Men - 1500m

- Marquette, MI

Podium
1st 2nd 3rd  
Podium
  1st 2nd 3rd  
 
 
  Lee Jung-Su Lee Apolo Anton Ohno Ohno Charles Hamelin Hamelin  
Distance Classification
RankNameCountryResult
Distance Classification
RnkNameCountryResult
    1 Lee Jung-Su   Korea 2:13.595    
    2 Apolo Anton Ohno   United States 2:13.731 +0.136  
    3 Charles Hamelin   Canada 2:14.216 +0.621  
    4 Song Weilong   China 2:14.884 +1.289  
    5 Pieter Gysel   Belgium 2:15.312 +1.717  
    6 Yuri Confortola   Italy 2:15.387 +1.792  
    7 Maxime Chataignier   France 2:15.673 +2.078  
    8 Kim Seoung Il   Korea    
    9 Haralds Silovs   Latvia    
    10 Ruslan Zakharov   Russia    
    11 Sui Baoku   China    
    12 Semion Elistratov   Russia    
    13 Sung Si-Bak   Korea    
    14 Nicolas Bean   Italy    
    15 Nicola Rodigari   Italy    
    16 Liu Xianwei   China    
    17 Junji Ito   Japan    
    18 Paul Herrmann   Germany    
    19 Travis Jayner   United States    
    20 Gabor Galambos   Hungary    
    21 Tyson Heung   Germany    
    22 Anthony Douglas   Great Britain    
    23 Benjamin Macé   France    
    24 Yuzo Takamido   Japan    
    25 Jumpei Yoshizawa   Japan    
    26 Olivier Jean   Canada    
    27 Niels Kerstholt   Netherlands    
    28 Jean-Charles Mattei   France    
    29 Sebastian Praus   Germany    
    30 Viktor Knoch   Hungary    
    31 Tom Iveson   Great Britain    
    32 Mark Jackson   New Zealand    
    33 Aidar Bekzhanov   Kazakhstan    
    34 Vojtech Loudin   Czech Republic    
    35 Aliaksandr Antanenka   Belarus    
    36 Charles Leveille   United States    
    37 Jeremy Beck   Australia    
    38 Peter Darazs   Hungary    
    39 Lachlan Hay   Australia    
    40 Adam Filipowicz   Poland    
    41 Vladislav Bykanov   Israel    
    42 Milos Vigas   Slovakia    
    43 Ievgen Gutenov   Ukraine    
    44 Jack Whelbourne   Great Britain    
    45 Blake Skjellerup   New Zealand    
    46 Andre Pulec   Austria    
    47 Ansis Robs   Latvia    
    48 Guillaume Bastille   Canada    
    49 Daan Breeuwsma   Netherlands    
    50 Matthew Fuller   New Zealand    
    51 Artur Sultangaliyev   Kazakhstan    
    52 Jekabs Saulitis   Latvia    
    53 Asen Yordanov   Bulgaria    
    54 Jakub Jaworski   Poland    
    55 Ondrej Suchý   Czech Republic    
    56 Anton Simon   Ukraine    
    57 Assen Pandov   Bulgaria    
    58 Lui Pan To Barton   Hong Kong, China    
    59 Sergei Yakushkov   Belarus    
    60 Edin Brankovic   Bosnia & Herzegovina    
    61 Aslan Daumov   Kazakhstan    
    62 Dmytro Poltavets   Ukraine    
    63 Kiril Pandov   Bulgaria    
    64 Jan-Ebele van der Ree   Netherlands    
    65 John Blackburn-Mackenzie   Chinese Taipei    
    66 Matthias Stelzmüller   Austria    
    67 Peter Jelen   Slovakia    
    68 Tsai Ping-Yuan   Chinese Taipei    
    69 Boren Zunac   Croatia    
    70 Alexander Seleznov   Israel    
    71 Ivan Dolinic   Croatia    
    72 Noah Essaghir   Australia    
    73 Benjamin Stuthridge   South Africa    
    74 Batsuuri Bazarsad   Mongolia    
    75 Subodh Patil   India    
    76 Gundmi Raghauendra   India    
