Men - 5000m Relay

- Dordrecht

Distance Classification
RankNameMembersResult
Distance Classification
RnkNameMembersResult
    1   Russia Ruslan Zakharov
Semion Elistratov
Vladimir Grigorev
Victor An
Dmitry Migunov
7:04.153    
    2   Hungary Csaba Burjan
Viktor Knoch
Sandor Liu Shaolin
Bence Beres
Shaoang Liu
7:04.492 +0.339  
    3   Netherlands Freek van der Wart
Daan Breeuwsma
Sjinkie Knegt
Itzhak de Laat
Adwin Snellink
7:04.850 +0.697  
    4   Italy Yuri Confortola
Tommaso Dotti
Nicola Rodigari
Davide Viscardi
Massimo Gurini
7:05.246 +1.093  
    5   France Maxime Chataignier
Thibaut Fauconnet
Sébastien Lepape
Vincent Jeanne
Tristan Na
   
    6   Great Britain Jon Eley
Richard Shoebridge
Jack Whelbourne
Paul Stanley
Billy Simms
   
    7   Germany Hannes Kröger
Torsten Kröger
Christoph Schubert
Jonas Kaufmann-Ludwig
Leon Kauf
   
    8   Ukraine Artem Khmelevsky
Serhiy Lifyrenko
Dmytro Poltavets
Oleksandr Zheltonog
   
    9   Poland Adam Filipowicz
Wojciech Kamienski
Szymon Wilczyk
Bartosz Konopko
   
    10   Bulgaria Tsvetan Tsankov
Daniel Zastrugov
Dimitar Georgiev
Klaudio Nasri
   
    10   Turkey Serdar Iltir
Selim Tanrikulu
Firat Yardimci
Menderes Eren
   
        Belarus Maksim Siarheyu
Aliaksandr Volkau
Aliaksandr Arlou
Yauheni Ryzhou
PEN    
Finals - Final A
RankNameMembersResult
Finals - Final A
RnkNameMembersResult
    1   Russia Victor An
Semion Elistratov
Vladimir Grigorev
Dmitry Migunov
7:04.153    
    2   Hungary Csaba Burjan
Viktor Knoch
Shaoang Liu
Sandor Liu Shaolin
7:04.492 +0.339  
    3   Netherlands Freek van der Wart
Daan Breeuwsma
Sjinkie Knegt
Itzhak de Laat
7:04.850 +0.697  
    4   Italy Davide Viscardi
Yuri Confortola
Tommaso Dotti
Nicola Rodigari
7:05.246 +1.093  
Finals - Final B
RankNameMembersResult
Finals - Final B
RnkNameMembersResult
    1   France Vincent Jeanne
Sébastien Lepape
Maxime Chataignier
Tristan Navarro
6:55.034    
    2   Great Britain Jon Eley
Richard Shoebridge
Billy Simms
Jack Whelbourne
6:55.175 +0.141  
    3   Germany Hannes Kröger
Torsten Kröger
Jonas Kaufmann-Ludwig
Leon Kaufmann-Ludwig
6:59.917 +4.883  
    4   Ukraine Oleksandr Zheltonog
Artem Khmelevsky
Serhiy Lifyrenko
Dmytro Poltavets
7:11.665 +16.631  
Semifinal - Heat 2
RankNameMembersResult
Semifinal - Heat 2
RnkNameMembersResult
    1   Hungary Bence Beres
Viktor Knoch
Shaoang Liu
Sandor Liu Shaolin
6:53.703 Q    
    2   Italy Davide Viscardi
Yuri Confortola
Tommaso Dotti
Nicola Rodigari
6:53.856 Q +0.153  
    3   France Maxime Chataignier
Vincent Jeanne
Sébastien Lepape
Tristan Navarro
7:02.918 +9.215  
    4   Ukraine Artem Khmelevsky
Serhiy Lifyrenko
Dmytro Poltavets
Oleksandr Zheltonog
7:18.109 +24.406  
Semifinal - Heat 1
RankNameMembersResult
Semifinal - Heat 1
RnkNameMembersResult
    1   Netherlands Freek van der Wart
Daan Breeuwsma
Sjinkie Knegt
Itzhak de Laat
6:51.887 Q    
    2   Russia Ruslan Zakharov
Victor An
Vladimir Grigorev
Dmitry Migunov
6:52.595 Q +0.708  
    3   Great Britain Paul Stanley
Jack Whelbourne
Jon Eley
Richard Shoebridge
6:52.874 +0.987  
    4   Germany Torsten Kröger
Christoph Schubert
Jonas Kaufmann-Ludwig
Leon Kaufmann-Ludwig
7:09.208 +17.321  
Heats - Heat 3
RankNameMembersResult
Heats - Heat 3
RnkNameMembersResult
    1   Hungary Csaba Burjan
Viktor Knoch
Shaoang Liu
Sandor Liu Shaolin
6:53.439 Q    
    2   Italy Yuri Confortola
Tommaso Dotti
Massimo Gurini
Nicola Rodigari
6:57.543 Q +4.104  
    3   Poland Adam Filipowicz
Wojciech Kamienski
Szymon Wilczyk
Bartosz Konopko
7:19.677 +26.238  
    4   Bulgaria Tsvetan Tsankov
Daniel Zastrugov
Dimitar Georgiev
Klaudio Nasri
   
Heats - Heat 2
RankNameMembersResult
Heats - Heat 2
RnkNameMembersResult
    1   Netherlands Freek van der Wart
Daan Breeuwsma
Sjinkie Knegt
Adwin Snellink
6:54.908 Q    
    2   France Maxime Chataignier
Thibaut Fauconnet
Sébastien Lepape
Tristan Navarro
6:56.153 Q +1.245  
    3   Germany Hannes Kröger
Torsten Kröger
Christoph Schubert
Jonas Kaufmann-Ludwig
6:57.357 q +2.449  
        Belarus Maksim Siarheyu
Aliaksandr Volkau
Aliaksandr Arlou
Yauheni Ryzhou
PEN    
Heats - Heat 1
RankNameMembersResult
Heats - Heat 1
RnkNameMembersResult
    1   Russia Ruslan Zakharov
Semion Elistratov
Vladimir Grigorev
Dmitry Migunov
6:55.532 Q    
    2   Great Britain Jon Eley
Richard Shoebridge
Billy Simms
Jack Whelbourne
6:59.427 Q +3.895  
    3   Ukraine Artem Khmelevsky
Serhiy Lifyrenko
Dmytro Poltavets
Oleksandr Zheltonog
7:13.353 q +17.821  
    4   Turkey Serdar Iltir
Selim Tanrikulu
Firat Yardimci
Menderes Eren