Men - 1000m

- Budapest

Podium
1st 2nd 3rd  
Podium
  1st 2nd 3rd  
 
 
  Lim Hyo-Jun Lim Hwang Dae Heon Hwang Han Tianyu Han  
Distance Classification
RankNameCountryResult
Distance Classification
RnkNameCountryResult
    1 Final A Lim Hyo-Jun   Korea 1:25.614    
    2 Final A Hwang Dae Heon   Korea 1:24.894 +-0.720  
    3 Final A Han Tianyu   China 1:26.622 +1.008  
    4 Final A Charle Cournoyer   Canada 1:25.990 +0.376  
    5 Final A Sjinkie Knegt   Netherlands 1:25.802 +0.188  
    6 Final B Wu Dajing   China 1:26.213 +0.599  
    7 Final B Roberto Pukitis   Latvia 1:26.132 +0.518  
    8 Final B John Celski   United States 1:25.220 +-0.394  
    9 Semifinal Charles Hamelin   Canada 1:24.998 +-0.616  
    10 Semifinal Sandor Liu Shaolin   Hungary 1:26.313 +0.699  
    11 Quarterfinal Ren Ziwei   China 1:26.979 +1.365  
    12 Quarterfinal Keita Watanabe   Japan 1:26.232 +0.618  
    13 Quarterfinal Kazuki Yoshinaga   Japan 1:26.481 +0.867  
    14 Quarterfinal Semion Elistratov   Russia 1:26.761 +1.147  
    15 Quarterfinal Victor An   Russia 1:25.476 +-0.138  
    16 Quarterfinal Ryan Pivirotto   United States 1:26.875 +1.261  
    17 Quarterfinal Vladislav Bykanov   Israel 1:27.101 +1.487  
    18 Quarterfinal Ryosuke Sakazume   Japan 1:26.763 +1.149  
    19 Quarterfinal Samuel Girard   Canada 1:25.528 +-0.086  
    20 Quarterfinal Roberts Zvejnieks   Latvia 1:26.914 +1.300  
    21 Quarterfinal Shaoang Liu   Hungary 1:28.058 +2.444  
    22 Quarterfinal Yuri Confortola   Italy 1:27.176 +1.562  
    23 Heats Denis Ayrapetyan   Russia 1:27.890 +2.276  
    24 Heats Seo Yi Ra   Korea 1:28.205 +2.591  
    25 Heats Tristan Navarro   France 1:30.328 +4.714  
    26 Heats Csaba Burjan   Hungary 1:27.145 +1.531  
    27 Heats Aaron Tran   United States 1:27.722 +2.108  
    28 Heats Mersaid Zhaxybayev   Kazakhstan 1:27.960 +2.346  
    29 Heats Thibaut Fauconnet   France 1:28.216 +2.602  
    30 Heats Stijn Desmet   Belgium 1:28.293 +2.679  
    31 Heats Vincent Jeanne   France 1:32.827 +7.213  
    32 Heats Andrea Cassinelli   Italy 1:27.660 +2.046  
    33 Heats Farrell Treacy   Great Britain 1:28.564 +2.950  
    34 Heats Dylan Hoogerwerf   Netherlands 1:33.118 +7.504  
    35 Heats Fabrice Dufberg Suh   Sweden 1:27.621 +2.007  
    36 Heats Pierre Boda   Australia 1:27.865 +2.251  
    37 Heats Andy Jung   Australia 1:28.108 +2.494  
    38 Heats Itzhak de Laat   Netherlands 1:28.437 +2.823  
    39 Heats Tommaso Dotti   Italy 1:30.744 +5.130  
    40 Heats Nurbergen Zhumagaziyev   Kazakhstan 1:30.945 +5.331  
    41 Preliminary Round Zachary Biggs   New Zealand 1:28.821 +3.207  
    42 Preliminary Round Gert-Jan Goeminne   Belgium 1:29.240 +3.626  
    43 Preliminary Round Denis Nikisha   Kazakhstan 1:29.849 +4.235  
    44 Preliminary Round Edin Brankovic   Bosnia & Herzegovina 1:30.431 +4.817  
    45 Preliminary Round Oleh Handei   Ukraine 1:30.612 +4.998  
    46 Preliminary Round Maksim Siarheyu   Belarus 1:30.695 +5.081  
    47 Preliminary Round Billy Simms   Great Britain 1:31.058 +5.444  
    48 Preliminary Round Firat Yardimci   Turkey 1:31.239 +5.625  
    49 Preliminary Round Jens Almey   Belgium 1:31.846 +6.232  
    50 Preliminary Round Sebastian Cano   Colombia 1:32.052 +6.438  
    51 Preliminary Round German Andres Tirado Oviedo   Colombia 1:33.088 +7.474  
