World Sprint Speed Skating Championships Overview

Men
YearLocationWinner2nd3rd 
Men
 YearLocationWinnerSecondThird 
    2018 Changchun     Håvard Lorentzen     Kjeld Nuis     Kai Verbij  
    2017 Calgary     Kai Verbij     Håvard Lorentzen     Kjeld Nuis  
    2016 Seoul     Pavel Kulizhnikov     Kjeld Nuis     Kai Verbij  
    2015 Astana     Pavel Kulizhnikov     Hein Otterspeer     Aleksey Yesin  
    2014 Nagano     Michel Mulder     Shani Davis     Daniel Greig  
    2013 Salt Lake City, UT     Michel Mulder     Pekka Koskela     Hein Otterspeer  
    2012 Calgary     Stefan Groothuis     Lee Kyou-Hyuk     Tae-Bum Mo  
    2011 Heerenveen     Lee Kyou-Hyuk     Tae-Bum Mo     Shani Davis  
    2010 Obihiro     Lee Kyou-Hyuk     Lee Kang-Seok     Keiichiro Nagashima  
    2009 Moscow     Shani Davis     Keiichiro Nagashima     Simon Kuipers  
    2008 Heerenveen     Lee Kyou-Hyuk     Jeremy Wotherspoon     Mun Joon  
    2007 Hamar     Lee Kyou-Hyuk     Pekka Koskela     Shani Davis  
    2006 Heerenveen     Joey Cheek     Dmitry Dorofeyev     Jan Bos  
    2005 Salt Lake City, UT     Erben Wennemars     Jeremy Wotherspoon     Joey Cheek  
    2004 Nagano     Erben Wennemars     Jeremy Wotherspoon     Mike Ireland  
    2003 Calgary     Jeremy Wotherspoon     Gerard van Velde     Erben Wennemars  
    2002 Hamar     Jeremy Wotherspoon     Casey FitzRandolph     Mike Ireland  
    2001 Inzell     Mike Ireland     Hiroyasu Shimizu     Jeremy Wotherspoon  
    2000 Seoul     Jeremy Wotherspoon     Mike Ireland     Hiroyasu Shimizu  
    1999 Calgary     Jeremy Wotherspoon     Jan Bos     Hiroyasu Shimizu  
    1998 Berlin     Jan Bos     Jeremy Wotherspoon     Erben Wennemars  
    1997 Hamar     Sergey Klevchenya     Roger Strøm     Casey FitzRandolph  
    1996 Heerenveen     Sergey Klevchenya     Hiroyasu Shimizu     Manabu Horii  
    1995 Milwaukee, WI     Yoon-Man Kim     Hiroyasu Shimizu     Yasunori Miyabe  
    1994 Calgary     Dan Jansen     Sergey Klevchenya     Junichi Inoue  
    1993 Ikaho     Igor Zhelezovski     Yasunori Miyabe     Hiroyasu Shimizu  
    1992 Oslo     Igor Zhelezovski     Dan Jansen     Toshiyuki Kuroiwa  
    1991 Inzell     Igor Zhelezovski     Uwe-Jens Mey     Toshiyuki Kuroiwa  
    1990 Tromsø     Bae Ki-Tae     Andrej Bakhvalov     Igor Zhelezovski  
    1989 Heerenveen     Igor Zhelezovski     Uwe-Jens Mey     Andrej Bakhvalov  
    1988 West Allis, WI     Dan Jansen     Uwe-Jens Mey     Eric Flaim  
    1987 Sainte-Foy     Akira Kuroiwa     Nick Thometz     Yukihiro Mitani  
    1986 Karuizawa     Igor Zhelezovski     Dan Jansen     Akira Kuroiwa  
    1985 Heerenveen     Igor Zhelezovski     Gaétan Boucher     Dan Jansen  
    1984 Trondheim     Gaétan Boucher     Sergei Khlebnikov     Kai Arne Engelstad  
    1983 Helsinki     Akira Kuroiwa     Pavel Pegov     Hilbert van der Duim  
    1982 Alkmaar     Sergei Khlebnikov     Gaétan Boucher     Frode Rønning  
    1981 Grenoble     Frode Rønning     Sergei Khlebnikov     Anatoli Medennikov  
    1980 West Allis, WI     Eric Heiden     Gaétan Boucher     Tom Plant  
    1979 Inzell     Eric Heiden     Gaétan Boucher     Frode Rønning  
    1978 Lake Placid, NY     Eric Heiden     Frode Rønning     Johan Granath  
    1977 Alkmaar     Eric Heiden     Peter Mueller     Yevgeny Kulikov  
    1976 West Berlin     Johan Granath     Daniel Immerfall     Peter Mueller  
    1975 Gothenburg     Aleksandr Safronov     Yevgeny Kulikov     Valeri Muratov  
    1974 Innsbruck     Per Bjørang     Masaki Suzuki     Eppie Bleeker  
    1973 Oslo     Valeri Muratov     Jos Valentijn     Eppie Bleeker  
    1972 Eskilstuna     Leo Linkovesi     Valeri Muratov     Ard Schenk  
    1971 Inzell     Erhard Keller     Ove König     Ard Schenk  
    1970 West Allis, WI     Valeri Muratov     Keiichi Suzuki     Magne Thomassen  
Ladies
