano     Ids Postma     dne Sndrl     Jan Bos  
    2000 5000m Nagano     Gianni Romme     Bob de Jong     Keiji Shirahata  
    2000 10000m Nagano     Gianni Romme     Bob de Jong     Frank Dittrich  
    1999 500m Heerenveen     Hiroyasu Shimizu     Erben Wennemars     Jakko Jan Leeuwangh  
    1999 1000m Heerenveen     Jan Bos     Hiroyasu Shimizu     Jakko Jan Leeuwangh  
    1999 1500m Heerenveen     Ids Postma     dne Sndrl     Rintje Ritsma  
    1999 5000m Heerenveen     Gianni Romme     Bart Veldkamp     Bob de Jong  
    1999 10000m Heerenveen     Bob de Jong     Gianni Romme     Frank Dittrich  
    1998 500m Calgary     Hiroyasu Shimizu     Sylvain Bouchard     Jeremy Wotherspoon  
    1998 1000m Calgary     Sylvain Bouchard     Jeremy Wotherspoon     Hiroyasu Shimizu  
    1998 1500m Calgary     dne Sndrl     Ids Postma     Roberto Sighel  
    1998 5000m Calgary     Gianni Romme     Rintje Ritsma     Bart Veldkamp  
    1998 10000m Calgary     Gianni Romme     Bob de Jong     Frank Dittrich  
    1997 500m Warsaw     Manabu Horii     Roger Strm     Hiroyasu Shimizu  
    1997 1000m Warsaw     dne Sndrl     Jan Bos     Martin Hersman  
    1997 1500m Warsaw     Rintje Ritsma     dne Sndrl     Neil Marshall  
    1997 5000m Warsaw     Rintje Ritsma     Gianni Romme     Frank Dittrich  
    1997 10000m Warsaw     Gianni Romme     Rintje Ritsma     Bob de Jong  
    1996 500m Hamar     Hiroyasu Shimizu     Sergey Klevchenya     Roger Strm  
    1996 1000m Hamar     Sergey Klevchenya     dne Sndrl     Jaegal Sung-Yeol  
    1996 1500m Hamar     Jeroen Straathof     dne Sndrl     Martin Hersman  
    1996 5000m Hamar     Ids Postma     Keiji Shirahata     Gianni Romme  
    1996 10000m Hamar     Gianni Romme     Bart Veldkamp     Frank Dittrich  
Ladies
YearEventLocationWinner2nd3rd 
Ladies
 YearEventLocationWinnerSecondThird 
    2017 500m Gangneung     Nao Kodaira     Sang-Hwa Lee     Yu Jing  
    2017 1000m Gangneung     Heather Bergsma     Nao Kodaira     Jorien ter Mors  
    2017 1500m Gangneung     Heather Bergsma     Ireen Wst     Miho Takagi  
    2017 3000m Gangneung     Ireen Wst     Martina Sblkov     Antoinette de Jong  
    2017 5000m Gangneung     Martina Sblkov     Claudia Pechstein     Ivanie Blondin  
    2017 Team Pursuit 6 Laps Gangneung     Netherlands     Japan     Russia  
    2017 Mass Start 16 Laps Gangneung     Kim Bo-Reum     Nana Takagi     Heather Bergsma  
    2016 1000m Kolomna     Jorien ter Mors     Heather Richardson-Bergsma     Brittany Bowe  
    2016 1500m Kolomna     Jorien ter Mors     Heather Richardson-Bergsma     Brittany Bowe  
    2016 3000m Kolomna     Martina Sblkov     Ireen Wst     Antoinette de Jong  
    2016 5000m Kolomna     Martina Sblkov     Carien Kleibeuker     Irene Schouten  
    2016 Team Pursuit 6 Laps Kolomna     Netherlands     Japan     Russia  
    2016 2 x 500m Kolomna     Sang-Hwa Lee     Brittany Bowe     Zhang Hong  
    2016 Mass Start 16 Laps Kolomna     Ivanie Blondin     Kim Bo-Reum     Miho Takagi  
    2015 1000m Heerenveen     Brittany Bowe     Heather Richardson     Karolna Erbanov  
    2015 1500m Heerenveen     Brittany Bowe     Ireen Wst     Heather Richardson  
    2015 3000m Heerenveen     Martina Sblkov     Ireen Wst     Marije Joling  
    2015 5000m Heerenveen     Martina Sblkov     Carlijn Achtereekte     Claudia Pechstein  
    2015 Team Pursuit 6 Laps Heerenveen     Japan     Netherlands     Russia  
    2015 2 x 500m Heerenveen     Heather Richardson     Brittany Bowe     Nao Kodaira  
