World Allround Speed Skating Championships Overview

Men
YearLocationWinner2nd3rd 
Men
 YearLocationWinnerSecondThird 
    2018 Amsterdam     Patrick Roest     Sverre Lunde Pedersen     Marcel Bosker  
    2017 Hamar     Sven Kramer     Patrick Roest     Jan Blokhuijsen  
    2016 Berlin     Sven Kramer     Sverre Lunde Pedersen     Jan Blokhuijsen  
    2015 Calgary     Sven Kramer     Denis Yuskov     Sverre Lunde Pedersen  
    2014 Heerenveen     Koen Verweij     Jan Blokhuijsen     Denis Yuskov  
    2013 Hamar     Sven Kramer     Håvard Bøkko     Bart Swings  
    2012 Moscow     Sven Kramer     Jan Blokhuijsen     Koen Verweij  
    2011 Calgary     Ivan Skobrev     Håvard Bøkko     Jan Blokhuijsen  
    2010 Heerenveen     Sven Kramer     Jonathan Kuck     Håvard Bøkko  
    2009 Hamar     Sven Kramer     Håvard Bøkko     Enrico Fabris  
    2008 Berlin     Sven Kramer     Håvard Bøkko     Shani Davis  
    2007 Heerenveen     Sven Kramer     Enrico Fabris     Carl Verheijen  
    2006 Calgary     Shani Davis     Enrico Fabris     Sven Kramer  
    2005 Moscow     Shani Davis     Chad Hedrick     Sven Kramer  
    2004 Hamar     Chad Hedrick     Shani Davis     Carl Verheijen  
    2003 Gothenburg     Gianni Romme     Rintje Ritsma     Ids Postma  
    2002 Heerenveen     Jochem Uytdehaage     Dmitri Shepel     Derek Parra  
    2001 Budapest     Rintje Ritsma     Ids Postma     Bart Veldkamp  
    2000 Milwaukee, WI     Gianni Romme     Ids Postma     Rintje Ritsma  
    1999 Hamar     Rintje Ritsma     Vadim Sayutin     Eskil Ervik  
    1998 Heerenveen     Ids Postma     Rintje Ritsma     Roberto Sighel  
    1997 Nagano     Ids Postma     Keiji Shirahata     Frank Dittrich  
    1996 Inzell     Rintje Ritsma     Ids Postma     Keiji Shirahata  
    1995 Baselga di Piné     Rintje Ritsma     Keiji Shirahata     Roberto Sighel  
    1994 Gothenburg     Johann Olav Koss     Ids Postma     Rintje Ritsma  
    1993 Hamar     Falko Zandstra     Johann Olav Koss     Rintje Ritsma  
    1992 Calgary     Roberto Sighel     Falko Zandstra     Johann Olav Koss  
    1991 Heerenveen     Johann Olav Koss     Roberto Sighel     Bart Veldkamp  
    1990 Innsbruck     Johann Olav Koss     Ben van der Burg     Bart Veldkamp  
    1989 Oslo     Leo Visser     Gerard Kemkers     Geir Karlstad  
    1988 Alma Ata     Eric Flaim     Leo Visser     Dave Silk  
    1987 Heerenveen     Nikolai Guliayev     Oleg Bozhev     Michael Hadschieff  
    1986 Inzell     Hein Vergeer     Oleg Bozhev     Viktor Shasherin  
    1985 Hamar     Hein Vergeer     Oleg Bozhev     Hilbert van der Duim  
    1984 Gothenburg     Oleg Bozhev     Andreas Ehrig     Hilbert van der Duim  
    1983 Oslo     Rolf Falk-Larssen     Tomas Gustafson     Aleksandr Baranov  
    1982 Assen     Hilbert van der Duim     Dmitri Botshkarov     Rolf Falk-Larssen  
    1981 Oslo     Amund Sjøbrend     Kay Arne Stenshjemmet     Jan Egil Storholt  
    1980 Heerenveen     Hilbert van der Duim     Eric Heiden     Tom Erik Oxholm  
    1979 Oslo     Eric Heiden     Jan Egil Storholt     Kay Arne Stenshjemmet  
    1978 Gothenburg     Eric Heiden     Jan Egil Storholt     Sergei Martchuk  
    1977 Heerenveen     Eric Heiden     Jan Egil Storholt     Sten Stensen  
    1976 Heerenveen     Piet Kleine     Sten Stensen     Hans van Helden  
    1975 Oslo     Harm Kuipers     Vladimir Ivanov     Yuri Kondakov  
    1974 Inzell     Sten Stensen     Harm Kuipers     Göran Claeson  