    52 Preliminary Round Lucas Ng   Singapore 1:33.102 +7.488  
    53 Preliminary Round Yauheni Ryzhou   Belarus 1:33.621 +8.007  
    54 Preliminary Round Nikita Nemiro   Ukraine 1:33.801 +8.187  
    55 Preliminary Round Augustin Géré   Luxembourg 1:33.867 +8.253  
    56 Preliminary Round Jason Clague   New Zealand 1:34.928 +9.314  
    57 Preliminary Round Sean McAnuff   Ireland 1:37.437 +11.823  
    58 Preliminary Round Bartosz Konopko   Poland 1:27.382 +1.768  
    59 Preliminary Round Dimitar Georgiev   Bulgaria 1:29.002 +3.388  
    60 Preliminary Round Aliaksandr Arlou   Belarus 1:29.351 +3.737  
    61 Preliminary Round Karol Niescier   Poland 1:30.709 +5.095  
    62 Preliminary Round Kim Un Hyok   DPR Korea 1:30.804 +5.190  
    63 Preliminary Round Karlis Kruzbergs   Latvia 1:31.142 +5.528  
    64 Preliminary Round Christoph Schubert   Germany 1:31.237 +5.623  
    65 Preliminary Round Su Jun-Peng   Chinese Taipei 1:31.593 +5.979  
    66 Preliminary Round Alex Bryant   Australia 1:31.606 +5.992  
    67 Preliminary Round Choe Un Song   DPR Korea 1:32.070 +6.456  
    68 Preliminary Round Jonathan Moody   Great Britain 1:32.222 +6.608  
    69 Preliminary Round Salvijus Ramanauskas   Lithuania 1:33.855 +8.241  
    70 Preliminary Round Einar Agdestein   Norway 1:33.872 +8.258  
    71 Preliminary Round Mukerrem Deniz   Turkey 1:34.375 +8.761  
    72 Preliminary Round Bor Luka Urlep   Slovenia 1:34.680 +9.066  
    73 Preliminary Round Nicolas Andermann   Austria 1:35.114 +9.500  
    74 Preliminary Round Tsvetan Tsankov   Bulgaria 1:35.160 +9.546  
    75 Preliminary Round Emil Imre   Romania 1:38.034 +12.420  
    76 Preliminary Round Vladyslav Nemiro   Ukraine 1:50.803 +25.189  
    77 Preliminary Round Martin Kolenc   Croatia 1:28.246 +2.632  
    78 Preliminary Round Adam Timar   Romania 1:30.510 +4.896  
    79 Preliminary Round Nicolas Laborde   Colombia 1:30.995 +5.381  
    80 Preliminary Round Dominic Andermann   Austria 1:31.814 +6.200  
    81 Preliminary Round Adam Filipowicz   Poland 1:32.820 +7.206  
    82 Preliminary Round Jacob Jansson   Sweden 1:34.054 +8.440  
    83 Preliminary Round Ryan McAnuff   Ireland 1:34.187 +8.573  
    84 Preliminary Round Akash Aradhya   India 1:34.398 +8.784  
    85 Preliminary Round Jovan Djordjevic   Serbia 1:35.459 +9.845  
    86 Preliminary Round Peter Murphy   Luxembourg 1:35.470 +9.856  
    87 Preliminary Round Philemon Rainer   Austria 1:35.818 +10.204  
    88 Preliminary Round Ivan Mojsilovic   Serbia 1:38.560 +12.946  
    89 Preliminary Round Kei Wing Kelvin Tsang   Hong Kong, China 1:40.783 +15.169  
    90 Preliminary Round Ariff Rasydan Mohamad Fadzli   Malaysia 1:41.618 +16.004  
    91 Preliminary Round Nihad Basic   Bosnia & Herzegovina 1:45.483 +19.869  
    92 Preliminary Round Menderes Eren   Turkey    
      Sébastien Lepape   France    
      Kim Do Kyoum   Korea    
      Tunay Simsek   Turkey    
      John-Henry Krueger   United States    
      Szymon Wilczyk   Poland    
      Davut Tahtaci   Turkey    
      Daan Breeuwsma   Netherlands    
      Rafal Anikiej   Poland    
      Jack Burrows   Great Britain    
      Ivan Martinic   Croatia    
Final A
RankNameCountryResult
Final A
RnkNameCountryResult
    1 Lim Hyo-Jun   Korea 1:26.092    
    2 Hwang Dae Heon   Korea 1:26.418 +0.326  
    3 Han Tianyu   China 1:26.622 +0.530  
