Men - 5000m Relay

- Nagoya

Distance Classification
RankNameMembersResult
Distance Classification
RnkNameMembersResult
    1 Final A   China Ren Ziwei
Wu Dajing
Han Tianyu
Sun Long
An Kai
6:59.871    
    2 Final A   Korea Park In Wook
Park Seyeong
Park Ji Won
Kim Dagyeom
Lee June Seo
Kim Dong Wo
6:45.012 +-14.859  
    3 Final A   Russia Semen Elistratov
Denis Ayrapetyan
Daniil Eybog
Alexander Shulginov
Daniil Krasn
6:49.192 +-10.679  
    4 Final A   Kazakhstan Nurbergen Zhumagaziyev
Abzal Azhgaliyev
Yerkebulan Shamukhanov
Nurtilek Kazhgali
6:46.890 +-12.981  
    5 Final B   Japan Keita Watanabe
Kota Kikuchi
Kazuki Yoshinaga
Shogo Miyata
Ibuki Hayashi
6:59.722 +-0.149  
    6 Final B   Netherlands Daan Breeuwsma
Dylan Hoogerwerf
Itzhak de Laat
Melle van 't Wout
6:49.126 +-10.745  
    7 Final B   Hungary Sandor Liu Shaolin
Csaba Burjan
Bence Olah
Shaoang Liu
Alex Varny˙
Cole Kr
6:45.371 +-14.500  
    8 Semifinal   Canada Sebastien Gagnon
Steven Dubois
Pascal Dion
Jordan Pierre-Gilles
CÚdrik Blais
6:59.603 +-0.268  
    9 Quarterfinal   Latvia Karlis Kruzbergs
Endijs Vigants
Roberts Kruzbergs
Reinis Berzins
6:59.812 +-0.059  
    10 Quarterfinal   France SÚbastien Lepape
Dmitry Migunov
Quentin Fercoq
DianÚ Sellier
PEN    
    10 Quarterfinal   Italy Yuri Confortola
Andrea Cassinelli
Tommaso Dotti
Pietro Sighel
PEN    
    12 Repechage Round   Poland Rafal Anikiej
Lukasz Kuczynski
Pawel Adamski
Mateusz Krzeminski
7:16.509 +16.638  
    Quarterfinal   United States Aaron Tran
Ryan Pivirotto
Thomas Insuk Hong
Andrew Heo
YC    
Final A
RankNameMembersResult
Final A
RnkNameMembersResult
    1   China Wu Dajing
Ren Ziwei
Han Tianyu
An Kai
7:02.759    
    2   Korea Park In Wook
Lee June Seo
Park Ji Won
Kim Dong Wook
7:03.048 +0.289  
    3   Russia Semen Elistratov
Denis Ayrapetyan
Daniil Eybog
Pavel Sitnikov
7:03.205 +0.446  
    4   Kazakhstan Nurbergen Zhumagaziyev
Abzal Azhgaliyev
Mersaid Zhaxybayev
Yerkebulan Shamukhanov
7:03.226 +0.467  
Final B
RankNameMembersResult
Final B
RnkNameMembersResult
    1   Japan Keita Watanabe
Kazuki Yoshinaga
Shogo Miyata
Ibuki Hayashi
7:20.981    
    2   Netherlands Daan Breeuwsma
Dylan Hoogerwerf
Itzhak de Laat
Melle van 't Wout
7:21.053 +0.072  
    3   Hungary Bence Olah
Csaba Burjan
Cole Krueger
Alex Varny˙
7:21.471 +0.490  
Semifinal - Heat 2
RankNameMembersResult
Semifinal - Heat 2
RnkNameMembersResult
    1   Russia Semen Elistratov
Denis Ayrapetyan
Daniil Eybog
Pavel Sitnikov
7:00.276 Q    
    2   Korea Park Seyeong
Lee June Seo
Park Ji Won
Kim Dagyeom
7:00.429 Q +0.153  
    3   Japan Keita Watanabe
Kota Kikuchi
Kazuki Yoshinaga
Shogo Miyata
7:00.632 Q +0.356  
    4   Hungary Sandor Liu Shaolin
Alex Varny˙
Csaba Burjan
Shaoang Liu
7:01.001 Q +0.725  
Semifinal - Heat 1
RankNameMembersResult
Semifinal - Heat 1
RnkNameMembersResult
    1   China Wu Dajing
Ren Ziwei
Han Tianyu
An Kai
7:00.170 Q    
    2   Kazakhstan Nurbergen Zhumagaziyev
Abzal Azhgaliyev
Mersaid Zhaxybayev
Yerkebulan Shamukhanov
7:00.842 Q +0.672  
    3   Netherlands Daan Breeuwsma
Dylan Hoogerwerf
Itzhak de Laat
Melle van 't Wout
7:05.900 Q +5.730  
        Canada Sebastien Gagnon
Steven Dubois
Pascal Dion
CÚdrik Blais
PEN    
Quarterfinal - Heat 3
RankNameMembersResult
Quarterfinal - Heat 3
RnkNameMembersResult
    1   Canada Pascal Dion
Sebastien Gagnon
Steven Dubois
Jordan Pierre-Gilles
6:59.603 Q    
    2   China Ren Ziwei
Han Tianyu
An Kai
Sun Long
6:59.871 Q +0.268  
        France SÚbastien Lepape
Dmitry Migunov
Quentin Fercoq
DianÚ Sellier
PEN    
        United States Aaron Tran
Ryan Pivirotto
Thomas Insuk Hong
Andrew Heo
YC    
Quarterfinal - Heat 2
RankNameMembersResult
Quarterfinal - Heat 2
RnkNameMembersResult
    1   Netherlands Daan Breeuwsma
Dylan Hoogerwerf
Itzhak de Laat
Melle van 't Wout
6:49.126 Q    
    2   Russia Semen Elistratov
Alexander Shulginov
Denis Ayrapetyan
Daniil Krasnokutskii
6:49.192 Q +0.066  
    3   Japan Keita Watanabe
Kota Kikuchi
Kazuki Yoshinaga
Shogo Miyata
6:59.722 q +10.596  
    4   Latvia Roberts Kruzbergs
Karlis Kruzbergs
Endijs Vigants
Reinis Berzins
6:59.812 +10.686  
Quarterfinal - Heat 1
RankNameMembersResult
Quarterfinal - Heat 1
RnkNameMembersResult
    1   Korea Park In Wook
Lee June Seo
Park Ji Won
Kim Dagyeom
6:45.012 Q    
    2   Hungary Sandor Liu Shaolin
Alex Varny˙
Csaba Burjan
Shaoang Liu
6:45.371 Q +0.359  
    3   Kazakhstan Abzal Azhgaliyev
Mersaid Zhaxybayev
Yerkebulan Shamukhanov
Adil Galiakhmetov
6:46.890 q +1.878  
        Italy Tommaso Dotti
Andrea Cassinelli
Yuri Confortola
Pietro Sighel
PEN    
Repechage Round - Heat 1
RankNameMembersResult
Repechage Round - Heat 1
RnkNameMembersResult
    1   Kazakhstan Abzal Azhgaliyev
Mersaid Zhaxybayev
Yerkebulan Shamukhanov
Nurtilek Kazhgali
7:15.308 Q    
    2   Latvia Karlis Kruzbergs
Endijs Vigants
Roberts Kruzbergs
Reinis Berzins
7:16.426 q +1.118  
    3   Poland Rafal Anikiej
Lukasz Kuczynski
Pawel Adamski
Mateusz Krzeminski
7:16.509 +1.201