    1973 Deventer     Göran Claeson     Sten Stensen     Piet Kleine  
    1972 Oslo     Ard Schenk     Roar Grønvold     Jan Bols  
    1971 Gothenburg     Ard Schenk     Göran Claeson     Kees Verkerk  
    1970 Oslo     Ard Schenk     Magne Thomassen     Kees Verkerk  
    1969 Deventer     Dag Fornæss     Göran Claeson     Kees Verkerk  
    1968 Gothenburg     Fred Anton Maier     Magne Thomassen     Ard Schenk  
    1967 Oslo     Kees Verkerk     Ard Schenk     Fred Anton Maier  
    1966 Gothenburg     Kees Verkerk     Ard Schenk     Jonny Nilsson  
    1965 Oslo     Per Ivar Moe     Jouko Launonen     Ard Schenk  
    1964 Helsinki     Knut Johannesen     Viktor Kosichkin     Rudie Liebrechts  
    1963 Karuizawa     Jonny Nilsson     Knut Johannesen     Nils Aaness  
    1962 Moscow     Viktor Kosichkin     Henk van der Grift     Ivar Nilsson  
    1961 Gothenburg     Henk van der Grift     Viktor Kosichkin     Rudie Liebrechts  
    1960 Davos     Boris Stenin     Andre Kouprianoff     Helmut Kuhnert  
    1959 Oslo     Juhani Järvinen     Toivo Salonen     Robert Merkulov  
    1958 Helsinki     Oleg Gontscharenko     Vladimir Shilikovski     Roald Aas  
    1957 Östersund     Knut Johannesen     Boris Shilkov     Boris Zybin  
    1956 Oslo     Oleg Gontscharenko     Robert Merkulov     Yevgeny Grishin  
    1955 Moscow     Sigvard Ericsson     Oleg Gontscharenko     Boris Shilkov  
    1954 Sapporo     Boris Shilkov     Oleg Gontscharenko     Yevgeny Grishin  
    1953 Helsinki     Oleg Gontscharenko     Boris Shilkov     Wim van der Voort  
    1952 Hamar     Hjalmar Andersen     Lassi Parkkinen     Ivar Martinsen  
    1951 Davos     Hjalmar Andersen     Johnny Cronshey     Kornél Pajor  
    1950 Eskilstuna     Hjalmar Andersen     Odd Lundberg     John Werket  
    1949 Oslo     Kornél Pajor     Kees Broekman     Odd Lundberg  
    1948 Helsinki     Odd Lundberg     John Werket     Henry Wahl  
    1947 Oslo     Lassi Parkkinen     Sverre Farstad     Åke Seyffarth  
    1939 Helsinki     Birger Wassenius     Alfons Berzins     Charles Mathiesen  
    1938 Davos     Ivar Ballangrud     Karl Wazulek     Charles Mathiesen  
    1937 Oslo     Michael Staksrud     Birger Wassenius     Max Stiepl  
    1936 Davos     Ivar Ballangrud     Birger Wassenius     Edward Schroeder  
    1935 Oslo     Michael Staksrud     Ivar Ballangrud     Hans Engnestangen  
    1934 Helsinki     Bernt Evensen     Birger Wassenius     Ivar Ballangrud  
    1933 Trondheim     Hans Engnestangen     Michael Staksrud     Ivar Ballangrud  
    1932 Lake Placid, NY     Ivar Ballangrud     Michael Staksrud     Bernt Evensen  
    1931 Helsinki     Clas Thunberg     Bernt Evensen     Ivar Ballangrud  
    1930 Oslo     Michael Staksrud     Ivar Ballangrud     Dolf van der Scheer  
    1929 Oslo     Clas Thunberg     Ivar Ballangrud     Michael Staksrud  
    1928 Davos     Clas Thunberg     Ivar Ballangrud     Bernt Evensen  
    1927 Tampere     Bernt Evensen     Clas Thunberg     Armand Carlsen  
    1926 Trondhjem     Ivar Ballangrud     Roald Larsen     Bernt Evensen  
    1925 Oslo     Clas Thunberg     Uno Pietilä     Roald Larsen  
    1924 Helsinki     Roald Larsen     Uno Pietilä     Julius Skutnabb  
    1923 Stockholm     Clas Thunberg     Harald Strøm     Jakob Melnikov  
    1922 Kristiania     Harald Strøm     Roald Larsen     Clas Thunberg  
    1914 Kristiania     Oscar Mathisen     Wasili Ippolitov     Wäiniö Wickström  