    4 Charle Cournoyer   Canada 1:36.677 +10.585  
      Sjinkie Knegt   Netherlands PEN    
Final B
RankNameCountryResult
Final B
RnkNameCountryResult
    1 Wu Dajing   China 1:33.357    
    2 Roberto Pukitis   Latvia 1:34.141 +0.784  
    3 John Celski   United States 1:51.957 +18.600  
Semifinal - Heat 2
RankNameCountryResult
Semifinal - Heat 2
RnkNameCountryResult
    1 Lim Hyo-Jun   Korea 1:25.904 Q    
    2 Charle Cournoyer   Canada 1:26.038 Q +0.134  
    3 Wu Dajing   China 1:26.500 Q +0.596  
    4 Roberto Pukitis   Latvia 1:26.598 Q +0.694  
    5 Charles Hamelin   Canada 1:26.920 +1.016  
Semifinal - Heat 1
RankNameCountryResult
Semifinal - Heat 1
RnkNameCountryResult
    1 Sjinkie Knegt   Netherlands 1:26.842 Q    
    2 Han Tianyu   China 1:27.095 Q +0.253  
    3 John Celski   United States 1:27.910 Q +1.068  
    4 Hwang Dae Heon   Korea 1:32.414 ADV +5.572  
      Sandor Liu Shaolin   Hungary PEN    
Quarterfinal - Heat 4
RankNameCountryResult
Quarterfinal - Heat 4
RnkNameCountryResult
    1 Charle Cournoyer   Canada 1:25.990 Q    
    2 Roberto Pukitis   Latvia 1:26.132 Q +0.142  
    3 Keita Watanabe   Japan 1:26.232 +0.242  
    4 Semion Elistratov   Russia 1:26.761 +0.771  
    5 Vladislav Bykanov   Israel 1:27.101 +1.111  
    6 Shaoang Liu   Hungary 1:49.923 +23.933  
Quarterfinal - Heat 3
RankNameCountryResult
Quarterfinal - Heat 3
RnkNameCountryResult
    1 Hwang Dae Heon   Korea 1:24.894 Q    
    2 Charles Hamelin   Canada 1:24.998 Q +0.104  
    3 John Celski   United States 1:25.220 q +0.326  
    4 Victor An   Russia 1:25.476 +0.582  
    5 Samuel Girard   Canada 1:25.528 +0.634  
Quarterfinal - Heat 2
RankNameCountryResult
Quarterfinal - Heat 2
RnkNameCountryResult
    1 Sandor Liu Shaolin   Hungary 1:26.515 Q    
    2 Han Tianyu   China 1:26.665 Q +0.150  
    3 Ren Ziwei   China 1:26.979 +0.464  
    4 Ryan Pivirotto   United States 1:27.026 +0.511  
    5 Ryosuke Sakazume   Japan 1:27.042 +0.527  
Quarterfinal - Heat 1
RankNameCountryResult
Quarterfinal - Heat 1
RnkNameCountryResult
    1 Lim Hyo-Jun   Korea 1:25.614 Q    
    2 Sjinkie Knegt   Netherlands 1:25.802 Q +0.188  
    3 Wu Dajing   China 1:26.213 q +0.599  
    4 Kazuki Yoshinaga   Japan 1:26.481 +0.867  
    5 Roberts Zvejnieks   Latvia 1:26.914 +1.300  
    6 Yuri Confortola   Italy 1:27.176 +1.562  
Heats - Heat 8
RankNameCountryResult
Heats - Heat 8
RnkNameCountryResult
    1 Wu Dajing   China 1:27.419 Q    
    2 Hwang Dae Heon   Korea 1:27.440 Q +0.021  
    3 Keita Watanabe   Japan 1:39.070 ADV +11.651  
    4 Vincent Jeanne   France 1:40.054 +12.635  
    5 Tommaso Dotti   Italy 1:52.288 +24.869  
Heats - Heat 7
RankNameCountryResult
Heats - Heat 7
RnkNameCountryResult
    1 Shaoang Liu   Hungary 1:28.058 Q    
    2 Ryosuke Sakazume   Japan 1:28.150 Q +0.092  
    3 Seo Yi Ra   Korea 1:28.205 +0.147  
    4 Thibaut Fauconnet   France 1:28.216 +0.158  
    5 Itzhak de Laat   Netherlands 1:28.437 +0.379  
Heats - Heat 6
RankNameCountryResult
Heats - Heat 6
RnkNameCountryResult
    1 Lim Hyo-Jun   Korea 1:30.411 Q    
    2 Han Tianyu   China 1:30.467 Q +0.056  
    3 Tristan Navarro   France 1:30.577 +0.166  
    4 Roberto Pukitis   Latvia 1:43.589 ADV +13.178  
      Nurbergen Zhumagaziyev   Kazakhstan PEN    
Heats - Heat 5
RankNameCountryResult
Heats - Heat 5