    77 Andrej Valach   Slovakia    
    78 Bartosz Konopko   Poland    
    79 Munkhdori Gantumur   Mongolia    
    81 Vyacheslav Kurginyan   Russia    
Final A
RankNameCountryResult
Final A
RnkNameCountryResult
    1 Lee Jung-Su   Korea 2:13.595    
    2 Apolo Anton Ohno   United States 2:13.731 +0.136  
    3 Charles Hamelin   Canada 2:14.216 +0.621  
    4 Song Weilong   China 2:14.884 +1.289  
    5 Pieter Gysel   Belgium 2:15.312 +1.717  
    6 Yuri Confortola   Italy 2:15.387 +1.792  
    7 Maxime Chataignier   France 2:15.673 +2.078  
Final B
RankNameCountryResult
Final B
RnkNameCountryResult
    1 Kim Seoung Il   Korea 2:18.094    
    2 Haralds Silovs   Latvia 2:18.720 +0.626  
    3 Ruslan Zakharov   Russia 2:18.842 +0.748  
    4 Sui Baoku   China 2:18.988 +0.894  
    5 Semion Elistratov   Russia 2:21.391 +3.297  
      Sung Si-Bak   Korea DNS    
Semifinal - Semi-final 3
RankNameCountryResult
Semifinal - Semi-final 3
RnkNameCountryResult
    1 Lee Jung-Su   Korea 2:14.101 Q    
    2 Apolo Anton Ohno   United States 2:14.249 Q +0.148  
    3 Haralds Silovs   Latvia 2:14.448 +0.347  
    4 Sui Baoku   China 2:14.794 +0.693  
    5 Nicolas Bean   Italy 2:15.055 +0.954  
    6 Junji Ito   Japan 2:15.202 +1.101  
    7 Paul Herrmann   Germany 2:17.002 +2.901  
Semifinal - Semi-final 2
RankNameCountryResult
Semifinal - Semi-final 2
RnkNameCountryResult
    1 Song Weilong   China 2:15.712 Q    
    2 Pieter Gysel   Belgium 2:15.763 Q +0.051  
    3 Semion Elistratov   Russia 2:18.022 +2.310  
    4 Yuri Confortola   Italy 2:52.678 ADV/Q +36.966  
    5 Kim Seoung Il   Korea 3:01.682 +45.970  
      Travis Jayner   United States PEN    
Semifinal - Semi-final 1
RankNameCountryResult
Semifinal - Semi-final 1
RnkNameCountryResult
    1 Charles Hamelin   Canada 2:14.718 Q    
    2 Maxime Chataignier   France 2:14.802 Q +0.084  
    3 Sung Si-Bak   Korea 2:14.891 +0.173  
    4 Ruslan Zakharov   Russia 2:15.109 +0.391  
    5 Nicola Rodigari   Italy 2:15.410 +0.692  
    6 Liu Xianwei   China 2:15.567 +0.849  
Quarterfinal - Quarter-final 5
RankNameCountryResult
Quarterfinal - Quarter-final 5
RnkNameCountryResult
    1 Kim Seoung Il   Korea 2:15.752 Q    
    2 Pieter Gysel   Belgium 2:16.106 Q +0.354  
    3 Nicola Rodigari   Italy 2:16.667 Q +0.915  
    4 Song Weilong   China 2:17.602 ADV/Q +1.850  
      Olivier Jean   Canada PEN    
      Niels Kerstholt   Netherlands PEN    
Quarterfinal - Quarter-final 4
RankNameCountryResult
Quarterfinal - Quarter-final 4
RnkNameCountryResult
    1 Apolo Anton Ohno   United States 2:16.157 Q    
    2 Lee Jung-Su   Korea 2:16.244 Q +0.087  
    3 Liu Xianwei   China 2:16.394 Q +0.237  
    4 Tyson Heung   Germany 2:16.453 +0.296  
    5 Anthony Douglas   Great Britain 2:18.221 +2.064  
    6 Benjamin Macé   France 2:59.549 +43.392  
Quarterfinal - Quarter-final 3
RankNameCountryResult
Quarterfinal - Quarter-final 3
RnkNameCountryResult
    1 Sung Si-Bak   Korea 2:20.188 Q    
    2 Sui Baoku   China 2:20.386 Q +0.198  
    3 Semion Elistratov   Russia 2:20.796 Q +0.608  
    4 Gabor Galambos   Hungary 2:20.821 +0.633  
    5 Junji Ito   Japan 2:22.034 ADV/Q +1.846  