    1913 Helsinki     Oscar Mathisen     Wasili Ippolitov     Nikita Naidenov  
    1912 Kristiania     Oscar Mathisen     Gunnar Strömsten     Trygve Lundgreen  
    1911 Trondhjem     Nikolai Strunnikov     Martin Sætherhaug     Henning Olsen  
    1910 Helsinki     Nikolai Strunnikov     Oscar Mathisen     Martin Sætherhaug  
    1909 Kristiania     Oscar Mathisen     Oluf Steen     Otto Andersson  
    1908 Davos     Oscar Mathisen     Martin Sætherhaug     Moje Öholm  
    1905 Groningen     Coen de Koning      
    1904 Kristiania     Sigurd Mathisen      
    1901 Stockholm     Franz Fredrik Wathén      
    1900 Kristiania     Edvard Engelsaas      
    1899 Berlin     Peder Østlund      
    1898 Davos     Peder Østlund      
    1897 Montreal     Jack K. McCulloch      
    1896 St. Petersburg     Jaap Eden      
    1895 Hamar     Jaap Eden      
    1893 Amsterdam     Jaap Eden      
Ladies
YearLocationWinner2nd3rd 
Ladies
 YearLocationWinnerSecondThird 
    2018 Amsterdam     Miho Takagi     Ireen Wüst     Annouk van der Weijden  
    2017 Hamar     Ireen Wüst     Martina Sáblíková     Miho Takagi  
    2016 Berlin     Martina Sáblíková     Ireen Wüst     Antoinette de Jong  
    2015 Calgary     Martina Sáblíková     Ireen Wüst     Ida Njåtun  
    2014 Heerenveen     Ireen Wüst     Olga Graf     Yvonne Nauta  
    2013 Hamar     Ireen Wüst     Diane Valkenburg     Yekaterina Shikhova  
    2012 Moscow     Ireen Wüst     Martina Sáblíková     Christine Nesbitt  
    2011 Calgary     Ireen Wüst     Christine Nesbitt     Martina Sáblíková  
    2010 Heerenveen     Martina Sáblíková     Kristina Groves     Ireen Wüst  
    2009 Hamar     Martina Sáblíková     Kristina Groves     Ireen Wüst  
    2008 Berlin     Paulien van Deutekom     Ireen Wüst     Kristina Groves  
    2007 Heerenveen     Ireen Wüst     Anni Friesinger     Cindy Klassen  
    2006 Calgary     Cindy Klassen     Claudia Pechstein     Kristina Groves  
    2005 Moscow     Anni Friesinger     Cindy Klassen     Claudia Pechstein  
    2004 Hamar     Renate Groenewold     Claudia Pechstein     Wieteke Cramer  
    2003 Gothenburg     Cindy Klassen     Claudia Pechstein     Daniela Anschütz  
    2002 Heerenveen     Anni Friesinger     Cindy Klassen     Claudia Pechstein  
    2001 Budapest     Anni Friesinger     Claudia Pechstein     Renate Groenewold  
    2000 Milwaukee, WI     Claudia Pechstein     Gunda Niemann-Stirnemann     Maki Tabata  
    1999 Hamar     Gunda Niemann-Stirnemann     Claudia Pechstein     Tonny de Jong  
    1998 Heerenveen     Gunda Niemann-Stirnemann     Claudia Pechstein     Anni Friesinger  
    1997 Nagano     Gunda Niemann-Kleemann     Claudia Pechstein     Tonny de Jong  
    1996 Inzell     Gunda Niemann-Kleemann     Claudia Pechstein     Mie Uehara  
    1995 Savalen     Gunda Niemann-Kleemann     Lyudmila Prokasheva     Annamarie Thomas  
    1994 Butte, MT     Emese Hunyady     Ulrike Adeberg     Mihaela Dascalu  
    1993 Berlin     Gunda Niemann-Kleemann     Emese Hunyady     Heike Warnicke  
    1992 Heerenveen     Gunda Niemann-Kleemann     Emese Hunyady     Seiko Hashimoto  
    1991 Hamar     Gunda Kleemann     Heike Warnicke     Lia van Schie  
    1990 Calgary     Jacqueline Börner     Seiko Hashimoto     Constanze Moser  
    1989 Lake Placid, NY     Constanze Moser     Gunda Kleemann     Yvonne van Gennip  
    1988 Skien     Karin Kania     Yvonne van Gennip     Erwina Rys-Ferens  