RnkNameCountryResult
    1 Sandor Liu Shaolin   Hungary 1:27.110 Q    
    2 Samuel Girard   Canada 1:27.228 Q +0.118  
    3 Denis Ayrapetyan   Russia 1:27.890 +0.780  
    4 Stijn Desmet   Belgium 1:28.293 +1.183  
    5 Dylan Hoogerwerf   Netherlands 1:45.415 +18.305  
Heats - Heat 4
RankNameCountryResult
Heats - Heat 4
RnkNameCountryResult
    1 Charles Hamelin   Canada 1:26.723 Q    
    2 Kazuki Yoshinaga   Japan 1:26.795 Q +0.072  
    3 Ryan Pivirotto   United States 1:26.875 q +0.152  
    4 Andrea Cassinelli   Italy 1:27.660 +0.937  
    5 Andy Jung   Australia 1:28.108 +1.385  
Heats - Heat 3
RankNameCountryResult
Heats - Heat 3
RnkNameCountryResult
    1 Ren Ziwei   China 1:27.515 Q    
    2 Sjinkie Knegt   Netherlands 1:27.599 Q +0.084  
    3 Victor An   Russia 1:27.639 q +0.124  
    4 Aaron Tran   United States 1:27.722 +0.207  
    5 Pierre Boda   Australia 1:27.865 +0.350  
Heats - Heat 2
RankNameCountryResult
Heats - Heat 2
RnkNameCountryResult
    1 John Celski   United States 1:26.861 Q    
    2 Charle Cournoyer   Canada 1:26.980 Q +0.119  
    3 Roberts Zvejnieks   Latvia 1:27.129 q +0.268  
    4 Csaba Burjan   Hungary 1:27.145 +0.284  
    5 Fabrice Dufberg Suh   Sweden 1:27.621 +0.760  
Heats - Heat 1
RankNameCountryResult
Heats - Heat 1
RnkNameCountryResult
    1 Vladislav Bykanov   Israel 1:27.193 Q    
    2 Semion Elistratov   Russia 1:27.278 Q +0.085  
    3 Yuri Confortola   Italy 1:27.321 q +0.128  
    4 Mersaid Zhaxybayev   Kazakhstan 1:27.960 +0.767  
    5 Farrell Treacy   Great Britain 1:28.564 +1.371  
Preliminary Round - Heat 19
RankNameCountryResult
Preliminary Round - Heat 19
RnkNameCountryResult
      Choe Un Song   DPR Korea    
      Denis Ayrapetyan   Russia    
      Bor Luka Urlep   Slovenia    
      Sjinkie Knegt   Netherlands    
      Jack Burrows   Great Britain    
Preliminary Round - Heat 18
RankNameCountryResult
Preliminary Round - Heat 18
RnkNameCountryResult
      Kazuki Yoshinaga   Japan    
      Charles Hamelin   Canada    
      Davut Tahtaci   Turkey    
      Tommaso Dotti   Italy    
      Ivan Martinic   Croatia    
Preliminary Round - Heat 17
RankNameCountryResult
Preliminary Round - Heat 17
RnkNameCountryResult
      Victor An   Russia Q    
      Martin Kolenc   Croatia    
      Daan Breeuwsma   Netherlands    
      Andy Jung   Australia    
Preliminary Round - Heat 16
RankNameCountryResult
Preliminary Round - Heat 16
RnkNameCountryResult
      Jens Almey   Belgium    
      Nicolas Andermann   Austria    
      John-Henry Krueger   United States    
      Charle Cournoyer   Canada Q    
      Fabrice Dufberg Suh   Sweden    
Preliminary Round - Heat 15
RankNameCountryResult
Preliminary Round - Heat 15
RnkNameCountryResult
      Ariff Rasydan Mohamad Fadzli   Malaysia    
      Vladislav Bykanov   Israel    
      Gert-Jan Goeminne   Belgium    
      Dominic Andermann   Austria    
      Nicolas Laborde   Colombia    
Preliminary Round - Heat 14
RankNameCountryResult
Preliminary Round - Heat 14
RnkNameCountryResult
      Wu Dajing   China    
      Mukerrem Deniz   Turkey    
      Andrea Cassinelli   Italy    
      Rafal Anikiej   Poland    
      Oleh Handei   Ukraine    
Preliminary Round - Heat 13
RankNameCountryResult
Preliminary Round - Heat 13
RnkNameCountryResult
      Aliaksandr Arlou   Belarus    
      Ryan McAnuff   Ireland    
