Men - 5000m Relay

- Changchun

Distance Classification
RankNameMembersResult
Distance Classification
RnkNameMembersResult
    1   Canada Charles Hamelin
Michael Gilday
Olivier Jean
Remi Beaulieu-Tinker
Liam McFarlane
6:54.065    
    2   United States Jeff Simon
Simon Cho
Kyle Carr
Travis Jayner
Kyle Uyehara
Ryan Bedford
6:54.180 +0.115  
    3   Korea Lee Ho-Suk
Noh Jin-Kyu
Sung Si-Bak
Kim Byeong-Jun
Kim Cheol-Min
7:00.949 +6.884  
    4   China Liang Wenhao
Han Jialiang
Song Weilong
Gong Qiuwen
Liu Xianwei
Yang Jin
PEN    
    5   Netherlands Sjinkie Knegt
Niels Kerstholt
Daan Breeuwsma
Freek van der Wart
   
    6   Germany Robert Becker
Christoph Milz
Paul Herrmann
Torsten Kröger
   
    7   Russia Evgeny Kozulin
Sergei Prankevitch
Vladimir Grigorev
Vyacheslav Kurginyan
Semion
   
    8   France Thibaut Fauconnet
Maxime Chataignier
Jeremy Masson
Sébastien Lepape
   
    9   Japan Yuzo Takamido
Yuma Sakurai
Daisuke Uemura
Keita Watanabe
   
    10   Ukraine Ievgen Gutenov
Dmytro Poltavets
Serhiy Lifyrenko
Oleksiy Koshelenko
   
    11   Kazakhstan Aidar Bekzhanov
Artur Sultangaliyev
Nurbergen Zhumagaziyev
Fedor Andreyev
   
    12   Australia Lachlan Hay
Pierre Boda
Ronald Caldecutt
Grant Hester
   
    13   Bulgaria Kiril Pandov
Assen Pandov
Tsvetan Tsankov
Viktor Dimitrov
   
    14   Turkey Selim Tanrikulu
Serdar Iltir
Muekerrem Top
Inan Eren
   
Final A
RankNameMembersResult
Final A
RnkNameMembersResult
    1   Canada Liam McFarlane
Remi Beaulieu-Tinker
Charles Hamelin
Olivier Jean
Michael Gilday
6:54.065    
    2   United States Simon Cho
Kyle Uyehara
Kyle Carr
Travis Jayner
Jeff Simon
Ryan Bedford
6:54.180 +0.115  
    3   Korea Noh Jin-Kyu
Kim Cheol-Min
Lee Ho-Suk
Sung Si-Bak
Kim Byeong-Jun
7:00.949 +6.884  
        China Liu Xianwei
Yang Jin
Han Jialiang
Song Weilong
Liang Wenhao
Gong Qiuwen
PEN    
Final B
RankNameMembersResult
Final B
RnkNameMembersResult
    1   Netherlands Sjinkie Knegt
Daan Breeuwsma
Niels Kerstholt
Freek van der Wart
6:53.603    
    2   Germany Christoph Milz
Torsten Kröger
Robert Becker
Paul Herrmann
7:00.884 +7.281  
    3   Russia Semion Elistratov
Evgeny Kozulin
Sergei Prankevitch
Vladimir Grigorev
Ruslan Za
7:00.904 +7.301  
Semifinal - Semifinal 2
RankNameMembersResult
Semifinal - Semifinal 2
RnkNameMembersResult
    1   Korea Lee Ho-Suk
Kim Cheol-Min
Noh Jin-Kyu
Kim Byeong-Jun
6:59.997    
    2   United States Jeff Simon
Simon Cho
Kyle Carr
Ryan Bedford
7:00.373 +0.376  
    3   Netherlands Sjinkie Knegt
Niels Kerstholt
Daan Breeuwsma
Freek van der Wart
7:00.490 +0.493  
    4   Germany Robert Becker
Christoph Milz
Paul Herrmann
Torsten Kröger
7:03.009 +3.012  
Semifinal - Semifinal 1
RankNameMembersResult
Semifinal - Semifinal 1
RnkNameMembersResult
    1   Canada Charles Hamelin
Michael Gilday
Olivier Jean
Remi Beaulieu-Tinker
7:00.772    
    2   China Han Jialiang
Liu Xianwei
Song Weilong
Yang Jin
7:00.990 +0.218  
    3   Russia Ruslan Zakharov
Vyacheslav Kurginyan
Vladimir Grigorev
Semion Elistratov
7:04.483 +3.711  
        France Thibaut Fauconnet
Maxime Chataignier
Jeremy Masson
Sébastien Lepape
DNS    
Heat - Heat 4
RankNameMembersResult
Heat - Heat 4
RnkNameMembersResult
    1   Korea Noh Jin-Kyu
Kim Byeong-Jun
Lee Ho-Suk
Sung Si-Bak
6:58.327 Q    
    2   Netherlands Sjinkie Knegt
Daan Breeuwsma
Niels Kerstholt
Freek van der Wart
6:59.733 Q +1.406  
    3   Kazakhstan Fedor Andreyev
Aidar Bekzhanov
Artur Sultangaliyev
Nurbergen Zhumagaziyev
7:08.314 +9.987  
Heat - Heat 3
RankNameMembersResult
Heat - Heat 3
RnkNameMembersResult
    1   United States Travis Jayner
Jeff Simon
Kyle Carr
Kyle Uyehara
6:59.950 Q    
    2   Germany Robert Becker
Christoph Milz
Paul Herrmann
Torsten Kröger
7:01.523 Q +1.573  
    3   Ukraine Ievgen Gutenov
Dmytro Poltavets
Serhiy Lifyrenko
Oleksiy Koshelenko
7:08.227 +8.277  
    4   Turkey Selim Tanrikulu
Serdar Iltir
Muekerrem Top
Inan Eren
7:35.932 +35.982  
Heat - Heat 2
RankNameMembersResult
Heat - Heat 2
RnkNameMembersResult
    1   China Liang Wenhao
Han Jialiang
Song Weilong
Gong Qiuwen
7:01.802 Q    
    2   France Thibaut Fauconnet
Maxime Chataignier
Jeremy Masson
Sébastien Lepape
7:04.978 Q +3.176  
    3   Australia Lachlan Hay
Pierre Boda
Ronald Caldecutt
Grant Hester
7:09.345 +7.543  
    4   Bulgaria Kiril Pandov
Assen Pandov
Tsvetan Tsankov
Viktor Dimitrov
7:22.710 +20.908  
Heat - Heat 1
RankNameMembersResult
Heat - Heat 1
RnkNameMembersResult
    1   Canada Charles Hamelin
Olivier Jean
Michael Gilday
Liam McFarlane
6:57.642 Q    
    2   Russia Vladimir Grigorev
Sergei Prankevitch
Evgeny Kozulin
Semion Elistratov
6:57.676 Q +0.034  
    3   Japan Yuzo Takamido
Keita Watanabe
Yuma Sakurai
Daisuke Uemura
6:57.992 +0.350