    1987 West Allis, WI     Karin Kania     Andrea Ehrig     Yvonne van Gennip  
    1986 The Hague     Karin Kania     Andrea Ehrig     Sabine Brehm  
    1985 Sarajevo     Andrea Schöne     Gabi Schönbrunn     Sabine Brehm  
    1984 Deventer     Karin Enke     Andrea Schöne     Gabi Schönbrunn  
    1983 Karl-Marx-Stadt     Andrea Schöne     Karin Enke     Valentina Lalenkova  
    1982 Inzell     Karin Busch     Andrea Schöne     Natalia Petruseva  
    1981 Sainte-Foy     Natalia Petruseva     Karin Enke     Sarah Docter  
    1980 Hamar     Natalia Petruseva     Beth Heiden     Bjørg Eva Jensen  
    1979 The Hague     Beth Heiden     Natalia Petruseva     Sylvia Burka  
    1978 Helsinki     Tatiana Averina     Galina Stepanskaya     Marion Dittmann  
    1977 Keystone, CO     Vera Bryndzei     Galina Stepanskaya     Galina Nikitina  
    1976 Gjøvik     Sylvia Burka     Tatiana Averina     Sheila Young  
    1975 Assen     Karin Kessow     Tatiana Averina     Sheila Young  
    1974 Heerenveen     Atje Keulen-Deelstra     Tatiana Averina     Nina Statkevich  
    1973 Strömsund     Atje Keulen-Deelstra     Tatyana Shelekhova     Trijnie Rep  
    1972 Heerenveen     Atje Keulen-Deelstra     Stien Baas-Kaiser     Dianne Holum  
    1971 Helsinki     Nina Statkevich     Stien Kaiser     Lyudmila Titova  
    1970 West Allis, WI     Atje Keulen-Deelstra     Stien Kaiser     Sigrid Sundby  
    1969 Grenoble     Lasma Kauniste     Stien Kaiser     Ans Schut  
    1968 Helsinki     Stien Kaiser     Ans Schut     Carry Geijssen  
    1967 Deventer     Stien Kaiser     Lasma Kauniste     Dianne Holum  
    1966 Trondheim     Valentina Stenina     Kim Song-Soon     Stien Kaiser  
    1965 Oulu     Inga Voronina     Valentina Stenina     Stien Kaiser  
    1964 Kristinehamn     Lidia Skoblikova     Inga Voronina     Tamara Rylova  
    1963 Karuizawa     Lidia Skoblikova     Inga Voronina     Valentina Stenina  
    1962 Imatra     Inga Artamonova     Lidia Skoblikova     Albina Tuzova  
    1961 Tønsberg     Valentina Stenina     Albina Tuzova     Lidia Skoblikova  
    1960 Östersund     Valentina Stenina     Tamara Rylova     Lidia Skoblikova  
    1959 Sverdlovsk     Tamara Rylova     Valentina Stenina     Lidia Skoblikova  
    1958 Kristinehamn     Inga Artamonova     Tamara Rylova     Sofia Kondakova  
    1957 Imatra     Inga Artamonova     Tamara Rylova     Lidia Selikhova  
    1956 Kvarnsveden     Sofia Kondakova     Rimma Zhukova     Tamara Rylova  
    1955 Kuopio     Rimma Zhukova     Tamara Rylova     Sofia Kondakova  
    1954 Östersund     Lidia Selikhova     Rimma Zhukova     Sofia Kondakova  
    1953 Lillehammer     Khalida Schegoleyeva     Rimma Zhukova     Lidia Selikhova  
    1952 Kokkola     Lidia Selikhova     Maria Anikanova     Randi Thorvaldsen  
    1951 Eskilstuna     Eevi Huttunen     Randi Thorvaldsen     Ranghild Mikkelsen  
    1950 Moscow     Maria Isakova     Zinaida Krotova     Rimma Zhukova  
    1949 Kongsberg     Maria Isakova     Zoya Kholchevnikova     Rimma Zhukova  
    1948 Turku     Maria Isakova     Lidia Selikhova     Zoya Kholchevnikova  
    1947 Drammen     Verné Lesche     Else Kristiansen     Maggi Kvestad  
    1939 Tampere     Verné Lesche     Liisa Salmi     Laura Tamminen  
    1938 Oslo     Laila Schou-Nilsen     Verné Lesche     Synnøve Lie  
    1937 Davos     Laila Schou-Nilsen     Synnøve Lie     Verné Lesche  
    1936 Stockholm     Kit Klein     Verné Lesche     Synnøve Lie