      Mersaid Zhaxybayev   Kazakhstan    
      Thibaut Fauconnet   France    
      Augustin Géré   Luxembourg    
Preliminary Round - Heat 12
RankNameCountryResult
Preliminary Round - Heat 12
RnkNameCountryResult
      Shaoang Liu   Hungary    
      Tunay Simsek   Turkey    
      Su Jun-Peng   Chinese Taipei    
      Sean McAnuff   Ireland    
      Samuel Girard   Canada    
Preliminary Round - Heat 11
RankNameCountryResult
Preliminary Round - Heat 11
RnkNameCountryResult
      Nurbergen Zhumagaziyev   Kazakhstan    
      Dimitar Georgiev   Bulgaria    
      Akash Aradhya   India    
      Seo Yi Ra   Korea    
      Lucas Ng   Singapore    
Preliminary Round - Heat 10
RankNameCountryResult
Preliminary Round - Heat 10
RnkNameCountryResult
      Yuri Confortola   Italy    
      Dylan Hoogerwerf   Netherlands    
      Szymon Wilczyk   Poland    
      Nihad Basic   Bosnia & Herzegovina    
      Kim Un Hyok   DPR Korea    
Preliminary Round - Heat 9
RankNameCountryResult
Preliminary Round - Heat 9
RnkNameCountryResult
      Roberts Zvejnieks   Latvia    
      Alex Bryant   Australia    
      Han Tianyu   China    
      Nikita Nemiro   Ukraine    
      Philemon Rainer   Austria    
Preliminary Round - Heat 8
RankNameCountryResult
Preliminary Round - Heat 8
RnkNameCountryResult
      German Andres Tirado Oviedo   Colombia    
      Vladyslav Nemiro   Ukraine    
      Semion Elistratov   Russia    
      Keita Watanabe   Japan    
Preliminary Round - Heat 7
RankNameCountryResult
Preliminary Round - Heat 7
RnkNameCountryResult
      Yauheni Ryzhou   Belarus    
      Jason Clague   New Zealand    
      Ren Ziwei   China    
      Karlis Kruzbergs   Latvia    
Preliminary Round - Heat 6
RankNameCountryResult
Preliminary Round - Heat 6
RnkNameCountryResult
      Bartosz Konopko   Poland    
      Christoph Schubert   Germany    
      Ryosuke Sakazume   Japan    
      Denis Nikisha   Kazakhstan    
      Kei Wing Kelvin Tsang   Hong Kong, China    
Preliminary Round - Heat 5
RankNameCountryResult
Preliminary Round - Heat 5
RnkNameCountryResult
      Hwang Dae Heon   Korea    
      Jacob Jansson   Sweden    
      Zachary Biggs   New Zealand    
      Einar Agdestein   Norway    
      Csaba Burjan   Hungary    
Preliminary Round - Heat 4
RankNameCountryResult
Preliminary Round - Heat 4
RnkNameCountryResult
      Peter Murphy   Luxembourg    
      John Celski   United States    
      Sebastian Cano   Colombia    
      Billy Simms   Great Britain    
      Stijn Desmet   Belgium    
Preliminary Round - Heat 3
RankNameCountryResult
Preliminary Round - Heat 3
RnkNameCountryResult
      Pierre Boda   Australia    
      Sébastien Lepape   France    
      Maksim Siarheyu   Belarus    
      Edin Brankovic   Bosnia & Herzegovina    
      Roberto Pukitis   Latvia    
Preliminary Round - Heat 2
RankNameCountryResult
Preliminary Round - Heat 2
RnkNameCountryResult
      Adam Timar   Romania    
      Kim Do Kyoum   Korea    
      Tsvetan Tsankov   Bulgaria    
      Tristan Navarro   France    
      Ryan Pivirotto   United States    
Preliminary Round - Heat 1
RankNameCountryResult
Preliminary Round - Heat 1
RnkNameCountryResult
      Sandor Liu Shaolin   Hungary    
      Emil Imre   Romania    
      Farrell Treacy   Great Britain Q    
      Salvijus Ramanauskas   Lithuania