YearLocationWinner2nd3rd 
Ladies
 YearLocationWinnerSecondThird 
    2018 Changchun     Jorien ter Mors     Brittany Bowe     Olga Fatkulina  
    2017 Calgary     Nao Kodaira     Heather Bergsma     Jorien ter Mors  
    2016 Seoul     Brittany Bowe     Heather Richardson-Bergsma     Jorien ter Mors  
    2015 Astana     Brittany Bowe     Heather Richardson     Karolína Erbanová  
    2014 Nagano     Yu Jing     Zhang Hong     Heather Richardson  
    2013 Salt Lake City, UT     Heather Richardson     Yu Jing     Sang-Hwa Lee  
    2012 Calgary     Yu Jing     Christine Nesbitt     Zhang Hong  
    2011 Heerenveen     Christine Nesbitt     Annette Gerritsen     Margot Boer  
    2010 Obihiro     Sang-Hwa Lee     Sayuri Yoshii     Jenny Wolf  
    2009 Moscow     Beixing Wang     Jenny Wolf     Yu Jing  
    2008 Heerenveen     Jenny Wolf     Anni Friesinger     Annette Gerritsen  
    2007 Hamar     Anni Friesinger     Ireen Wüst     Cindy Klassen  
    2006 Heerenveen     Svetlana Zhurova     Wang Manli     Chiara Simionato  
    2005 Salt Lake City, UT     Jennifer Rodriguez     Anzhelika Kotyuga     Sabine Völker  
    2004 Nagano     Marianne Timmer     Anni Friesinger     Jennifer Rodriguez  
    2003 Calgary     Monique Garbrecht-Enfeldt     Cindy Klassen     Shihomi Shinya  
    2002 Hamar     Catriona Le May Doan     Andrea Nuyt     Anzhelika Kotyuga  
    2001 Inzell     Monique Garbrecht-Enfeldt     Eriko Sanmiya     Catriona Le May Doan  
    2000 Seoul     Monique Garbrecht     Chris Witty     Marianne Timmer  
    1999 Calgary     Monique Garbrecht     Catriona Le May Doan     Sabine Völker  
    1998 Berlin     Catriona Le May Doan     Sabine Völker     Chris Witty  
    1997 Hamar     Franziska Schenk     Xue Ruihong     Chris Witty  
    1996 Heerenveen     Chris Witty     Edel Therese Høiseth     Franziska Schenk  
    1995 Milwaukee, WI     Bonnie Blair     Oksana Ravilova     Franziska Schenk  
    1994 Calgary     Bonnie Blair     Angela Hauck     Xue Ruihong  
    1993 Ikaho     Ye Qiaobo     Bonnie Blair     Oksana Ravilova  
    1992 Oslo     Ye Qiaobo     Bonnie Blair     Christa Luding  
    1991 Inzell     Monique Garbrecht     Ye Qiaobo     Christine Aaftink  
    1990 Tromsø     Angela Hauck     Bonnie Blair     Christine Aaftink  
    1989 Heerenveen     Bonnie Blair     Christa Luding     Seiko Hashimoto  
    1988 West Allis, WI     Christa Rothenburger     Karin Kania     Bonnie Blair  
    1987 Sainte-Foy     Karin Kania     Bonnie Blair     Christa Rothenburger  
    1986 Karuizawa     Karin Kania     Christa Rothenburger     Bonnie Blair  
    1985 Heerenveen     Christa Rothenburger     Angela Stahnke     Erwina Rys-Ferens  
    1984 Trondheim     Karin Enke     Valentina Lalenkova     Natalya Shive  
    1983 Helsinki     Karin Enke     Natalia Petruseva     Christa Rothenburger  
    1982 Alkmaar     Natalia Petruseva     Karin Busch     Monika Holzner-Pflug  
    1981 Grenoble     Karin Enke     Tatjana Tarasova     Natalia Petruseva  
    1980 West Allis, WI     Karin Enke     Leah Poulos-Mueller     Beth Heiden  
    1979 Inzell     Leah Poulos-Mueller     Beth Heiden     Christa Rothenburger  
    1978 Lake Placid, NY     Lubov Sadchikova     Beth Heiden     Erwina Rys-Ferens  
    1977 Alkmaar     Sylvia Burka     Leah Poulos     Haitske Pijlman  
    1976 West Berlin     Sheila Young     Leah Poulos     Sylvia Burka  
    1975 Gothenburg     Sheila Young     Heike Lange     Cathy Priestner  
    1974 Innsbruck     Leah Poulos     Atje Keulen-Deelstra     Monika Pflug  
    1973 Oslo     Sheila Young     Atje Keulen-Deelstra     Monika Pflug  
    1972 Eskilstuna     Monika Pflug     Dianne Holum     Lyudmila Titova  
    1971 Inzell     Ruth Schleiermacher     Anne Henning     Dianne Holum  
    1970 West Allis, WI     Lyudmila Titova     Nina Statkevich     Atje Keulen-Deelstra