      Jean-Charles Mattei   France PEN    
Quarterfinal - Quarter-final 2
RankNameCountryResult
Quarterfinal - Quarter-final 2
RnkNameCountryResult
    1 Charles Hamelin   Canada 2:17.703 Q    
    2 Yuri Confortola   Italy 2:17.913 Q +0.210  
    3 Haralds Silovs   Latvia 2:17.971 Q +0.268  
    4 Paul Herrmann   Germany 2:19.317 ADV/Q +1.614  
    5 Jumpei Yoshizawa   Japan PEN    
Quarterfinal - Quarter-final 1
RankNameCountryResult
Quarterfinal - Quarter-final 1
RnkNameCountryResult
    1 Travis Jayner   United States 2:16.716 Q    
    2 Maxime Chataignier   France 2:17.170 Q +0.454  
    3 Nicolas Bean   Italy 2:17.176 Q +0.460  
    4 Ruslan Zakharov   Russia 2:17.302 ADV/Q +0.586  
      Yuzo Takamido   Japan PEN    
Heats - Heat 9
RankNameCountryResult
Heats - Heat 9
RnkNameCountryResult
    1 Haralds Silovs   Latvia 2:16.194 Q    
    2 Liu Xianwei   China 2:16.281 Q +0.087  
    3 Kim Seoung Il   Korea 2:16.323 Q +0.129  
    4 Sebastian Praus   Germany 2:16.400 +0.206  
    5 Vladislav Bykanov   Israel 2:19.382 +3.188  
    6 Andre Pulec   Austria 2:24.598 +8.404  
Heats - Heat 8
RankNameCountryResult
Heats - Heat 8
RnkNameCountryResult
    1 Apolo Anton Ohno   United States 2:17.579 Q    
    2 Olivier Jean   Canada 2:17.896 Q +0.317  
    3 Semion Elistratov   Russia 2:19.264 Q +1.685  
    4 Aliaksandr Antanenka   Belarus 2:19.940 +2.361  
    5 Ievgen Gutenov   Ukraine 2:19.957 +2.378  
Heats - Heat 7
RankNameCountryResult
Heats - Heat 7
RnkNameCountryResult
    1 Ruslan Zakharov   Russia 2:17.371 Q    
    2 Gabor Galambos   Hungary 2:17.525 Q +0.154  
    3 Paul Herrmann   Germany 2:17.579 Q +0.208  
    4 Mark Jackson   New Zealand 2:17.690 +0.319  
    5 Milos Vigas   Slovakia 2:19.910 +2.539  
Heats - Heat 6
RankNameCountryResult
Heats - Heat 6
RnkNameCountryResult
    1 Sung Si-Bak   Korea 2:18.016 Q    
    2 Charles Hamelin   Canada 2:18.086 Q +0.070  
    3 Junji Ito   Japan 2:20.800 Q +2.784  
    4 Charles Leveille   United States 2:41.463 +23.447  
      Daan Breeuwsma   Netherlands PEN    
Heats - Heat 5
RankNameCountryResult
Heats - Heat 5
RnkNameCountryResult
    1 Song Weilong   China 2:15.831 Q    
    2 Maxime Chataignier   France 2:15.940 Q +0.109  
    3 Yuri Confortola   Italy 2:15.980 Q +0.149  
    4 Viktor Knoch   Hungary 2:16.917 +1.086  
    5 Lachlan Hay   Australia 2:20.641 +4.810  
    6 Ansis Robs   Latvia 2:31.064 +15.233  
Heats - Heat 4
RankNameCountryResult
Heats - Heat 4
RnkNameCountryResult
    1 Lee Jung-Su   Korea 2:19.064 Q    
    2 Travis Jayner   United States 2:19.110 Q +0.046  
    3 Tyson Heung   Germany 2:19.242 Q +0.178  
    4 Vojtech Loudin   Czech Republic 2:19.262 +0.198  
    5 Peter Darazs   Hungary 2:19.549 +0.485  
Heats - Heat 3
RankNameCountryResult
Heats - Heat 3
RnkNameCountryResult
    1 Jumpei Yoshizawa   Japan 2:18.230 Q    
    2 Niels Kerstholt   Netherlands 2:18.246 Q +0.016  
    3 Nicolas Bean   Italy 2:18.404 Q +0.174  
    4 Aidar Bekzhanov   Kazakhstan 2:18.656 +0.426  
    5 Jack Whelbourne   Great Britain 2:25.279 +7.049  
Heats - Heat 2
RankNameCountryResult
Heats - Heat 2
RnkNameCountryResult