    2015 Mass Start 16 Laps Heerenveen     Irene Schouten     Ivanie Blondin     Mariska Huisman  
    2013 500m Sochi     Sang-Hwa Lee     Beixing Wang     Olga Fatkulina  
    2013 1000m Sochi     Olga Fatkulina     Ireen Wst     Brittany Bowe  
    2013 1500m Sochi     Ireen Wst     Lotte van Beek     Christine Nesbitt  
    2013 3000m Sochi     Ireen Wst     Martina Sblkov     Claudia Pechstein  
    2013 5000m Sochi     Martina Sblkov     Ireen Wst     Claudia Pechstein  
    2013 Team Pursuit 6 Laps Sochi     Netherlands     Poland     Korea  
    2012 1000m Heerenveen     Christine Nesbitt     Yu Jing     Margot Boer  
    2012 1500m Heerenveen     Christine Nesbitt     Ireen Wst     Linda de Vries  
    2012 3000m Heerenveen     Martina Sblkov     Stephanie Beckert     Ireen Wst  
    2012 5000m Heerenveen     Martina Sblkov     Stephanie Beckert     Claudia Pechstein  
    2012 Team Pursuit 6 Laps Heerenveen     Netherlands     Canada     Poland  
    2012 2 x 500m Heerenveen     Sang-Hwa Lee     Yu Jing     Thijsje Oenema  
    2011 1000m Inzell     Christine Nesbitt     Ireen Wst     Heather Richardson  
    2011 1500m Inzell     Ireen Wst     Diane Valkenburg     Jorien Voorhuis  
    2011 3000m Inzell     Ireen Wst     Martina Sblkov     Stephanie Beckert  
    2011 5000m Inzell     Martina Sblkov     Stephanie Beckert     Claudia Pechstein  
    2011 Team Pursuit 6 Laps Inzell     Canada     Netherlands     Germany  
    2011 2 x 500m Inzell     Jenny Wolf     Sang-Hwa Lee     Beixing Wang  
    2009 1000m Richmond     Christine Nesbitt     Anni Friesinger     Margot Boer  
    2009 1500m Richmond     Anni Friesinger     Ireen Wst     Christine Nesbitt  
    2009 3000m Richmond     Renate Groenewold     Martina Sblkov     Kristina Groves  
    2009 5000m Richmond     Martina Sblkov     Clara Hughes     Kristina Groves  
    2009 Team Pursuit 6 Laps Richmond     Canada     Netherlands     Japan  
    2009 2 x 500m Richmond     Jenny Wolf     Beixing Wang     Sang-Hwa Lee  
    2008 1000m Nagano     Anni Friesinger     Kristina Groves     Annette Gerritsen  
    2008 1500m Nagano     Anni Friesinger     Paulien van Deutekom     Kristina Groves  
    2008 3000m Nagano     Kristina Groves     Paulien van Deutekom     Daniela Anschtz-Thoms  
    2008 5000m Nagano     Martina Sblkov     Clara Hughes     Kristina Groves  
    2008 Team Pursuit 6 Laps Nagano     Netherlands     Canada     Germany  
    2008 2 x 500m Nagano     Jenny Wolf     Beixing Wang     Annette Gerritsen  
    2007 500m Salt Lake City, UT     Jenny Wolf     Beixing Wang     Sayuri Osuga  
    2007 1000m Salt Lake City, UT     Ireen Wst     Anni Friesinger     Christine Nesbitt  
    2007 1500m Salt Lake City, UT     Ireen Wst     Cindy Klassen     Kristina Groves  
    2007 3000m Salt Lake City, UT     Martina Sblkov     Renate Groenewold     Cindy Klassen  
    2007 5000m Salt Lake City, UT     Martina Sblkov     Claudia Pechstein     Kristina Groves  
    2007 Team Pursuit 6 Laps Salt Lake City, UT     Canada     Netherlands     Germany  
    2005 500m Inzell     Wang Manli     Beixing Wang     Sang-Hwa Lee  
    2005 1000m Inzell     Barbara de Loor     Anni Friesinger     Marianne Timmer  
    2005 1500m Inzell     Cindy Klassen     Anni Friesinger     Jennifer Rodriguez  
    2005 3000m Inzell     Cindy Klassen     Claudia Pechstein     Kristina Groves  
    2005 5000m Inzell     Anni Friesinger     Claudia Pechstein     Clara Hughes  
    2005 Team Pursuit 6 Laps Inzell     Germany     Canada     Japan  