    1 Sui Baoku   China 2:17.664 Q    
    2 Jean-Charles Mattei   France 2:17.682 Q +0.018  
    3 Pieter Gysel   Belgium 2:17.837 Q +0.173  
    4 Tom Iveson   Great Britain 2:17.902 +0.238  
    5 Adam Filipowicz   Poland 2:18.990 +1.326  
    6 Guillaume Bastille   Canada 2:30.678 +13.014  
Heats - Heat 1
RankNameCountryResult
Heats - Heat 1
RnkNameCountryResult
    1 Yuzo Takamido   Japan 2:25.213 Q    
    2 Anthony Douglas   Great Britain 2:25.235 Q +0.022  
    3 Benjamin Macé   France 2:25.382 Q +0.169  
    4 Jeremy Beck   Australia 2:25.642 +0.429  
    5 Nicola Rodigari   Italy 2:47.401 ADV/Q +22.188  
    6 Blake Skjellerup   New Zealand 2:51.497 +26.284  
Preliminary round - Heat 16
RankNameCountryResult
Preliminary round - Heat 16
RnkNameCountryResult
    1 Sebastian Praus   Germany 2:25.293 Q    
    2 Lachlan Hay   Australia 2:25.593 Q +0.300  
    3 Ansis Robs   Latvia 2:28.984 Q +3.691  
    4 Aslan Daumov   Kazakhstan 2:29.521 +4.228  
    5 Bartosz Konopko   Poland 3:10.504 +45.211  
Preliminary round - Heat 15
RankNameCountryResult
Preliminary round - Heat 15
RnkNameCountryResult
    1 Charles Hamelin   Canada 2:29.901 Q    
    2 Jean-Charles Mattei   France 2:29.978 Q +0.077  
    3 Vladislav Bykanov   Israel 2:30.509 Q +0.608  
    4 Dmytro Poltavets   Ukraine 2:31.630 +1.729  
    5 Noah Essaghir   Australia 2:34.717 +4.816  
Preliminary round - Heat 14
RankNameCountryResult
Preliminary round - Heat 14
RnkNameCountryResult
    1 Olivier Jean   Canada 2:20.405 Q    
    2 Gabor Galambos   Hungary 2:20.636 Q +0.231  
    3 Jack Whelbourne   Great Britain 2:21.329 Q +0.924  
    4 Artur Sultangaliyev   Kazakhstan 2:22.198 +1.793  
    5 Benjamin Stuthridge   South Africa 2:35.922 +15.517  
Preliminary round - Heat 13
RankNameCountryResult
Preliminary round - Heat 13
RnkNameCountryResult
    1 Travis Jayner   United States 2:26.541 Q    
    2 Blake Skjellerup   New Zealand 2:26.737 Q +0.196  
    3 Viktor Knoch   Hungary 2:26.737 Q +0.196  
    4 Sergei Yakushkov   Belarus 2:29.038 +2.497  
    5 Munkhdori Gantumur   Mongolia 3:11.527 +44.986  
Preliminary round - Heat 12
RankNameCountryResult
Preliminary round - Heat 12
RnkNameCountryResult
    1 Niels Kerstholt   Netherlands 2:19.825 Q    
    2 Nicolas Bean   Italy 2:19.913 Q +0.088  
    3 Ievgen Gutenov   Ukraine 2:20.641 Q +0.816  
    4 Matthew Fuller   New Zealand 2:20.778 +0.953  
    5 John Blackburn-Mackenzie   Chinese Taipei 2:20.815 +0.990  
Preliminary round - Heat 11
RankNameCountryResult
Preliminary round - Heat 11
RnkNameCountryResult
    1 Yuri Confortola   Italy 2:24.295 Q    
    2 Tyson Heung   Germany 2:24.362 Q +0.067  
    3 Charles Leveille   United States 2:24.396 Q +0.101  
    4 Jakub Jaworski   Poland 2:24.657 +0.362  
    5 Ivan Dolinic   Croatia 2:34.497 +10.202  
Preliminary round - Heat 10
RankNameCountryResult
Preliminary round - Heat 10
RnkNameCountryResult
    1 Sui Baoku   China 2:22.097 Q    
    2 Semion Elistratov   Russia 2:22.223 Q +0.126  
    3 Mark Jackson   New Zealand 2:22.344 Q +0.247  
    4 Jekabs Saulitis   Latvia 2:23.877 +1.780  
    5 Gundmi Raghauendra   India 2:48.729 +26.632  
Preliminary round - Heat 9
RankNameCountryResult
Preliminary round - Heat 9
RnkNameCountryResult
    1 Haralds Silovs   Latvia 2:25.001 Q    
    2 Anthony Douglas   Great Britain 2:25.153 Q +0.152  
    3 Andre Pulec   Austria 2:28.084 Q +3.083  
    4 Lui Pan To Barton   Hong Kong, China 2:28.466 +3.465  
    5 Tsai Ping-Yuan   Chinese Taipei 2:28.598 +3.597  
Preliminary round - Heat 8
RankNameCountryResult
Preliminary round - Heat 8
RnkNameCountryResult
    1 Apolo Anton Ohno   United States 2:31.554 Q    
    2 Daan Breeuwsma   Netherlands 2:31.692 Q +0.138  
    3 Benjamin Macé   France 2:31.954 Q +0.400  
    4 Kiril Pandov   Bulgaria 2:32.406 +0.852  
    5 Batsuuri Bazarsad   Mongolia 2:39.212 +7.658  
Preliminary round - Heat 7
RankNameCountryResult
Preliminary round - Heat 7
RnkNameCountryResult
    1 Nicola Rodigari   Italy 2:25.574 Q    
    2 Liu Xianwei   China 2:25.822 Q +0.248  
    3 Vojtech Loudin   Czech Republic 2:26.373 Q +0.799  
    4 Anton Simon   Ukraine 2:27.887 +2.313  
    5 Boren Zunac   Croatia 2:31.041 +5.467  
Preliminary round - Heat 6
RankNameCountryResult
Preliminary round - Heat 6
RnkNameCountryResult
    1 Yuzo Takamido   Japan 2:23.976 Q    
    2 Tom Iveson   Great Britain 2:24.098 Q +0.122  
    3 Adam Filipowicz   Poland 2:25.382 Q +1.406  
    4 Ondrej Suchý   Czech Republic 2:25.533 +1.557  
    5 Peter Jelen   Slovakia 2:26.304 +2.328  
Preliminary round - Heat 5
RankNameCountryResult
Preliminary round - Heat 5
RnkNameCountryResult
    1 Pieter Gysel   Belgium 2:27.933 Q    
    2 Peter Darazs   Hungary 2:27.955 Q +0.022  
    3 Maxime Chataignier   France 2:28.000 Q +0.067  
    4 Assen Pandov   Bulgaria 2:28.271 +0.338  
    5 Subodh Patil   India 2:45.488 +17.555  
Preliminary round - Heat 4
RankNameCountryResult
Preliminary round - Heat 4
RnkNameCountryResult
    1 Lee Jung-Su   Korea 2:23.536 Q    
    2 Junji Ito   Japan 2:23.732 Q +0.196  
    3 Aidar Bekzhanov   Kazakhstan 2:23.819 Q +0.283  
    4 Guillaume Bastille   Canada 2:57.567 ADV/Q +34.031  
      Vyacheslav Kurginyan   Russia PEN    
Preliminary round - Heat 3
RankNameCountryResult
Preliminary round - Heat 3
RnkNameCountryResult
    1 Song Weilong   China 2:26.415 Q    
    2 Kim Seoung Il   Korea 2:26.585 Q +0.170  
    3 Jeremy Beck   Australia 2:26.901 Q +0.486  
    4 Edin Brankovic   Bosnia & Herzegovina 2:29.051 +2.636  
    5 Alexander Seleznov   Israel 2:33.690 +7.275  
Preliminary round - Heat 2
RankNameCountryResult
Preliminary round - Heat 2
RnkNameCountryResult
    1 Ruslan Zakharov   Russia 2:19.314 Q    
    2 Paul Herrmann   Germany 2:20.168 Q +0.854  
    3 Aliaksandr Antanenka   Belarus 2:25.275 Q +5.961  
    4 Jan-Ebele van der Ree   Netherlands 2:47.994 +28.680  
    5 Andrej Valach   Slovakia 2:55.309 +35.995  
Preliminary round - Heat 1
RankNameCountryResult
Preliminary round - Heat 1
RnkNameCountryResult
    1 Sung Si-Bak   Korea 2:21.934 Q    
    2 Jumpei Yoshizawa   Japan 2:22.105 Q +0.171  
    3 Milos Vigas   Slovakia 2:22.872 Q +0.938  
    4 Asen Yordanov   Bulgaria 2:24.155 +2.221  
    5 Matthias Stelzmüller   Austria 2:25.341 +3.407