    2004 500m Seoul     Wang Manli     Anzhelika Kotyuga     Ren Hui  
    2004 1000m Seoul     Anni Friesinger     Marianne Timmer     Cindy Klassen  
    2004 1500m Seoul     Anni Friesinger     Cindy Klassen     Jennifer Rodriguez  
    2004 3000m Seoul     Claudia Pechstein Anni Friesinger, Gretha Smit    
    2004 5000m Seoul     Clara Hughes     Gretha Smit     Claudia Pechstein  
    2003 500m Berlin     Monique Garbrecht-Enfeldt     Wang Manli     Anzhelika Kotyuga  
    2003 1000m Berlin     Anni Friesinger     Jennifer Rodriguez     Cindy Klassen  
    2003 1500m Berlin     Anni Friesinger     Maki Tabata     Jennifer Rodriguez  
    2003 3000m Berlin     Anni Friesinger     Claudia Pechstein     Gretha Smit  
    2003 5000m Berlin     Claudia Pechstein     Clara Hughes     Gretha Smit  
    2001 500m Salt Lake City, UT     Catriona Le May Doan     Monique Garbrecht-Enfeldt     Svetlana Zhurova  
    2001 1000m Salt Lake City, UT     Monique Garbrecht-Enfeldt     Sabine Vlker     Catriona Le May Doan  
    2001 1500m Salt Lake City, UT     Anni Friesinger     Maki Tabata     Cindy Klassen  
    2001 3000m Salt Lake City, UT     Gunda Niemann-Stirnemann     Anni Friesinger     Claudia Pechstein  
    2001 5000m Salt Lake City, UT     Gunda Niemann-Stirnemann     Claudia Pechstein     Maki Tabata  
    2000 500m Nagano     Monique Garbrecht     Svetlana Zhurova     Catriona Le May Doan  
    2000 1000m Nagano     Monique Garbrecht     Marianne Timmer     Chris Witty  
    2000 1500m Nagano     Claudia Pechstein     Anni Friesinger     Emese Hunyady  
    2000 3000m Nagano     Claudia Pechstein     Gunda Niemann-Stirnemann     Maki Tabata  
    2000 5000m Nagano     Gunda Niemann-Stirnemann     Claudia Pechstein     Tonny de Jong  
    1999 500m Heerenveen     Catriona Le May Doan     Svetlana Zhurova Marianne Timmer, Tomomi Okazaki  
    1999 1000m Heerenveen     Marianne Timmer     Monique Garbrecht     Catriona Le May Doan  
    1999 1500m Heerenveen     Emese Hunyady     Gunda Niemann-Stirnemann     Tonny de Jong  
    1999 3000m Heerenveen     Gunda Niemann-Stirnemann Claudia Pechstein, Tonny de Jong    
    1999 5000m Heerenveen     Gunda Niemann-Stirnemann     Claudia Pechstein     Tonny de Jong  
    1998 500m Calgary     Catriona Le May Doan     Svetlana Zhurova     Tomomi Okazaki  
    1998 1000m Calgary     Chris Witty     Catriona Le May Doan     Franziska Schenk  
    1998 1500m Calgary     Anni Friesinger     Gunda Niemann-Stirnemann     Claudia Pechstein  
    1998 3000m Calgary     Gunda Niemann-Stirnemann     Claudia Pechstein     Anni Friesinger  
    1998 5000m Calgary     Gunda Niemann-Stirnemann     Claudia Pechstein     Carla Zijlstra  
    1997 500m Warsaw     Xue Ruihong     Sabine Vlker     Franziska Schenk  
    1997 1000m Warsaw     Marianne Timmer     Sandra Zwolle     Franziska Schenk  
    1997 1500m Warsaw     Gunda Niemann-Kleemann     Anni Friesinger     Marianne Timmer  
    1997 3000m Warsaw     Gunda Niemann-Kleemann     Anni Friesinger     Carla Zijlstra  
    1997 5000m Warsaw     Gunda Niemann-Kleemann     Carla Zijlstra     Claudia Pechstein  
    1996 500m Hamar     Svetlana Zhurova     Kyoko Shimazaki     Tomomi Okazaki  
    1996 1000m Hamar     Annamarie Thomas     Chris Witty     Emese Hunyady  
    1996 1500m Hamar     Annamarie Thomas     Claudia Pechstein     Sandra Zwolle  
    1996 3000m Hamar     Gunda Niemann-Kleemann     Claudia Pechstein     Lyudmila Prokasheva  
    1996 5000m Hamar     Claudia Pechstein     Carla Zijlstra     Elena Belci-Dal Farra